Skocz do zawartości

Przejscie z ogolnego na Malawi... pare pytan/watpliwosci


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Na poczatek, to wilkie HOWK!, bo to moj pierwszy post... :D


Zgodnie z tematem, jestem w trakcie przerabiania baniaka ogolnego na Malawi (bedzie to calkowity restart)

Sprzet:

- Akwa 120x40x50

- Pokrywa Aquael z dwoma sloneczkami

- Filtr zewnetrzny Aquael Unimax 250 Plus

- Filtr Wewnetrzny Aquael Unifilter 1000 UV

- 2 x grzalka Aquael AQn 300 W

- Napowietrzacz Aquael APR 200


Jesli chodzi o wystroj/wnatrze baniaka, to tlo (w trakcie produkcji): pleksa + czarny silikon + cienkie warstwy ciemnego bazaltu + grubsze lupki bazaltu jako dekoracja w piachu, piach budowlany polecany tu przez wszystkich z Castoramy (pod wszystkim płyta cienkiego styropianu).


Powiedzcie, czy czeos brakuje, czy cos trzeba wymienic? I najwazniejsze jakie swiatlo zastosowac i czy pod miach poza styropianem cos jeszcze pasuje dac?

Opublikowano

w zasadzie wygląda dobrz, choc trochę zastanawia mnie po co ci dwie grzałki 300W w tak małym akwarium? Ja bym dał jedna 200W max, żeby nie zagotowac ryb w razie awarii termostatu.


Osobiście nie jestem fanem bazaltu jako wystruj w akwariach malawi, bo ma ostre krawędzie, a te ryby sie często ganiaja/ tłuką. Moze to powodowac niepotrzebne obrazenia/zadramania u ryb. No ale wystruj to kwestia gustu, a o nim sie nie dyskutuje (no może czasem :D ).

Jesli chodzi o światło, to pyszczaki nie wymagaja żadnego specjalnego. Jedyny wymóg to by nie było go zbyt wiele, bo to ryby płochliwe. Oczywiście każdy tutaj ma swoja teorię na temat tego jakie świetlówki lepiej uwydatniaja kolory ryb :)


W aranżacji akwarium przedewszystkim fajnie by było jak bys wrócil uwage na naturalne ułozenie kamieni. To też oczywiście sprawa gustu, ale ja osobiście jestem purysta w tej dziedzinie, i uważam nienaturalne budowle, piramidki i inne sztuczne groty ustawione jak domek z kart za odrażające :D


Powodzenia w przejściu na jasna stronę mocy :)


Kot.

Opublikowano

Może kolega ma podobny problem do mojego (byłego problemu) podczas zmiany z 200 na 450L miałem grzałkę 250W,a termometrem była małą stacja pogody tzn. wrzuciłem 1 czujnik do akwarium (miałem tak kilka lat.. ale temperatura zaczęła mi spadać i podkręciłem grzałkę trochę podniosła się ale 21C a grzałka na maxa I tu zrobiłem błąd kupiłem 2 grzałkę 250W wsadziłem i podkręciłem na maxa temperatura 26C niby ok. ale prąd leciiii i podczas małych prac w akwarium wyjąłem czujnik… zrobiłem co miałem zrobić i wsadzając czujnik tak z ciekawości spojrzałem na temp 12 C !!! a w domu zawsze 22 (piec tak ustawiony) wsadziłem zwykły termometr i było 35C! a ja myślałem ze ryby tak ssie zachowują bo im zimno. Trwało to około miesiąca. Swoim błędem proponuje czasem sprawdzić termometr bo działo się to stopniowo. A grzałki grzały…Teraz jedna daje… Tak trochę nie na temat ale może to pomóc..

