Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cześć!

Od dłuższego czasu zbieram się  do powrotu do akwarystyki. 

Pod koniec stycznia kupiłem zestaw który za chwilę opiszę. Wymagał on pewnych szklarskich poprawek (wklejenie wzmocnienia i zaklejenie otworu na automatyczną podmiankę i - tyle właśnie zajęło  mi ściągnięcie szklarza pod Warszawą, no ale po rozmowie z kilkunastoma w końcu się udało!

 

Akwarium o którym mowa to 

Wymiary [cm]  
Długość 150
Wysokość 58
Głębokość 58
Objętość [l]  504,6

 

 

Belka DIY Moc [W]
Suma 108
Białe 6500 K 54
Royal Blue 18
Deep Red 18
Cyjan 18

Belka podłączona do sterownika  TC420

Moduły back to nature- H i T kolor  granit/gneis wklejone na tylnej i bocznej szybie, a w nich osprzęt i media filtracyjne tj:

 

Osprzęt 
Popmpa  JEBAO DCP-3000
Cyrkulator TUNZE 6045
Grzałka Aquael Platinium 300 W

do tego jako media pocięta gąbka filtracyjna oraz w woreczkach matrix i lawa.

Jeśli chodzi o niezbędne inwestycje, to będzie tam trzeba najpewniej dorzucić drugą grzałkę.

 

Poprzedni właściciel  przykleił na tył  błękitne tło.  Wydaje mi się że lepiej to się będzie prezentować  z czarnym tłem, stąd  zacząłem się rozglądać za takowym.

Przeczytałem chociażby TEN temat i argumentacja może nawet częściowo do mnie trafia, ale ze względu na zastosowany moduł BTN  na tylnej szybie czerń sprawdzi się mimo wszystko chyba lepiej.

 

PYTANIE:

Które rozwiązanie jeśli chodzi o konkretny produkt jest Waszym zdaniem najlepsze?

Z mojego researchu forum wielu z Was stosujących czarne tło używa do tego spienione pcv wsadzone do akwarium. Z uwagi na  moduł BTN nie wchodzi to raczej w  grę i wolałbym coś nakleić na tył akwarium. 

Byłem skłonny wybrać coś TAKIEGO  (czarne tło od AQUA NOVA) lub pokrewne, ale dale obczajając forum natrafiłem na WĄTEK w którym @Andrzej Głuszyca o pokrewnym produkcie od JUWEL czyli tle klejonym z użyciem leju napisał 

Cytat

 Natomiast tło o którym Ty piszesz przykleja się na specjalny klej i tam jest to ryzyko o którym wcześniej pisałeś. Potem często , gęsto wygląda to fatalnie. 

Polecane w tamtym wątku tło ma wysokość 50 cm i tamten allegrowicz nie oferuje wyższych. 

 

Rozumiem że kluczowy feature foli którego powinienem szukać , to że ma już na sobie posiadać nałożony klej? Polecicie jakiegoś konkretnego sprzedawcę/ producenta na 58-60 cm?

Któryś z aqua yutuberów z tanganiką lub malawi  i czarnym tłem  wspominał chyba że stosował czarną folię  do obklejania samochodów (i na filmie przynajmniej b ładnie to się prezentowało).  

Brak opisu.

Brak opisu.

 

Opublikowano

Na tło nadaje się każda folia samoprzylepna do oklejania mebli/szyb itp. Trzeba tylko użyć płynu do szyb lub wody, nie można kleić na sucho. Poza sklepami typu mrówka/pszczółka itd. dostaniesz ją w agencjach reklamowych i internecie. Ważne żeby nie miała wzoru od strony kleju. Wrzuć zdjęcie całego akwarium. teraz trudno ocenić jaki jest efekt z niebieskim.

Opublikowano (edytowane)
9 godzin temu, kżyhó napisał:

Polecane w tamtym wątku tło ma wysokość 50 cm i tamten allegrowicz nie oferuje wyższych. 

Prawdopodobnie taka wysokość jest standardem jeżeli chodzi o tę folię sprzedawaną w rolkach. Masz dwa wyjścia:

- szukać takiej folii w zakładach reklamowych gdzie mogą mieć większe rozmiary.

