Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Proszę doświadczonych kolegów o popatrzenie na zamieszczony schemat.

Tak to sobie wymyśliłem i mam pytanko czy układ dobrze skonfigurowałem, czy może trzeba coś zmienić?

Schemat układu filtracyjnego.jpeg

Opublikowano

Z tego co pamiętam to Multikani ma wloty chyba na 12mm, więc stłumi ci przepływ. Multikani jest przewidziany na 800l/h więc nawet jak dasz większą pompę na wlocie i wylocie to nic to nie zmieni 😉 
Jeżeli już chcesz dawać dwa bloki to tylko równolegle a nie szeregowo! 

Używałem kiedyś Multikani, ale po jakimś czasie pojawił się problem z ich odkręcaniem (nie było łatwo nawet z dwoma kluczami) i szczelnym zakręcaniem (musiałem się natrudzić żeby dobrze go skręcić, tak by nic nie ciekło 😉).

Poza tym jak dasz 4 moduły to będzie bardzo wysoka konstrukcja, weź pod uwagę fakt, że węże podłączasz w Multikani pionowo i będzie to wymagało dodatkowej przestrzeni w szafce.

Z własnego doświadczenia mogę zaproponować HW 602, 603 lub 604. Co by o nich nie mówić, to od 5 lat ich używam i jestem w pełni zadowolony. 🙂 
Na pewno będą one niższe niż konstrukcja z Multikani, i masz jeden kubełek z dużą pojemnością, łatwym otwarciem, który nie będzie wymagał kombinacji alpejskich przy serwisie 🙂

Oczywiście zamiast HW możesz też zastosować korpusy narurowe - ale też równolegle.
 

  • Lubię to 4
Opublikowano

Instrukcja instrukcją, ale właściwie większość z nas wykorzystuje filtry zupełnie inaczej niż przewidział producent - tzn. np. stosuje prefiltry, bo te wbudowane są zwykle zbyt małe do naszych Malawijskich słoni, albo wręcz kubełki pracują puste z garścią ceramiki i robią tylko za pompę 🙂

Wszystko więc zależy od tego co chcesz mieć w środku i do czego ma służyć ten obieg filtracji - mechanik, biolog czy absorbery, czy wszystko na raz?

W przypadku mechanika, to po pierwsze będziesz miał problem z gąbkami różnej gradacji - do Multikani jest dostępny tylko jeden typ, więc trzeba będzie coś wykombinować.
Po drugie w środku biegnie rurka więc zarówno gąbki jak i watę trzeba będzie nacinać w środku.
Przerabiałem to 😉 i uwierz mi na słowo, że układanie tego w tych małych kubełkach to udręka 😉

W przypadku biologa to nie ma znaczenia - wsypujesz co tam chcesz i gra.

W przypadku absorberów, które zwykle dajesz w skarpecie - znowu pojawia się problem rurki w środku, wokół której musisz wszystko dokładnie rozłożyć - z doświadczenia wiem, że nie jest łatwo 🙂

Poza tym koszt zakupu 2 pomp UniPump 1500, 8 modułów Multikani, grzałki i sterylizatora (nie bardzo wiem po co bo glony są w Malawi wręcz pożądane?) wyniesie dużo więcej niż standardowy kubełek, więc warto poszukać alternatywy.
Rozwiązań jest cała masa: narurowce, kaseciaki, kubełki z prefiltrami i pewnie jeszcze kilka innych.

Pamiętaj jednak, że nawet jak dasz wielką pompę to i tak o przepływie będzie decydowało najwęższe gardło całego systemu, a jak ci to gardło z czasem zarośnie to dodatkowo wydajność leci na łeb 😉 

Polecam kilka moich starych wątków gdzie pisałem o tym co powyżej 🙂

 

 

 

 

 

  • Lubię to 3
Opublikowano

@rafalniski bardzo ładnie to opisał. A jeśli koniecznie chcesz te multikani to wstaw je równolegle. Czyli przed nimi trójnik i węże na oba wejścia multikani a za nimi też trójnik na wyjściach. 

Ja mam tak zrobione z Hw-603. Tak działa od półtora roku. 

Sterylizator jak koniecznie chcesz  kupić to kup ale schowaj do szuflady. Będzie w razie kłopotów, które teoretycznie może nigdy się nie pojawią. 

Tak na oko tak te multikani wydają mi się bardzo kiepskim wyborem do Malawi. Może prościej Ikola 400max albo 600max. Będzie tanio i dobrze. 

 

 

  • Lubię to 1
Opublikowano

Nie odniosę się do całego schematu a jedynie to jednego z jego elementów.  Chodzi mi o pompę Uni Pump 1500. Jak przeczytasz naprędce poniższy temat z linku,  to poznasz moją opinię o tej pompie.  Miałem dwie takie pompy. Jak na początku bardzo je zachwalałem to od posta nr 51 wręcz odwrotnie.  Może to tylko  ja miałem takie perypetie? Osobiście nie polecam. Co i jak zrobisz to Twój wybór.

 

  • Dziękuję 1
Opublikowano
Godzinę temu, jarek1969 napisał:

Dzięki Panowie. Spróbuję z tymi trójnikami.

Taka mała podpowiedź - jak trójniki to najlepiej tego typu: 
https://allegro.pl/oferta/lacznik-plastikowy-trojnik-y-nylon-na-waz-16-mm-9152491870

Odpuść sobie raczej takie zwykłe:
https://allegro.pl/oferta/trojnik-y-16mm-do-linii-kroplujacej-3x-linia-2szt-12211998892

Te nylonowe mają dużo większy prześwit - te zwykłe mogą mieć w środku tylko 10/12 mm co znacząco zdławi przepływ wody.
Alternatywa - zastosować trójniki na 20mm ale nie wiem czy uda ci się wtedy naciągnąć na nie węże 🙂

Przed zakupem proponuję odwiedzić market budowlany i pomacać sobie to co tam znajdziesz na dziale nawadnianie - uwierz mi, spędziłem tam łącznie kilka godzin zanim wypracowałem zadowalające mnie rozwiązanie 🙂 

Opublikowano

Słuchajcie Panowie!

Teraz dopiero mi się zaświeciła żarówa.

Jak uruchomić ten zestaw w sposób bezpieczny aby niczego nie popsuć na starcie?

Grzałka i lampa UV wiadomo to przepływowe rury, ale pompki przecież muszą dostać wody.

Jak to wystartować?

Opublikowano
50 minut temu, jarek1969 napisał:

Jak to wystartować?

Witaj
Zastosowanie pompy przed filtrem skraca jej żywotność. Przyczyną jest zasysanie drobinek piasku, dla każdej pompy jest to szkodliwe. Pompa przed filtrem mocniej tłoczy niż pompa zainstalowana za filtrem. Aby uruchomić taki układ musisz zalać go wodą i dopiero odpalić pompę. Jak dla mnie taki układ jest dziwny.

  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor żywicy. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie... EDIT2: Po kilku godzinach w solance przesypałem połowę do drugiej skarpety (luźniejsze upakowanie żywicy) i po wypłukaniu, obie skarpety do filtra. Już działa. Subtelne żółtawe zabarwienie widoczne po długości zbiornika zniknęło po 12 h. Zakładam, że przepływ przez żywicę był za słaby. Stężona solanka po regeneracji - prawie czysta. Przy wydajnej filtracji (fluidyzator K1 40l z gąbką 30ppi na pompie) - ta różnica w zabarwieniu to jedyny benefit stosowania tej żywicy. Woda nie jest bardziej klarowna niż bez.
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.