Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Używa ktoś może grzałki firmy Ikola?

albo może powiedzieć o niej kilka słów. Ostatnio przeglądałem oferty w sklepie internetowym i wpadła mi w oko (szczególnie niska cena 23zł- każda moc ) wydaje się być atrakcyjna, tylko jak się sprawuje w praktyce.

Opublikowano

Ilość zaoszczędzonej energii nadal wskazuje na większy sens dopłacenia i sprowadzenia grzałki firmy Skalar. Większy wydatek zwróci się po roku w rachunku za prąd - regulacja temperatury elektroniczna i wyprowadzona na zewnątrz - rozwiązanie profesjonalne, w dodatku przy regulacji nie moczysz rąk.

Opublikowano
Ilość zaoszczędzonej energii nadal wskazuje na większy sens dopłacenia i sprowadzenia grzałki firmy Skalar. Większy wydatek zwróci się po roku w rachunku za prąd - regulacja temperatury elektroniczna i wyprowadzona na zewnątrz - rozwiązanie profesjonalne, w dodatku przy regulacji nie moczysz rąk.


A ile 200W grzałka skalar zaoszczędzi prądu w porównianiu np. do 200W grzałki Jagera, Elite itd??


Ile razy w roku regulujesz grzałke bo ja może raz??



Nie mam nic do Skalarów bo sam sobie taką następną kupie no ale bez przesady....

Opublikowano

a ja myślałem że 200 W grzałka firmy x , zużyje tyle samo prądu co 200 W grzałka firmy y .

Chyba ze się mylę, bo elektrotechnikę to miałem sto lat temu.

Opublikowano
a ja myślałem że 200 W grzałka firmy x , zużyje tyle samo prądu co 200 W grzałka firmy y .

Chyba ze się mylę, bo elektrotechnikę to miałem sto lat temu.



Skalar ma regulację elektroniczną temperatury i określoną pojemność cieplną. Wyroby innych producentów mają regulację przy pomocy bimetalu. Oczywiście mamy fakt opisania urządzenia, że ma 200W na drucie oporowym - ale przecież nie pracuje ono non stop. A diabeł tkwi w szczegółach. To tak jak z bojlerem elektrycznym porządnej firmy z termoizolacją i sterowaniem elektronicznym - a zwykłym bojlerem elektrycznym z mechanicznym układem regulacji temperatury. Jeden i drugi ma opis 1000W.


Ilość zużytej energii jest proporcjonalna do ilości czasu pracy grzałki. Jeśli masz różną bezwładność cieplną układu pomiarowego - to masz różne zużycie prądu.


Jak masz w Skalarze wypełnienie piaskiem kwarcowym - to ona dłużej trzyma ciepło, niż grzałka bez wypełnienia piaskiem kwarcowym, która szybciej odda ciepło, wcześniej się włączy, dłużej będzie grzała nim bimetal jej nie przełączy = a to oznacza większe zużycie energii - bo częściej się włącza i później się wyłącza.


Hint: dlaczego bojlery elektryczne tej samej firmy ze sterownikiem elektronicznym są droższe, i mają często inną klasę energooszczędności.

Opublikowano

jakoś to do mnie nie przemawia.

Jak coś się szybko nagrzewa to i szybciej oddaje temperaturę, jeżeli dłużej się nagrzewa to i dłużej tą temperaturę trzyma.

Co do bojlerów, czemu jedne są droższe od drugich, to dlaczego skoda jest tańsza od WV ??

Opublikowano
jakoś to do mnie nie przemawia.

Jak coś się szybko nagrzewa to i szybciej oddaje temperaturę, jeżeli dłużej się nagrzewa to i dłużej tą temperaturę trzyma.

Co do bojlerów, czemu jedne są droższe od drugich, to dlaczego skoda jest tańsza od WV ??



:mrgreen:


No to z innej (akwarystycznej?) beczki...

Gdybyś miał rację, to stosowanie szamotu w kominkach byłoby zbytkiem i głupotą - a takie kominki są lepsze i droższe.

Dlaczego lepsze? - bo bardziej efektywne - szamot dłużej oddaje ciepło - dłużej kominek grzeje - z tej samej ilości drewna zwykła koza czy sam kominek uzyska ciepło, które szybko się rozproszy i wkrótce w takim pokoju będzie zimno - natomiast wersja z szamotem jeszcze długo będzie ciepła. A spalisz tyle samo drewna...


A stawianie metalowej kozy do ogrzewania pokoju za dawnych lat, zamiast sprawdzonego pieca kaflowego z szamotem - zgodnie z Twoją teorią byłoby tak samo efektywne? Piec kaflowy był zawsze lepszym wyborem - dłużej trzymał ciepło i rzadziej trzeba było dorzucać do pieca, niż gdy ma się zwykłą metalową kozę. Tak samo z grzałkami akwariowymi.


I jeszcze jeden argument za grzałką Skalar - jak coś by padło w elektronice - grzałka nie grzeje.

A jak zewrze bimetal w konkurencyjnym produkcie - masz ugotowane ryby.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.