Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Temat dla użytkowników narurowców.

Dziś w trakcie podmiany zauważyłem, że pod zaworkiem od purolite wisi kropla wody🤔 Stwierdziłem, że pewnie pękł plastikowy wężyk, który wchodzi do zaworka i jest dokręcony nakrętką. No cóż, zmęczenie materiału, zdarza się pomyślałem. Chcąc poluzować nakrętkę w celu skrócenia wężyka i ponownego przykręcenia, owa nakrętka wraz z wężykiem została mi w palcach😵 Okazało się, że wylot zaworka kompletnie skorodował od wewnątrz, a efekty tego widać na zdjęciach. Nawet nie chcę myśleć, że mogło się to stać w czasie gdy nikogo nie ma w mieszkaniu😭

Zaworek wytrzymał równo 2 lata (akwarium uruchomiłem 25 marca 2020) Myślę, że profilaktycznie powinno się go wymieniać co rok, lepiej dmuchać na zimne. Sprawdźcie zatem zaworki u siebie.

20220402_163031.thumb.jpg.fc8e7c2567249ddc7440b17172c994db.jpg

20220402_162651.thumb.jpg.bfc501aba5ced6627e78708c9c3711a3.jpg

20220402_163758.thumb.jpg.d3ee2f149c81901f5e7570f817dc5759.jpg

  • Lubię to 6
  • Zmieszany 1
Opublikowano

Polecam do takich zastosowań zawory z PVC. Ostatnio bardzo często wymieniam takie stalowe na plastiki w instalacjach przemysłowych. Powodem jest właśnie odporność na korozję. W handlu mnóstwo tego, zarówno gwinty calowe jak i złączki do węży we wszystkich możliwych kombinacjach, więc zawsze coś tam można dobrać. Atestowane do 16 barów spokojnie nadają się do naszych akwariowych instalacji, nawet jeżeli podłączamy coś tam bezpośrednio do wodociągów. Tam jest przeważnie do 6 barów. 

  • Lubię to 4
Opublikowano (edytowane)

Też o tym myślałem zeby poszukać plastikowego, tyle że tu mam gwint chyba 1/4 i nie wiem czy w plastiku takie występują🤔 Ale nie musi to być zawór, może być zlączka tego typu https://allegro.pl/oferta/zlaczka-1-4-cala-qc-6mm-lacznik-osmoza-ro-11387899119 i chyba na to się zdecyduję, bo przecież mam przed korpusem zawór odcinający, którym mogę regulować przepływ. 

Edytowane przez Bartek_De
Opublikowano

Tak na szybko np taki

https://osmoza.com/zawory/122-zawor-kulowy-pcv-gz14-x-14-wezyk.html 

na podobnym, tylko z gwintem 1/2 miałem podłączoną wodę wodociąg- lodówka kilka lat i było ok. Na początku podchodziłem sceptycznie, bo delikatne bardzo się wydaje, ale jak zacząłem montować w robocie to się przekonałem. Dobrze zamontowane trwałe i pewne. Trzymają długo na liniach wodnych. Tylko dobrze przewinąć teflonem i nie uszkodzić gwintu przy dokręcaniu. No i piachu nie lubią, bo zaczynają przepuszczać, ale u Ciebie raczej woda czysta w instalacji.

  • Dziękuję 1
Opublikowano
25 minut temu, ziemniak napisał:

Z całym szacunkiem, ale wpis bez sensu. Równie dobrze można napisać: "Jednak staw to staw - ..."

Aczkolwiek jest w tym dużo racji. Czym grozi awaria kaseciaka lub jakiejkolwiek filtracji wewnętrznej? W najgorszym przypadku zatrzymaniem filtracji i załamaniem parametrów. W przypadku filtracji zewnętrznej i nie ważne czy to jest narurowiec, kubełek czy sump, podejmujemy ryzyko i robimy to na własną odpowiedzialność, bo zawsze coś może się rozszczelnić. A z drugiej strony czy stawiając w domu akwarium nie podejmujemy ryzyka? Zbiornik również może się rozszczelnić;)

  • Lubię to 4

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.