Skocz do zawartości

Problem z lekko mętną wodą


lukastorun

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

Koleżanki i koledzy, mam pewien problem. Miałem krystalicznie czystą wodę, ale po koniecznym wymianie filtra zewnętrznego (jedynym filtrze który posiadałem) oraz wymianie 1/4 wody postanowiłem dodać bakterii nitryfikacyjnych bodajże sera, małe opakowanie przeznaczone na 100 litrów. Woda zmętniała, co normalne, ale pomimo upływu 2 tygodni nie odzyskała w pełni swojej przezroczystości. Nadal jest lekko mętna.

Nowy filtr teta ex 1200 plus, baniak 500 litrów, obsada malutka, 20 młodych pyszczaków 3cm saulosi.

Testery wody nie wykazują amoniaku ani NO2, NO3 też prawie niewykrywalne.

W zewnętrzniaku: gąbka, biobale, ceramika, grys koralowy.

Poza tym w akwarium mały napowietrzacz, 2 cyrkulatory, deszczownica, w szafce filtr UV chodzi 24h na dobę by wyklarować wodę, ale słabo mu idzie jak widać.

Patrząc na wprost to widać, że jest przejrzyście, ale z boku już nie, a przecież wcześniej było.

Co może być powodem? Słaba filtracja?

20211115_112736.jpg

20211115_112753.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, lukastorun napisał:

Hej!

Koleżanki i koledzy, mam pewien problem. Miałem krystalicznie czystą wodę, ale po koniecznym wymianie filtra zewnętrznego (jedynym filtrze który posiadałem) oraz wymianie 1/4 wody postanowiłem dodać bakterii nitryfikacyjnych bodajże sera, małe opakowanie przeznaczone na 100 litrów. Woda zmętniała, co normalne, ale pomimo upływu 2 tygodni nie odzyskała w pełni swojej przezroczystości. Nadal jest lekko mętna.

Nowy filtr teta ex 1200 plus, baniak 500 litrów, obsada malutka, 20 młodych pyszczaków 3cm saulosi.

Testery wody nie wykazują amoniaku ani NO2, NO3 też prawie niewykrywalne.

W zewnętrzniaku: gąbka, biobale, ceramika, grys koralowy.

Poza tym w akwarium mały napowietrzacz, 2 cyrkulatory, deszczownica, w szafce filtr UV chodzi 24h na dobę by wyklarować wodę, ale słabo mu idzie jak widać.

Patrząc na wprost to widać, że jest przejrzyście, ale z boku już nie, a przecież wcześniej było.

Co może być powodem? Słaba filtracja?

20211115_112736.jpg

20211115_112753.jpg

Witam,

 A jakieś media zostały ze starego filtra? Czy wszystko nowe?

A ten UV to musi non stop działać?

Edytowane przez Pikczer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tetra Ex 1200 nie pociągnie mechaniki i biologii w 500 litrach. To dobry filtr, miesza mi od lat wodę w 240 litrowym  roślinniaku, ale nie ma szans żeby ogarnął kompleksowo 500 litrów. W moim odczuciu po prostu za słaby. Bez dodatkowej filtracji mechanicznej cudów bym nie oczekiwał.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lukastorun napisał:

deszczownica,

Skutecznie spowalnia przepływ. Postaraj  zamiast deszczowni puścić całym przekrojem rurki lub jak masz to załóż końcówkę  taką motylkową .  Możesz w ten sposób łamać lustro wody ( napowietrzać) lub ustawić tak abyś miał dobrą cyrkulację  jednocześnie napowietrzając. Ale to już metodą prób musisz zrobić. W każdym bądź razie deszczownia jest zbędna i na pewno spowalnia przepływ wody.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w filtrze nie masz media które wyklaruje wodę to chyba ciężko o kryształ.

Dałem do prefiltra przy kuble paczkę Sera Crystal Clear a do mechanika+prefiltr Eheim (mały w akwarium, szkoda że nie ma koloru czarnego, mniej by się rzucał w oczy ;/) watę Symec - woda kryształ. no może nie licząc tumanów piasku wzbijanego przez pyśki.

Edytowane przez Rafał80
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi!

W nowym filtrze są nowe wkłady, ale parametry wody są doskonałe i stabilne. Ph też spoko bo 8, temperatura 26C.

Zdemontuję dzisiaj deszczownicę, mam jeszcze jeden filtr mały mechanik pełniący funkcję napowietrzacza i czego nie ma na zdjęciu od wczoraj odpieniacz eheima, zawsze coś.

Zobaczymy za kilka dni. Jedzenie po karmieniu nigdzie nie zalega, nie widać też nigdzie odchodów ryb, cyrkulacja jest na razie doskonała.

Dałem też sporą gąbkę na wlocie, nie wiem może zmniejszyć bo to osłabia przepływ?

Ale tak, deszczownica idzie w odstawkę, przy napowietrzaczu i odpieniaczu już zbędna :P

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.