Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. Mam dość nietypowe pytanie. Jakiś czas temu ze względu na pobicie musiałem przenieść swoją samiczkę saulosi do kotnika (siatkowego) na "rehabilitacje" . Samiczka wydobrzała, odzyskała siły, i wypuściłem szanowną panią z kotnika. Jednak pozostałe samice zaczęły dalej się nad nią znęcać. Chcąc nie chcąc musiałem znów ją przełowić. Obecnie wszystkie samice saulosi inkubują...poza nią. Przedwczoraj zauważyłem, że ma wysunięte pokładełko (dalej jest w kotniku). No i tu rodzi się problem. Czy nie mając możliwości podejścia do tarła a mając lekko wysunięte pokładełko (poza tm ewidentnie widać po niej, że może złożyć ikrę), jest możliwość aby zaczopowała się ikrą? Lub stało jej się coś innego? Wolę, jej też nie przeławiać do osobnego akwarium aby pozostałe ryby nie straciły jej "z widoku" oraz by uniknąć ewentualnego zamieszania z parametrami a wszyscy wiemy, że małe akwaria zbyt stabilne nie są, a jedyne które mam to 20 i 30l...

Z góry dzięki😁

Opublikowano

U mnie kilka razy jakaś samica miała pełny brzuch jajek ale samiec nie był nią zainteresowany. Nieraz też się w martwiłem, ale okazało się że bardzo długi okres oczekiwania sprawił że jajka były wyraźnie większe niż "standardowo". Opóźnienie trwało 1-2 miesiące. 

A dla porównania mam kilka samic, które dosłownie w około 2 tygodnie po wypuszczeniu małych tańczą znowu z samcem. Ekspresowo pyszczki znowu pełne. Normalnie linia produkcyjna. 

Nie wiem co się stanie jeśli o wiele dłużej samica nie złoży jajek. 

Mam jednego tak jurnego samca Aulonocara jakaś tam, że wszystko co samica to jego jest. 

A co do walk to w non-Mbuna mam delikatne potyczki. Ale jak miałem "podrabiane" Saulosi to samice walczyły z jajkami w pyszczkach. Zostawiałem to wszystko naturze. Nikt nie zginął. 

Opublikowano
17 godzin temu, Promorteusz napisał:

jest możliwość aby zaczopowała się ikrą? Lub stało jej się coś innego?

Teoretycznie jest to możliwe jeśli samica będzie intensywnie karmiona.

Spróbuj poprzestawiać kamienie, zrób inne kryjówki, dorób więcej kryjówek, to powinno pomóc wprowadzić samicę, dobrym sposobem jest też lekkie przerybienie na przykład wprowadzenie kilku spokojniejszych mieszkańców typu yellow, labidochromis caeruleus nkhata bay biały, aulonocara fire fish, aulonocara ob, chodzi o to żeby było więcej spokojniejszych ryb z różnych gatunków to rozproszy agresję teraźniejszych mieszkańców Twojego akwa a przy okazji będzie bardziej kolorowo ;) , a jakie masz akwa(wymiary) i jakie gatunki?

1 godzinę temu, Pikczer napisał:

Nie wiem co się stanie jeśli o wiele dłużej samica nie złoży jajek. 

Z mojego doświadczenia znam takie przypadki:

- z braku samca zagania inną samicę do tarła

- tarło z samcem innego gatunku

- wypróżnia się z ikry bez pomocy innych ryb, ikra jest zjadana przez inne ryby

- nic się nie dzieje, samica nie pozbywa się ikry jak w powyższych przypadkach tylko rośnie często osiągając rozmiary samca lub większe.

