Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Dodaje drugi raz, bo poprzedni post przepadł =(

Cześć, w krótkim czasie padło mi w akwarium wiele ryb, ma to niestety związek z nakarmieniem ich lekko rozmrożonym, a później ponownie zamrożonym solowcem. =(

Akwarium 200x60x70  840l,

Filtracja nanurowa, 3xM, 3xB, Purolite, falownik

Woda 25-26st, pH 7,8, NH4  0 mg/l,   NO2  0 mg/l,  NO3  20 mg/l, KH   9 GH 6/7

Rano dostają solowiec, wieczorem namoczony Omego One Super Color Pellets

Podmiana wody raz w tygodniu 20%

Obsada:

Nimbochromis venustus 1 +2 dzisiaj padł niestety samiec

aristochromis chrysti 2 samce

placidochromis phenochilus tanzania lupingu 1+3

Otopharynx tetrastigma 1+3

 

Niestety w ciągu paru dni po podaniu feralnego solowca padły mi wszystkie frontosa blue samazi 2+4. Wiem, że to gatunek z tanganiki, ale nie chciałam się ich pozbywać w ten sposób =( Dzisiaj wyłowiłam pięknego dużego samca Nimbochromis venustus, miał z 20-25 cm. Co dla mnie dziwne był cały granatowy, a jeszcze wczoraj pływał calutki żółty. Padł mi też samiec otopharynx, ale możliwe że po walce, bo mieli ostatnio ostre wojny z drugim samcem. Nie mam już też jednej samiczki lupingu. Także 9 padło, zostało mi 12. Z tego co widzę jedna samiczka venustus ciężko oddycha i się chowa więc jej dni są zapewne policzone, najbardziej martwią mnie jednak ogromne aristochromis chrysti... są jakieś nieswoje, ale może doszukuje się już dziury w całym.

Rybki żyły sobie w spokoju, aż tu nagle totalny pomór, codziennie wyciągałam jedną lub dwie ryby. Po dostaniu konkretnej opery, że potrułam ryby,  od hodowcy od którego je kupowałam, zaaplikowałam metronidazol, pierwszego dnia 24 g, trzeciego 12g, jutro podmiana wody, ryby mają głodówkę.

Zdążyłam zauważyć poprzednie dwie odpowiedzi do posta, ale podczas odpisywania wszystko zniknęło, więc przepraszam ale nie pamiętam kto pisał.

Granulki są zawsze moczone, nigdy nie podaje prosto do wody, mocze je parę minutek, na początku dłużej się moczyły, ale wyczytałam że to źle, więc zalewam wodą z akwarium, 3 minutki i karmienie. Wcześniej dostawały też spirulinę, ale jadły to niechętnie, tak samo Vibra Bites, musiałam to odławiać bo nie były zainteresowane. Mam jeszcze  OMEGA ONE Cichlid Flakes  ale to to już w ogóle omijały szerokim łukiem, więc sobie leży w szafeczce.

Co do purolite, zawsze kupowałam nowe, ale spróbuje z tą solą. Przypomniało mi się że miałam już raz tak samo z tym purolite ale nie pamiętam jak sobie z tym poradziłam. To czarne coś widzę teraz na kamieniach w akwarium

Da się jeszcze uratować pozostałe osobniki?

 

Edytowane przez asiek097
Opublikowano

Mam w domu Seachem Stability, Seachem Prime i omniforte.

Prime dodawałam przy podmianach wody, zgodnie z instrukcją po 4 nakrętki. Wlewać omniforte? Kupować coś nowego?

Opublikowano (edytowane)

Jesteś pewna testów wody? Zwłaszcza NO2 i NH4 w takiej sytuacji zbadał bym bardzo dokładnie, najlepiej dwoma różnymi testami. Może.zatrucie, o ile było przyczyną, zabiło pierwsze ryby, a leki położyły biologię i masz teraz problem z chemią wody. Tak gdybam. Często testy leżą nam długi czas po szafach i potem są mało wiarygodne.

Edytowane przez pulpet
Opublikowano

Wbrew pozorom robię co jakiś czas testy, może nie przy każdej podmianie wody ale staram się kontrolować jakość wody. Testy mają jeszcze termin ważności, wcześniej miałam całą walizkę z JBL, ale zmieniłam NO2 na zoolek a NO3 na salifert tak jak tu sugerowaliście. Pozostałe mam z JBL. Wynik NH4 właściwie nigdy nie wskazał mi innej wartości niż 0. Zamówię nowe testy, zobaczymy co wyjdzie .