- możesz ją śmiało połączyć w jeden kawałek. Akwa Twoje ma 58 cm. Musisz wtedy dokleić od dołu pasek 8 cm ( nawet mniej). Mniej dlatego , że ta folia się troszkę się rozciąga i warto z boków czy też od góry czy dołu zostawić luzu po około 1 cm. Najpierw naklej z góry 50 cm a od doły naklej na zakładkę  pasek 10 cm. Jak podeschnie możesz naciąć skalpelem i nie będzie śladu łączenia Na pewno też będziesz miał jakieś kamienie które też ewentualne niedoróbki zakryją. Ale jak zrobisz to starannie to nie będzie śladu.

 

Edytowane przez Andrzej Głuszyca
Opublikowano
3 godziny temu, suricade napisał:

 Wrzuć zdjęcie całego akwarium. teraz trudno ocenić jaki jest efekt z niebieskim.

Jestem teraz poza domem  i mam  trochę krzywe te zdjęcie. :(

image.thumb.jpeg.1eec71666cc851c9df4a5d217614852e.jpeg

@Andrzej Głuszyca - na ten moment zrobiłem wstępny Research na allegro tylko.  Jeśli chodzi o folie w dziale akwarystyka, to wymiar 60 cm mają tylko folie od  Juwel i Aqua Novy, które odradzacie.

Jeśli chodzi  o folie do mebli to faktycznie, standardem jest 50 cm,  choć już na pierwszej stronie zdążają się też takie o wysokości 100 cm:

1

Czy też 90 cm

2

To chyba będzie łatwiejsze to zastosowania rozwiązanie ( przycięcie na wymiar) niż sklejenie równo z dosztukowywaniem.

 

 

 

Opublikowano (edytowane)
57 minut temu, kżyhó napisał:

 Jeśli chodzi o folie w dziale akwarystyka, to wymiar 60 cm mają tylko folie od  Juwel i Aqua Novy, które odradzacie.

Nie ma znaczenia jakiej firmy kupisz. Ale upewnij się czy są klejone jak tzw. naklejki czyli odrywasz papierek ochronny , następnie zraszasz wodą stronę z klejem po oderwaniu papierka i zraszasz szybę czy też musisz kupować do tego jakiś klej. Jeżeli musisz kupować jakiś klej to osobiście odradzam  bo te tapety potem " pływają" i często zostają bąble.  Te o których ja piszę mają klej jak naklejki, po wyschnięciu bąbli nie ma i ciężko jest je oderwać. Upewnij się.

 

Sprawdziłem. Są to tapety na osobny klej lub olej. Osobiście nie polecam. Przedstawiłem Ci powyżej zalety i wady. Sam decyduj.

Edytowane przez Andrzej Głuszyca
Opublikowano
2 godziny temu, Andrzej Głuszyca napisał:

Nie ma znaczenia jakiej firmy kupisz. Ale upewnij się czy są klejone jak tzw. naklejki czyli odrywasz papierek ochronny , następnie zraszasz wodą stronę z klejem po oderwaniu papierka i zraszasz szybę czy też musisz kupować do tego jakiś klej. Jeżeli musisz kupować jakiś klej to osobiście odradzam  bo te tapety potem " pływają" i często zostają bąble.  Te o których ja piszę mają klej jak naklejki, po wyschnięciu bąbli nie ma i ciężko jest je oderwać. Upewnij się.

 

Sprawdziłem. Są to tapety na osobny klej lub olej. Osobiście nie polecam. Przedstawiłem Ci powyżej zalety i wady. Sam decyduj.

Klejone z wewnętrznym klejem czyli Juwel i Aqua nova m in. Pisałeś dokładnie to  co powyżej w innym wątku i Cię zacytowałem - czaje. :)

 

Natomiast przykładowe dwie  folie które za linkowałem w poście wyżej, czyli :

 Link  

Link 

wydają się być właśnie takie jak polecasz " samoprzylepne" (...) " Odklejamy  20-40 cm foli od papieru podkładowego ,ten zwijamy pod spód . Spryskujemy wodą folię ","Okleina ma od spodu ( na papierze ) krótką instrukcję przyklejania oraz linie i podziałkę "

  • Lubię to 1
Opublikowano
2 godziny temu, Andrzej Głuszyca napisał:

Tak.. o te mi chodziło.

Ok, to jeśli są ok to pewnie któreś z nich zamówię,:) 

Jeszcze jedno pytanko do akwarystów malawi stów - zastanawiam się czy słuszna koncepcja nie jest też zaklejenie tego lewego boku na którym przyklejony jest mniejszy modol BTM.  Z jednej strony ograniczy to trochę możliwość obserwacji, a z drugiej może to dać fajny efekt.., 🤔🤔

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.