Opublikowano

Dwie grzalki o takiej mocy to poprostu zakup zoltodzioba :(

Tak powiedzial Pan ze sklepu, tak klient uwierzyl... tzn dwie ogolnie gdyby ktoras padla, mam w baniaku paletki i tak jakos ze starchu i wogole ;), ale fakt, ze moc z deka przesadzona... ale dziala juz kupe czasu w ten sposob - dlatego tez nie zmienialem.


starykot - tez jestem przeciwnikiem czegos co sztuczne, ale to przyszlo z czasem, bo chwilowo w baniaku mam tlo bodajze z zywicy z Wromaku... ale tak jak mowie - paczatki sa trudne :P


A jesli chodzi o ten piach... dawac cos pod niego, czy bezposrednio na styropian?


I, ze tak spytam: moge tu juz zapytac o obsade, czy trzeba zakladac nowy watek, albo dopisac sie do jakiegos? Pytam, zeby mnie ktos ze snajperki nie ustrzelil.

Pozdrawiam

Opublikowano

oj sys ty zawsze taki zasadniczy. No ale dla porządku lepiej w dziale obsada. Wracając do piasku, to wystarczy na ten styropian. Swoją droga to zatanów sie czy ie dać styropianu tylko pod kamienie. Pyszczaki kopia, i badą ci go odsłaniać. Proponuje ułożyć kamienie na podłoże w sposób jaki chcesz je mieć w akwarium. Potem wyciąć sobie kawałki styropianu mniej więcej odpowiadające kształtowi podstaw kamieni (lub podstaw aranzacji kamiennych. Później włóż styropian do akwarium, ułóż na nim kamienie, a resztę dna zasyp piaskiem. Kamienie powinny leżeć na styropianie, a nie na piasku, żeby podkopujące pyski nie zwaliły ich sobie na głowę.


kot.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

A jak sie ma 650 l/h na akwa 240l z pyszczakami? pytam, bo moj Unimax 250 Plus wiecej nie wyrobi, a czytam tu i tam o 1000l/h + i jakos tak popadam w depresje... Warto inwestowac w nowy filtr, czy zostawic ten co jest? Oczywiscie mam jeszcze Unifilter 1000 UV ktory robi 1000l/h, ale to nie to samo...

