Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Polecam Ci Aquael Glossy 150 White - to jest wersja gdzie szyby przednia i boczne masz podwójne. Góra ma opaskę - nie masz śladów parowania. W zestawie masz pokrywę co  ogranicza parowanie i ewentualne zapachy, ryba nie wyskoczy. W zestawie masz oświetlenie 3x led Sunny 18W, wprawdzie barwa mi nie odpowiada a chyba nie da się wymienić. Ja dokupiłem 1x Marine i świecę razem z 1x Sunny.

Szafkę kazałem sobie dorobić na wzór tej od Aquaela tylko 2x grubsza.

  • 5 tygodni później...
Opublikowano

Witam ponownie! zdecydowałem się na szkło klejone przez osobę polecaną na forum i poprosiłem o szafkę bez stelaża. Teraz gdy szkło mi się klei ja mam dylemat odnośnie filtracji. Pomyślałem, żeby zamontować fluval fx6 do tego baniaka jako jedyny filtr. trochę czytałem opinii na forum odnośnie tego filtra i mam mieszane odczucia ale raczej in plus. Akwarium chce postawić w salonie więc problem głośności pomijam.  Na rurce zasysowej w baniaku chcę zrobić prefiltr z gąbki (coś ala hmf- niewielki walec) Do środka kubła myślę wrzucić matrixa plus gąbki obwodowe fabryczne i z czasem żywice jeśli będzie potrzebna. Jak myślicie czy taka konfiguracja będzie odpowiednia do tego akwarium? Ewentualnie jaką byście polecali? Zdecydowałem na kubełek żeby zająć jak najmniej miejsca w akwarium. Chciałbym również żeby było jak najmniej sprzętu w akwarium.

Opublikowano

Ja od siebie zaproponuję na rurkę zasysową od kubełka zamiast gąbki dać prefiltr Eheima. Po pierwsze lepiej wygląda od samej gąbki a pozatym będzie łatwiej go wyjmować do czyszczenia, no i przy wyjmowaniu nie wyleci tyle brudu co z gąbki...

Jeśli to ma być jedyny filtr to może się przydać dodatkowo jakiś falownik ale to już wyjdzie "w praniu"... 😉

Opublikowano

Nad tym prefiltrem też myślałem. myślę też żeby zamiast rozdwojonej końcówki filtra dać pojedyncze kolanko i wtedy mam nadzieję falownik nie będzie potrzebny.

Opublikowano

A masz możliwość wyprowadzenia zasysu i wylotu po tej samej stronie? Zwykle pod wylotem jest najmniejszy ruch. Prefiltr eheima będzie najtańszym rozwiązaniem, innym może być równolegle połączenie dwóch lub nawet trzech korpusów narurowych/prefiltrow sunsuna miejsce w szafce.

Opublikowano

Tak, rury będą po jednej stronie. Zastanawiam się czy nie powiększyć tego prefiltra do 3 lub 4 modułów. Trochę obawiam się majstrowania przy wężu, słyszałem od znajomego, że w tych kubełkach przy częstym ruszaniu wężami z czasem pojawia się problem przeciekania w miejscu łączenia z filtrem. 

Opublikowano
30 minut temu, Dadek napisał:

Tak, rury będą po jednej stronie. Zastanawiam się czy nie powiększyć tego prefiltra do 3 lub 4 modułów. Trochę obawiam się majstrowania przy wężu, słyszałem od znajomego, że w tych kubełkach przy częstym ruszaniu wężami z czasem pojawia się problem przeciekania w miejscu łączenia z filtrem. 

Jak będziesz szarpać wężami to coś pocieknie. Ogólnie są sztywne, twarde i solidne. Nie wiem co trzeba robić aby zaczęły się psuć. Można posmarować wazeliną kosmetyczna łączenia lub najlepiej specjalnym silikonem. 

Jak nie będziesz miał bardzo skomplikowanych dekoracji i za dużej ilości ryb to może i bez falownika się obejdzie. Ja u siebie wylot mam skierowany maksymalnie do góry. Rozrywa tafle wody, mocno ją porusza, dotlenia. A tuż obok wylotu mam cyrkulator, który tą poszarpaną falę popycha dalej. Jest fajny ruch wody i jest dobrze natleniona. 

Możliwości jest wiele a ten fx6 ma kopa. 

Zasys mam normalny ale prefiltr zrobiłem z kubełka hw-603 i fajnie zdaje egzamin. Wygoda i komfort czyszczenia. Mam w nim watę i gąbkę. Co tydzień całość płucze. 

