Skocz do zawartości

Start Akwarium - zamglone


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Cześć,

 

w końcu udało się poskładać wszystko i uruchomić nowy/pierwszy zbiornik. 

Miało być tak pięknie a wyszło jak zwykle :).... Najpierw co w środku: 

Woda zalana około tydzień temu. 
Dzień Później odpaliłem SUMP-a i ruszyła filtracja, na razie bez startu cyklu biologicznego, przelew przez pudełko. W SUMP-ie, komora z gąbkami i wata. druga komora testowa z K1, 3 komora z ceramika i skala wulkaniczna. 4 komora to pompa.

Od samego początku zalania, woda mętna, założyłem że to normalne jak wielu z Was tutaj pisało. 

Odczekałem kilka dni ale niestety nic się nie zmieniło, cały czas mętna woda (oczywiście filtracja chodzi).

Z daleka nie wygląda źle (ostatnia fotka), ale z bliska jest tragedia. 

Zastanawiałem się czy to nie pierwotniaki, ale akwarium zalane stoi już tydzień i nic się nie zmienia. Przez ostatni tydzień ani razu nie wyklarowała mi się woda. 

 

Dziś chciałem zaczynać cykl azotanowy, bo przychodzi mi ostatni brakujący test na NO2 i teraz pytanie co polecacie, czy rzeczywiście startować z cyklem czy może podmiana wody, czy coś innego?

Zakupiłem jeszcze Wkład włóknina JBL Symec Micro 1,  czekam na dostawę. 

Z góry dzięki za jakaś radę.

Poniżej fotorelacja. 

 

image.thumb.png.2b13b7c725907a720575772f774d9967.png

 

image.png.d3d0a42a551e88cd9c3180475e6efed8.png

image.thumb.png.3f26c0e007374a75c66eb56bed3ea723.png

 

image.png.0a8a99daef4df59465fde4ed4f3801dc.png

Edytowane przez rolend
Opublikowano (edytowane)

Na moje oko to jednak niewystarczająco wypłukałeś piach. Ja kiedyś też miałem problem z piaskiem Kreisel i już nigdy bym go nie kupił. Skoro jeszcze nie wystartowałeś z cyklem to spuść całą wodę i napuść nową. Jeśli zmętnienie nie ustąpi to niestety czeka Cię płukanie piasku jeszcze raz:( Lepiej zrobić to teraz niż później żałować, że tego nie zrobiłeś, bo jak wejdą ryby i zaczną "ruszać" piaskiem to zmętnienie wróci.

Edit

Jeszcze coś mi przyszło do głowy. Jak przyjdzie wata Symec tp połóż warstwę na gąbkę w pierwszej komorze, a koszyk pompy owiń ściereczką z mikrofibry. Tylko będziesz musiał często czyścić ściereczkę bo bardzo szybko się zapycha. Mimo wszystko wymień najpierw całą wodę.

Edytowane przez Bartek_De
  • Lubię to 2
Opublikowano

Wszystko wyżej masz ładnie opisane. Rusz też ręką piasek i jeśli zauważalnie leci z niego dodatkowy "pył" no to masz bałagan... Kiedyś podobnie miałem. Nawet po pół roku jak ryby mocniej ruszyły piasek to leciał wyraźny pył. To absurd. I jak @Bartek_De napisał, zrób z tym teraz porządek. 

A jeśli po ruszeniu piasku ten pył jest mocny to bym go wywalił całkowicie. 

Poczytaj o piasku aragonitowym, taki 1mm może Ci się spodoba. 

  • Lubię to 2
Opublikowano

Mały update.....

Wczoraj spuściłem cała wodę..... nie darowałbym sobie, jak bym znowu nalał i miałbym ten sam efekt, więc postanowiłem wybrać to co mogę z akwarium i wypłukać piasek jeszcze raz. Myślę że wybrałem jakieś 80% piachu. 

W piasku było sporo tego białego pyłu, mam wrażenie że nie pochodził on od Kreislera a od tego żwiru właśnie co kupiłem na allegro. Był zbyt biały wg. mnie jak na kraisler. 

Płukałem go długo, mimo że biały osad znikał już po pierwszych 2 minutach płukania. 