  • Lubię to 2

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Akryl, plexa, z tym że ta druga twarda i łamliwa, musiałbyś zamówić raczej gotowe formatki.  Kosz na pompie lepiej mieć, choć nie jest jakiś specjalnie drobny, a co do ustawienia pompy to niech inni się wypowiedzą, ja mam poziomo. Może wirnik jest tak przystosowany, a może nie ma to znaczenia. 😉
    • Ktoś podpowie jest jakiś odpowiednik spienionego PCV tyle że w miarę przeźroczysty - chciałbym na tylną ściankę kaseciaka. Co do pompy DCP to musi mieć założony kosz ochronny na wlot i musi być poziomo??
    • @triamond mam podobne obserwacje. Wiele lat miałem narurowca z ceramiką i "problem" z jej obrastaniem przez kolonie bakteryjne. Przy restarcie dołożyłem hamburga na falowniku. I co ciekawe - z biegiem czasu ceramika się oczyściła, tak jakby rzeczywiście  gąbki w hamburgu więcej "przejadały". Ot taka ciekawostka
    • @PikczerOpis porduktu jbl bio nitratex z netu (spadek poziomu tlenu aż do denitryfikacji)- jest 'nieprawdziwy'. Z tego co piszesz (znikanie) , to jakiś biopolimer, który się rozkłada i jest żródłem węgla (energii) dla bakterii. W akwarium brakuje węgla by bakterie mogły zbudować więcej biomasy i tym samym związać azotany i fosforany. Niestety, więcej węgla w wodzie to to też więcej bakterii w i potrzeba większa powierzchnia filtracyjna by wszystko rozłożyć. Myślę, że to jest źródłem 'bagienka' i preferencji co do kubła o którym piszesz. Rozwiązanie problemu (azotany) gorsze od samego problemu (czystość wody, bakterie, konieczność czyszczenia). @Pikczer @Rafał80 Przez ceramiki woda płynie 'na około'. Jest niewiele wolnej przestrzeni między kawałkami w porównaniu do gąbki. Stąd prędkość przepływu przy powierzchni medium  jest znacznie większa niż przy przepływie przez gąbkę (lekka, dużo przestrzeni). Myślę, że to może tłumaczyć małe ilości biofilmu. Dodatkowo, budowa filtra wpływa na szybkość przepływu. W FX przepływ przez gąbki jest dodatkowo zwolniony, ponieważ mają kilka razy większą powierzchnię zewnętrzną (prostopadłą do kierunku przepływu) (na zewnątrz, przepływ do środka) niż ceramika (w środku, przepływ z góry do dołu). W ultramaxie przepływ przez gąbkę jest szybszy - mniejsza powierzchnia czołowa. W moim filtrze prędkość przepływu powyżej 1,25 cm/s. @Rafał80 Im więcej tym lepiej ale  powyżej 10l gąbki na 1g karmy bez dodatkowych korzyści. Kaseciak opierał się na nieprawdziwym założeniu, że 'wystarczy trochę ceramiki i już biologia jest wystarczająca'. Biologię robi tu gąbka i żywica. Ceramika marnuje miejsce...
    • Dzięki za odpowiedź  Faktycznie wygląda to fajnie. Już wiem, co kupię, jak padnie mi belka na ledach COB CCT  
    • Zdjęcie w ciągu dnia ( w reszcie akwa odbija się mój chaos twórczy z biurka ;p). Ok. 110cm (akwa 150cm) 19W ale mam przesunięta w prawo bo chcę półcień tam gdzie mam wloty do filtrów. Dla mnie efekt w stosunku do ceny rozwala system. Plus masz sterownik gdzie powoli się zapala i gaśnie plus 10 stopniową regulację białego i niebieskiego osobno. Szczerze to podoba mi się bardziej niż większość DIY nie mówiąc o prądożerności. ps. glony dziwnie wyglądają ale nie świeciłem w ogóle przez kilka miesięcy po tym jak padł mi actinic Aquaela a sam plant średnio mi się podoba, wcześniej kamienie obrośnięte były 5mm krasnalem. Mała uwaga średnica jest mniejsza niż led od Aquaela i Invital leży sobie luzem na za dużych mocowaniach pokrywy Aquaela.
    • I jak wrażenia? Jesteś zadowolony? Jaką długość lampy do jakiego akwarium kupiłeś? Mógłbyś wrzucić zdjęcie od frontu?
    • W sumie u siebie nigdy nie widziałem w mojej ocenie brudnej ceramiki, co najwyżej "osad" między ceramiką ale ona sama wydawała się czysta. Nie wiem jak ma wyglądać biofilm na ceramice, nawet w dotyku nie jest śliska. Z kolei gąbka np. w FX6 wygląda jak by ją wyciągnął z błota. Stan na 07.10.2023 - poprzednie czyszczenie 22.01.2023, bez prefiltra. Drugi Ultramax 2000 z prefiltrem może chodzić latami bez otwierania. (foto ceramiki pod niebieskim wkładem to musza byc bakterie w wodzie między ceramiką - 99,99% syfu wyłapały wczęsniej gąbki i ten gęsty niebieski wkład Fluval max-clean) Triamond czyli na ok 6g potrzebuje 50x40x5  albo 50x20x10? Też uważam że traci się sporo miejsca w kaseciaku więc będę chciał dać ppi 30 i za nią ppi45 w sumie 10cm i starać się czyścic naprzemiennie - myślisz  że to dobry pomysł?  Pikczer mi też trudno rozstać się z kubełkami niemniej u wielu kaseciak świetnie się spisuje, wątpię jednak by robotę robiło tam 5 kulek maxspecta ;]. Popatrz jednemu akwa ogarnia kaseciak z kawałkiem gąbki i kilkoma kulkami maxspecta a inny ma sump z dziesiątkami kilogramów ceramiki...
    • Spróbuj z Sera bakto Tabs. Co prawda @triamond wspominał kiedyś, że tam nic specjalnego w składzie nie ma, ale u mnie zawsze pomagało jak coś dziwnego działo się. Przez tydzień podawaj rybom tylko to, a potem możesz im dawać płatkowy pokarm długo namoczony na przemian w Zoolek Capisol i Capiforte.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.