Skocz do zawartości

Bastionarium 600L (220x55x50)


Bastian

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 1.12.2022 o 10:34, Sarar napisał(a):

@Bastian bardzo ładny zbiornik, obsada również ciekawa. Jak Ci się sprawdzają układy z jedną samiczką jak i samotne samce? Nie ma problemu z agresją? Czy przy tej ilości ryb w Twoim akwarium można już mówić o lekkim przerybieniu? Z jakiej hodowli kupowałeś ryby, były już 'podrośnięte' czy maluchy? 

Dopytuję bo sam chcę zmienić obsadę z mbuna na non mbuna w mojej klasycznej 450. Obawiam się tylko tych mało atrakcyjnych szarych samiczek :D Czy w Twojej opinii w zbiorniku 150x50x60 z dużą liczbą kryjówek (tło strukturalne z korytarzami i zamkniętymi grotami) sprawdziłaby się taka obsada:

  • Placidochromis phenochilus Mdoka - 6-8 sztuk
  • Aulonocara baenschi - 2+3 jako żółty akcent

I dodatkowo coś z poniższych

  • Placidochromis phenochilus Tanzania Lupingu - 1-2 samce
  • Otopharynx Lithobates Sulphur Head Zimbabwe Rock - samiec albo układ 1+2
  • Sciaenochromis AHLI/FRYERI IceBerg  - samiec albo układ 1+2
  • Otopharynx tetrastigma -  samiec albo układ 1+2
  • Copadichromis borleyi Kadango - samiec albo układ 1+2
  • PROTOMELAS TAENIOLATUS red empress - samiec albo układ 1+2
  • Protomelas sp. "steveni taiwan" - samiec albo układ 1+2

 

 

 

Witaj @Sarar :)

Dziękuje za dobre słowo 👍 Kiedyś prowadziłem non mbune w takim samym zbiornika jak Ty masz jednakże zdecydowałem się na same samce. Ten układ sprawdził się w 100 % ale po warunkiem że był jeden samiec z każdego gatunku. Taki układ powodował, że w zbiorniku 450l który wcale nie jest taki duży pod non mbune nie powodował jakiś większych konfliktów i ryby nie podchodziły do tarła a tym samym nie było sytuacji że nagle jeden samiec zajmował 3/4 zbiornika a reszta pływała w kącie :). Na tą chwilę gdy rybki są małe tzn od 4cm do 12cm nie ma mowy o przerybieniu. Mój zbiornik pomimo nie dużej pojemności tj 600l to ma długość 220cm co robi robotę. Gdy ryby podrosną na pewno będzie jakaś redukcja ale znając mnie to obsada się pewnie jeszcze nie raz zmieni 🙂. Jeśli planujesz non mbune to nie polecam robienia gruzowiska z grotami itp ponieważ te ryby nie będą nimi zainteresowane i zabierze im to przestrzeń do pływania. Ja nigdy nie preferowałem teł strukturalnych ponieważ zabierają bardzo dużo miejsca, lepszym rozwiązaniem według mnie jest czarne tło tj folia lub pcv albo cienkie tło typu BTN SLIM. Oczywiście kilka kamyków trzeba dołożyć żeby ładniej to wszystko wyglądało :) Jeśli chodzi o obsadę to pomyśl czy zamiast Aulonocara baenschi nie dać Labidochromis caeruleus Yellow, ten ich żółty kolor naprawdę dodaje kolorytu do zbiornika. Ryby kupuje z hodowli Darka z Żor TanganikaMalawi, Malawi Śląsk oraz Malawi World. Staram się kupować raczej większe osobniki ale nie zawsze takie można kupić.

P.S. Jak coś to dzwoń, numer wysyłam na priv :)

 

Filmik: 

 

Edytowane przez Bastian
  • Lubię to 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po długim oczekiwaniu udało się zakupić dorosły układ Copadichromis "Fire Crest" 2+2+1 samczyk 5cm. Ryby dorosłe samce 14-15 cm, samiczki mniejsze. Po wpuszczeniu lekko oszołomione ale bardzo szybko się zaaklimatyzowały. Zdaje sobie sprawę, że może być ciężko w zbiorniku kilku gatunkowym ale na chwile obecną pływają bardzo odważnie i nie nie dają sobie w kasze dmuchać 🙂

p.s. Przepraszam za jakość filmu ale na szybko kręcone po wpuszczeniu

 

 

 

  • Lubię to 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2022 o 21:36, Bastian napisał(a):

Tak to prawda, planowanie, zakupy itd. to czysta przyjemność nie wspominając już o wybieraniu obsady :D

Moduły to zwykłe najtańsze z firmy ATG ale naprawdę są przyzwoicie wykonane.

Te moduły na pewno z ATG-Line?

Nie widzę takich na ich stronie

atg-line.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mała aktualizacja:

- Anubias który dołożyłem jakiś czas temu, oczywiście nie przeżył :)

- W moje filtracji tj. hamburgu zmieniłem gąbki na 10ppi (2cm) oraz 20ppi (1cm) a pomiędzy nimi wkład z włókniny filtracyjnej (2cm) ale zakupiłem w arkuszach ponieważ łatwiej docinać a i późniejsze czyszczenie jest o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze niż wcześniej używanej waty Symec JBL.

IMG_6788.thumb.JPG.e9ad0e65a515c2cfb4a1f95018273d28.JPG

- Dołożyłem UPS i podłączyłem go pod Cyrkulator Jebao - w przypadku awarii prądu powinno wystarczyć na 8-9 godzin pracy.

IMG_6785.thumb.JPG.a1e5b801731e00e3debdb9153d125341.JPG

- Skimmer Eheim ma teraz podwójną funkcje, zbiera śmieciochy z lustra wody i napędza absorber No3

IMG_6784.thumb.JPG.d193df19d5aaba1cdc0abe602b8f3934.JPG

Jakiś czas temu podłączyłem wszystkie urządzenia w zbiorniku pod gniazdka wifi z pomiarem energii. Za jakiś czas napiszę co i ile zużywa i ile mnie wynoszą miesięczne rachunki.

 

Edytowane przez Bastian
  • Lubię to 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie rki za prąd co mc mnie denerwowały to dałem panele, ze 2 lata temu, i mam z tym akurat spokój teraz. Nie mierzę zużycia 🙂

Żałuję, że nie dałem więcej paneli i nie zamontowałem od razu pompy cieplnej - zawsze to dodatkowe 3kzł mniej wydatków na rok.

ps. a ten Suzuki Vitara zmieści 2x1m akwa w bagażniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, novi napisał(a):

U siebie rki za prąd co mc mnie denerwowały to dałem panele, ze 2 lata temu, i mam z tym akurat spokój teraz. Nie mierzę zużycia 🙂

Żałuję, że nie dałem więcej paneli i nie zamontowałem od razu pompy cieplnej - zawsze to dodatkowe 3kzł mniej wydatków na rok.

ps. a ten Suzuki Vitara zmieści 2x1m akwa w bagażniku?

Zalety mieszkania w domu 👍 Ja mieszkam w bloku 🏢 także nie mam możliwości zamontowania paneli, wiec liczę każdy grosz 😉. Suzuki nie jest dużym samochodem ale pewnie pomieści 2 x 1 m ale to zależy jakie szerokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.