 

Zalałem woda, założyłem watę JBL-a na gąbkę i mikrofibrę na pompę. Chodzi od Wczoraj w tej konfiguracji. Spiętrzenie wody nie wzrosło jakoś mocno i utrzymuje się na tym samym poziomie od wczoraj zarówno w komorze przed JBL-em jak i w komorze pompy. 

Podsumowując, czy jest lepiej? Zdecydowanie, czy idealnie? Raczej nie.... Odnoszę wrażenie że ten biały żwir ciągle może coś oddawać do wody w znikomej ilości. 

Jak ruszam ręka w akwarium nie widać tego pyłu, czyli to nie raczej przez drobny strukturę piasku, wygląda na to jak by z tego piasku szedł jakiś barwnik. Jak go płukałem po wyciągnięciu z worka to leciało mleko bardzo długo. 

 

Dziś startuje cykl azotanowy, nie mogę już dłużej czekać bo mnie aż nosi jak widzę że wszystko stoi a rybek nie ma. 

Myślę że w przyszłości (kilkumiesięcznej), będę powoli usuwał te podłoże przy podmianach wody i zastępował je czymś inny, stopniowo krok po kroku. 

 

Z góry dzięki za pomoc, i jeśli macie jakieś obiekcje co do powyższego z góry dzięki za komentarz. 

Popołudniu robie testy i start na WA. Muszę tylko po WA jeszcze dziś pojechać. 

 

  • Lubię to 1
Opublikowano

Super, że zdecydowałeś się na wypłukanie piasku👍 Wklej zdjęcie jak teraz to wygląda. Watę Symec możesz na stałe zostawić w pierwszej komorze, a mikrofibrę zdejmij jak woda się wyklaruje, to tylko doraźne rozwiązanie.

Opublikowano

@rolend  Wylot z  filtra msz skierowany pod kątem w piasek . Spróbuj ustawić go poziomo tak aby łamał lustro wody .  Być może to jest przyczyną? 

W dniu 4.04.2023 o 09:48, rolend napisał(a):

Zastanawiałem się czy to nie pierwotniaki,

Jeżeli to pierwotniaki to same znikną nawet bez Twojej ingerencji.

Opublikowano
22 minuty temu, Andrzej Głuszyca napisał(a):

Wylot z  filtra msz skierowany pod kątem w piasek . Spróbuj ustawić go poziomo tak aby łamał lustro wody .  Być może to jest przyczyną

Z tą plamą na powierzchni poradzi sobie pudełko przelewowe. Zauważ Andrzeju, że tu jest wlot tylko górą, jeśli tak zrobi to wszystko zostanie zepchane w przeciwległy bok akwarium i nigdy do wlotu nie trafi. Przy sumpach inaczej ustawia się cyrkulację, ponieważ nieczystości muszą zostać poderwane z dna i skierowane do góry w stronę grzebienia, jest to trudniejsze jak przy tradycyjnym wlocie blisko dna.

  • Lubię to 1
Opublikowano

Ta plama na powierzchni to oświetlenie, sa tam jakieś drobinki powietrza jeszcze ale pudełko wciągnęło wszystko.

Co do nachylenia rury, wcześniej było pod katem prostym i ruszało powierzchnię, teraz zrobiłem pod katem 45% żeby przepływ ruszał wodę przy dnie również, ma to kierować zabrudzenia z dołu do góry do pudełka. 

To wszystko jeszcze będzie regulowane później. 

@Bartek_De, mam banalne pytanie mógłbyś podesłać zdjęcie zbiornika z przodu i z boku? Czy z boku zawsze woda będzie wyglądać na "zaniedbana", czy to jednak u mnie ciagle jest coś mocno nie tak?

Jako że nie miałem wcześniej takiego dużego zbiornika nie wiem czego się spodziewać a u mnie w mieście bieda z akwarystycznymi. 

Opublikowano
27 minut temu, Bartek_De napisał(a):

Przy sumpach inaczej ustawia się cyrkulację, ponieważ nieczystości muszą zostać poderwane z dna i skierowane do góry w stronę grzebienia, jest to trudniejsze jak przy tradycyjnym wlocie blisko dna.

Skoro tak to tylko cierpliwość zanim piasek 0.4 się wypłucze

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.