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Witam ponownie! 

Zmieniła mi się troszkę koncepcja na filtrację w moim przyszłym zbiorniku. Poprosiłem o sklejenie sumpa. Chciałbym żeby sump ogarnął i biologię i mechanikę w akwarium. W związku z tym po kolei;

Plan na Komory w sumpie to 

Na wlocie skarpeta filtracyjna i przepływ do drugiej Komory. W drugiej komorze gąbki myślę, że 2 gradację powinny wystarczyć. Trzecia komora k1 wprowadzane w ruch dodatkowo brzęczykiem i czwarta komora wylot połączony z roślinami (albo trawy szybko rosnące a jeśli wszystko pójdzie dobrze to glony nitkowe. Oczywiście niewielka lampa plant nad tą komorą) i pompa Aqua Nova 7200 L/H z regulacją. 

 

Czy to co sobie wymyśliłem powyżej ma sens i czy będzie działało? 

W akwarium znajdzie się również cyrkulator (prawdopodobnie jebao) żeby bez problemu wszelkie kupy trafiły do komina.

Czy pompa będzie odpowiednia? 

Opublikowano

1. Co do 4 komory... rośliny mogą wykorzystać nawet do 10x więcej światła, niż glony. CO2 w powietrzu jest x100 więcej niż w wodzie. Dlatego rośliny, które mają liście w powietrzu rosną ok. 4,5 x szybciej niż wodne. Może lepiej hydroponika, szczególnie gdy akwarium jest blisko okna ? Ale będzie musiała być bardzo duża, żeby to dawało jakieś wymierne efekty.

2. Wydajność pompy powinna być dobrana do potrzeb (minimum 2-3 razy ilość wody /h). Potem do tego średnice spływów.  Tabelka szybkości spływu grawitacyjnego tutaj: http://forum.klub-malawi.pl/topic/25705-sump-głośna-rewizja-problem-z-wylotem/?do=findComment&comment=373776

Przepływ zależy od podnoszenia, ilości i rodzaju kształtek i długości rur. Pompy mają wykresy wydajności dla danego podnoszenia. Można to wszystko próbować policzyć, albo skopiować czyjeś rozwiązanie ;)

3. Zastanów się czy masz możliwość zrobienia ciągłej/automatycznej podmiany wody (przy okazji znika problem parowania wody). Jeśli łazienka jest w okolicy może się uda. Z boku sumpa otwór - przelot - w środku kolanko i rurka ustawiająca poziom wody w sumpie.

Tutaj trzeba się zastanowić też, czy tej otwór po stronie spływu czy pompy. Miałem po stronie pompy. Chyba lepiej po stronie spływu (bardziej stabilny poziom wody)... ale to trzeba się zastanowić też nad :

4. Kierunkiem przepływu wody w sumpie.  Jeśli góra - dół - to masz pełne obmywanie złóż (albo pompa będzie pracowała na sucho). Przy przód - tył - nie martwisz się wysokością przegród na etapie klejenia. Przy ciągłej podmianie, niezależnie od poziomu wody, sump nie stanie. Przy przepływie góra dół... przy parowaniu wody ubywa tylko z komory pompy. Jak pompa staje, to woda wylewa się do kanalizacji. Przy przepływie góra - dół może wylać się tyle, że startująca pompa zacznie pracować na sucho. Przy przód - tył nie ma tego problemu. Dodatkowo łatwiej wykorzystać pełną objętość sumpa. Niestety, wzrasta ryzyko przelania akwarium gdy zatkają się spływy/rewizja, bo woda leci z całego sumpa, nie tylko z komory pompy.  Przyda się dodatkowe zabezpieczenie. Niezależnie od wyboru. Przy przepływie przód tył spływ do kanalizacji może być po stronie spływu z akwarium (mniejsza strata wody po zatrzymaniu pompy).

5. K1 z fluidyzacją najbardziej wydajna opcja. W szafce nie powinno bardzo hałasować. Może jakaś gąbka na wylocie ?

Najprostszy sump... to brak przegród, w środku k1 + napowietrzanie lub falowniki i już :) Gąbkę możesz dodać później jako przegrody (czyli przepływ lewo-prawo). Koszyk pompy otoczy się trochę K1 ale większość będzie pływać. Jak spore złoże powinno dać idealną wodę i nie trzeba z tym nic robić.

 

 

 

  • Lubię to 2
  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.