Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

Pytanie: jak długo rosną pyszczaki ? Chodzi mi o przedział czasowy pomijając wszystkie składowe związane z żywieniem, wodą, wielkością akwarium itp.

Wiem, że pytanie jest bardzo ogólne ale też oczekuje dość ogólnej odpowiedzi. Obserwuję swoje rybki (Saulosi, Rdzawe, Jalo Reef) wypuszczone w marcu 2021 roku jako 2-3 cm rybki i widzę że rosną ale zastanawiam się ile jeszcze czasu zostało do zakończenia tej fazy wzrostu, rozwoju, dojrzałości płuciowej itd.

Na ten moment Saulosi się wybarwiają (mam dwa samce z czego jeden już zupełnie niebieski a drugi w połowie drogi). Jalo Reef zupełnie wybarwiony jeden samiec. Rdzawe chyba 3 samce i samice miały już pyszczki, które wyglądały jak inkubujące.

Ogólnie czy przedział czasowy wzrostu ryb to np pół roku, rok, dwa lata ?

Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedzi w tym temacie. Pozdrawiam

Opublikowano

Generalnie, jeśli się nie mylę, to ryba rośnie przez całe swoje życie. Najszybciej rośnie narybek, nawet około 1cm na miesiąc (własne obserwacje) później im ryba jest starsza tym tempo wzrostu spowalnia, ale wciąż rośnie.

Wysłane z mojego SM-G770F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 6
  • Dziękuję 1
Opublikowano

Tak jak @Bartek_Depisze, ryby rosną przez całe życie. Jednak nie rosną równomiernie. Silniejesze, sprytniejsze będą pobierały lepsze kąski przez co ich intensywność wzrostu będzie szybsza. Ryby słabsze genetycznie mogą nie rosnąć szybko, mogą nawet nie osiągnąć wzrostu ogólnie przyjętego w fachowej literaturze. Samce, które objęły terytoria, w których jest urodzaj glonów, miejsce w którym pokarm będzie spadał też może się przyczynić do lepszego wzrostu. Jeśli zauważysz, że niektóre ryby odstają wzrostem od reszty mieszkańców, nie przejmuj się bo bywają przypadki, że potrafią wystrzelić wzrostem, w krótkim okresie i bardzo zbliżyć się wielkością do reszty obsady. 

  • Lubię to 3
  • Dziękuję 1
Opublikowano

Faktycznie widzę różnicę w szybkości wzrostu między poszczególnymi gatunkami. U mnie najszybciej urosły na ten moment Saulosi mimo że były najmniejsze w momencie zakupu. Jalo Reef oraz Rdzawe są nieznaczne mniejsze od Saulosi. Największa dysproporcja w wielkości poszczególnych egzemplarzy występuje u Rdzawych.

Póki co cieszę się z możliwości obserwowania ryb i ich przemian.

  • Lubię to 1
Opublikowano
16 godzin temu, NewBe napisał:

oczekuje dość ogólnej odpowiedzi.

Ryby które wymieniłeś dorastają stosunkowo szybko, zdarza się że nawet kilku centymetrowe podchodzą do tarła.Inaczej jest z rybami które uzyskują większe wymiary, im większy wymiar tym wzrost powolniejszy.Na młode takich pyszczaków możesz poczekać nawet kilka lat.Odpowiadając na Twoje pytanie ogólnie, mała ryba dorasta szybko duża wolniej.😉

  • Lubię to 4
Opublikowano
W dniu 1.08.2021 o 03:43, NewBe napisał:

Faktycznie widzę różnicę w szybkości wzrostu między poszczególnymi gatunkami. U mnie najszybciej urosły na ten moment Saulosi mimo że były najmniejsze w momencie zakupu. Jalo Reef oraz Rdzawe są nieznaczne mniejsze od Saulosi. Największa dysproporcja w wielkości poszczególnych egzemplarzy występuje u Rdzawych.

Póki co cieszę się z możliwości obserwowania ryb i ich przemian.

Rdzawy teoretycznie jest najsłabszy w tym układzie, który posiadasz w akwarium i tu może być przyczyna słabszego wzrostu ryb. Nie ma co wnikać na razie, z czasem dojdzie do reszty. Akwarystyka to cierpliwość. A co do Saulosi jedna z najciekawszych ryb, uwielbiam jak się zmieniają z żółtych cytrynek w niebieskie ryby o czarnych pasach. 

  • Lubię to 2
Opublikowano

Witaj 

Mam jakieś tam doświadczenie z Chindongo saulosi które posiadam od 2017r, więc postaram się pomóc i rozwiać twoje wątpliwości :)

Z moich obserwacji nad tym gatunkiem stwierdzam , że do dwóch lat zauważyłem wzrost u tego gatunku. Szczególnie tak jak pisał powyżej @Bartek_De szybki wzrost jest bardzo zauważalny u narybku lub młodzieży (3-5cm). Oczywiście dużo też zależy od jakości samego pokarmu, częstotliwości jego dawkowania, oraz też od hierarchii w stadzie o czy też wspomniał kolega @Mortis. Młode ryby kiedyś karmiłem 2/3 razy dziennie i to spowodowało ich szybki wzrost. Teraz dorosłe ryby karmię raz dziennie, bo oprócz suchej karmy zajadają się glonami z kamieni i tła. Wracaj do saulosi to po tych dwóch pierwszych latach wzrost ryb był zauważalny, a potem już dużo mniej. Zapewne ryby rosły, i rosną dalej ale nie zauważyłem aby to było tak widoczne jak na początku. 

Co do drugiego gatunku, który posiadasz czyli Idotropheus sprengerae, to też miałem przyjemność go posiadać 🙂 I tutaj już stwierdzam, że ten gatunek rośnie bardzo powoli, jeśli miałbym go porównać do szybkości wzrostu Chindongo saulosi. Czyli z wszystkiego wynika, że wzrost jest zależny od danego gatunku. Jedne rosną szybciej , a drugie powoli. 

 

  • Lubię to 3
Opublikowano

Ja zauwżyłem, że u rówieśników z tego samego gatunku różnice w wielkości dochodzą do 50%,
W sumie jak u ludzi. Zdarzają się 2,20 i 160 kg ale i ,50 i 48 kg.

  • Lubię to 1
Opublikowano

Dziękuję Wszystkim za odpowiedzi.

Moje pytanie wynikało z tego że sporo osób poruszało temat prawidłowego wzrostu swoich ryb. Ja pod tym względem nie panikuję bo wiem że to jest natura i każda ryba rozwija się w swoim tempie.

Teraz już wiem i tak zakładam, że największe przyrosty i rozwój ryb w moim przypadku będzie pewnie w ciągu dwóch lat. A później wolniej i wolniej.....

  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.