Opublikowano

W depresję nie popadaj, tylko kupuj filtr z przepływem pod 1500l/h. To takie optimum na 240l. A poniżej 1000l to już w ogóle klapa, zdecydowanie za słaby.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Moim zdaniem, nie ma co chłopaka namawiać na jakieś duże akwarium. Niech zacznie spokojnie - akwarium 240l też już jest spoko na początek przygody. Można w nim śmiało trzymać 3 gatunki mbuna, zaznajomić się z biotopem, nauczyć obsługi akwarium oraz pielęgnować ryby. A jeżeli złapie bakcyla, to zawszę ten zbiornik można sprzedać i iść w większy. Co do nośności stropu - to uważam, za akwarium do 500kg. Może stać byle gdzie i każdy strop to wytrzyma. Oczywiście jak podłoga jest nie pewna, to można położyć płytę np. OSB 22mm. Tam gdzie ma stać akwarium, aby było stabilnie. Ja tak właśnie zrobiłem, tylko moje akwarium jest dużo większe, bo 1047l. Dom mam szkieletowy i u mnie strop też jest z płyty OSB. Inny przykład - czasami podczas imprezy rodzinnej siadają 4 osoby na wersalce, w tym może usiąść 3 grubych wujków. Wersalka jest wsparta tylko punktowo do podłogi i jeszcze nie słyszałem, aby ktoś z takim meblem spadł piętro niżej. Jak sobie składamy życzenia podczas no. Imprezy urodzinowej, to też czasami w kolejce czeka sporo osób w przedpokoju i jakoś nikt nie wpada do piwnicy. A czasami bywa, że jest między nami ktoś, który waży grubo ponad 100kg i stoi tylko na małej powierzchni swoich stóp 
    • I to mi się podoba, przeskok na 4 razy większe akwarium. Dobrze, że nie kupiłeś 240 l. 👍 Rozważ jednak większą wysokość akwarium, jeśli to możliwe, szczególnie przy tej szerokości. Moim zdaniem 60 cm wygląda dobrze do maksimum 150 cm długości szkła. Przy dwóch metrach wizualnie będzie jamnik - choć to oczywiście kwestia gustu. Zrób choć 65 cm, wówczas będziesz miał zbiornik 1000+. 😉
    • Może, ale nie musi. @Pikczer widzisz tu blat?
    • No. Po wspólnych ustaleniach z rodziną doszliśmy do porozumienia - akwarium będzie stało w salonie, i najprawdopodobniej wymiarowo będzie wyglądało następująco: 200 cm długości, 80 szerokości i 60 wysokości. Czeka mnie pewnie sporo czytania żeby jakoś w miarę dobrze zgrać obsadę, z tatą zastanawiamy się generalnie nad mbuną (najbardziej podobają nam się rumowiska skalne/generalnie miejsca gdzie jest dużo skały) tata ma już z nią doświadczenia sporo, w przeciwieństwie do mnie, ale na pewno jeszcze zdążę się wiele dowiedzieć bo jeszcze jestem całkiem młody :). Także tak, dzięki za nakierowanie generalnie bo na pewno wyjdzie to dla pyszczaków na duży plus, a takie akwarium jak już zostało tutaj słusznie zauważone będzie piękną ozdobą salonu.
    • Jasne, macie racje, myślałem sobie nad tym i rzeczywiście nie ma co się z tym wszystkim spieszyć, finalnie akwarium najprawdopodobniej będzie w salonie bo u mnie w pokoju miejsca jest trochę, ale nie na tyle żeby móc postawić bardzo duże akwarium. Bardzo wam dziękuję za porady, bo uświadomiliście mi parę rzeczy . Tapatalkowane.
    • Koledzy podpowiadają Ci o maksymalizacji akwarium, uwierz mi, że mam akwarium 300 cm i do dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem większego, bo mam miejsce. Gdyby go nie było i wcisnął bym na styk, nawet gdyby było to 200 cm to nie miał bym do siebie pretensji. Co do stelaża, blatu i innych ważnych rzeczy. Jeżeli ma to być w salonie, musi być to estetyczne i współgrać z całością. U mnie 3 tony stoi na meblu. Oczywiście mebel nie jest z IKEI ani z żadnej sieciówki, zrobiłem go pod zamówienie, a stolarz wiedział co robi. Pieniądze też są bardzo ważne, ale robienie czegoś , a potem poprawianie, bo coś się nie podoba, kosztuje dużo więcej. Ja swoje akwarium stawiałem 2 lata, zbieranie funduszy, czekanie na to co chcę. Dziś uważam, że warto, dozbierać kasę, przemyśleć wszystkie aspekty akwarystyczne, takie jak wielkość akwarium, sposób filtracji, podmiany wody itp. A moje o 60 cm za małe akwarium wygląda na szybko, tak.
    • Skoro to nie jest na 10cm gruby blat z prawdziwego orzecha włoskiego albo dębu to czy musisz koniecznie od niego zaczynać? Wyobraź sobie, że nie masz tego blatu i wtedy spróbuj obrać plan i wylicz to co chcesz. Ja wiem że ten blat też kosztuje ale przy takiej inwestycji nie ma sensu, aby się wszystko kręciło dookoła tego blatu, to nie Słońce.  Stelaż i akwarium najważniejsze elementy. Zobacz na ile wystarcza fundusze i to kalkuluj.  No i najważniejsze, odpowiedz sobie na pytanie: czy podoba mi się ten blat? Uwierz mi, że nawet jeśli nie jesteś pedantem to ten widoczny pod akwarium blat może szczypać w oczy, zawsze, każdego dnia.  Umiesz spawać? A Twój Tata umie? Idealny moment aby wspólnie zrobić stelaż pod akwarium. Jeśli masz taką możliwość to ją wykorzystaj.  Pamiętaj, że zarówno ja jak i większość tutaj ludzi absolutnie się nie mądrzy tylko są to zazwyczaj przytaczane własne doświadczenia i niekiedy wpadki.  Dobra, czas na kawę
    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.