Skocz do zawartości

Podmiana wody w większych zbiornikach


przemyslaw.zyto

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry.

Próbowałem wyszukać podobny temat, ale nie udało mi się. A chodzi mi o technikę podmiany wody w większym akwarium, tak aby nie zabić biologii w filtrach. Kilka dni temu wystartowałem z zbiornikiem 350l i przed restartem miałem zwykłe akwarium towarzyskie, i do tego celu używałem po prostu węża od JBL z zaworem do kranu i lałem powoli świeżą wodę po usunięciu starej wody a na koniec wlewałem odpowiednią ilość uzdatniacza wody (Seachem Prime). Czy w przypadku malawi, gdzie ta biologia jest o wiele wrażliwsza z powodu braku roślin, to czy mogę się posłużyć tą samą metodą i np. podczas wlewania wody mieć wyłączony jeden filtr biologiczny czy jak ten proces się odbywa? 

Z góry chciałbym podziękować za każdą odpowiedź i pozdrawiam.

received_1867439426926903.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam osobę, która co sobotę w ponad 600 L akwarium podmienia 4/5 zbiornika. Kiedyś szukając inspiracji znalazłem na yt kilka osób w Niemczech, które postępują podobnie. To tylko potwierdza, że w dojrzałym zbiorniku biologia to głównie filtracja, kamienie, podłoże.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, przemyslaw.zyto napisał(a):

Węgiel aktywny czy może coś innego?

Ja mam tak jak pokazuje Bartek @Bartek_De   ale można jeszcze włożyć wkład sedymentacyjo-węglowy.  Też taki kiedyś czasami używałem. Z tym , że nie ma to sensu bo masz przecież filtr mechaniczny i raczej z wody nie wpłyną Ci żadne zanieczyszczenia mechaniczne.  Używaj tego co Ci pokazaliśmy wyżej. A poniżej zdjęcie filtra sedymentacyjno-węglowego. 

 

se.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr węglowy również pełni dobrą funkcję jeśli chodzi o złapanie zanieczyszczeń więc jak @Andrzej Głuszyca napisał węglowy wystarczy. Ja dla pewności dałem dwa korpusy szeregowo i tym samym dwa wkłady węglowe. Jakby jeden puścił coś to drugi poprawi po nim :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @przemyslaw.zyto o ile wapień filipiński jest dobrym siedliskiem dla biologii o tyle nie do końca pasuje do Malawi.
Po pierwsze szybko zarośnie ci glonami (co już widać na foto) i zrobi się brzydki ale przede wszystkim ze względu na ostre krawędzie może on stanowić poważne zagrożenie dla ryb - na forum było o tym nie raz 🙂 

Wystrój akwarium to kwestia gustu i to przede wszystkim Tobie ma się podobać, ale skoro dopiero startujesz to masz jeszcze czas na ewentualne zmiany.
Poczytaj poradniki dot. zakładania Malawi podpięte w tym dziale, zerknij też do forumowej galerii może znajdziesz tam inspiracje ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, rafalniski napisał(a):

Kolego @przemyslaw.zyto o ile wapień filipiński jest dobrym siedliskiem dla biologii o tyle nie do końca pasuje do Malawi.
Po pierwsze szybko zarośnie ci glonami (co już widać na foto) i zrobi się brzydki ale przede wszystkim ze względu na ostre krawędzie może on stanowić poważne zagrożenie dla ryb - na forum było o tym nie raz 🙂 

Wystrój akwarium to kwestia gustu i to przede wszystkim Tobie ma się podobać, ale skoro dopiero startujesz to masz jeszcze czas na ewentualne zmiany.
Poczytaj poradniki dot. zakładania Malawi podpięte w tym dziale, zerknij też do forumowej galerii może znajdziesz tam inspiracje ...

Przyznaję że wygląda to średnio ale za to jest trochę jaśniej przy dnie. U mnie zielone glony nie rosną za bardzo na kamieniach ( wolą szyby) więc wapienie mam nieco brązowe:) Wybierałem takie bezpieczne i duże z otworami. Nie są takie "złe" w praktyce:) Mają swoje plusy i minusy. Mam podobny zestaw u siebie jak na zdjęciu autora wyżej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.