Opublikowano (edytowane)
W dniu 8.03.2023 o 13:34, Bezprym napisał(a):

Granulki Omega One moczysz przed podaniem?Purolite regenerujesz w  10% roztworze soli niejodowanej.

 

W dniu 8.03.2023 o 13:49, Bojar napisał(a):

Karmisz tylko tymi dwoma pokarmami? Trochę ubogo. Mrożonki niestety są czasami niebezpieczne. Ja bym przeszedł jednak na pokarmy suche bardziej zróżnicowane. Mrożonki od czasu do czasu. Tu jednakże niech się wypowiedzą specjaliści od mięsożerców.

Purolite regeneruje się roztworem soli. Ja stosuje z powodzeniem sól do zmywarek Finish. 100g soli rozpuszczam w litrze gorącej wody. Porcja na 500g purolite. Ten kożuszek to nic innego jak bród/osad/bakterie.

 

 

 

Na telefonie zachowało mi się cytowanie z usuniętego posta :)  Wrzucam bo to dla mnie cenne informacje o regeneracji purolite, które mogą spodobać się mojemu portfelowi :) 

Kupiłam nowe testy NO2, wynik taki sam 0. Testów NH4 nie nabyłam bo termin przydatności minął w 2021 roku 🤦🏼‍♀️nie, nie była to data produkcji. Zamówiłam uzupełnienie JBL więc czekam na przesyłkę.
Dzisiaj zauważyłam że ledwo dychająca samiczka venustus zaczęła wypływać do jedzenia, za to samiczka i samiec  lupingu przestały jeść :( Ale generalnie po podmianie wody, jakoś nie rzuciły się na jedzenie jakby nie jadły tydzień. 

Próbowałam zrobić zdjęcie tego czarnego, niestety mam akwarium bez tła, widoczne z 3 stron i ciężko zrobić zdjęcie bo wszystko się odbija. Jakoś na żywo wygląda to straszniej i czarniej. 

40F411B8-97BB-4CE9-A49D-62A370992A47.jpeg

Edytowane przez asiek097
Opublikowano
W dniu 10.03.2023 o 21:42, pulpet napisał(a):

Czy to widoczne na zdjęciu w czarno zielonej materii to bąbelki powietrza? Fotka mało ostra.

Przepraszam, zagięła mi się czasoprzestrzeń.

To białe to piasek, akurat wylot wody tak ustawiłam że nawiało na kamyki i korzenie 😃

 

Badałam znowu wodę, parametry się nie zmieniły, nadal ok. Ryby przestały zdychać, mam niestety obawy co do jednej samiczki venustus, od kiedy padł samiec druga samica stała się bardzo agresywna i ją męczy więc nie wiem co z nią dalej. Kurcze nie mogę przeboleć tego samca, nie dość że był piękny i duży to generalnie w akwarium było cały czas tarło 😃 Nawet uchowały się małe 2 cm rybki między kamieniami. Od zatrucia niestety już ich nie ma.

Do tej pory tarły się też cały czas Otopharynx i chyba sytuacja w akwarium się ustabilizowała bo widzę że jedna samica ukrywa się z pełnym pyskiem. Za to aristochromis chrysti walczą ze sobą jak nigdy. Zamówiłam też chyba każdą polecaną na forum karmę i będę testowała bo placidochromis phenochilus tanzania lupingu nie jedzą żadnej z Omega one które podaje i zrobiły sobie same głodówkę.

 

Opublikowano

Dobrze, że sytuacja się stabilizuje. Z ciekawości, jak podmieniasz wodę, używasz jakichś uzdatniaczy, lejesz przez węgiel? Może wcale nie pokarmem podtrułaś ryby.

Opublikowano

Wlewam przez ustrojstwo z filtrem węglowym, dodaje prime jeśli nie zapomnę. Robię tak od zawsze i do tej pory parametry wody były Ok, rybki wyglądały na szczęśliwe :) 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Sprzedam w bardzo dobrym stanie dwa filtry AQUAEL ULTRAMAX 1500 wraz z pudełkami i akcesoriami.  Cena za oba to 500 zł. Przesyłka w cenie. Oferta tylko tutaj i tylko dla osób z forum.   🍻  
    • @Duckdub coś nie działa  
    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.