Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Otworzyłem fx6, i w dwóch koszach jest ceramika, ale nie wypełnia całych koszy, dokupić do pełna?

W najniższym koszu jest pusto, dołożyć też ceramiki, czy nie kombinować i odpalić na oryginalne, tak jak jest?

Opublikowano

Jak ktoś zerknie na post wyżej, też proszę o podpowiedź.

Dziś wkleiłem tło, zasys ukryty, tylko koszyk wystaje.

Wylot po drugiej stronie, jeden skieruję w dół po tylniej ścianie, drugi w kierunku przodu i w górę, aby robił ruch tafli.

20210506_213145.jpg

  • Lubię to 1
Opublikowano

Ja bym zrobił tak i mam tak od 36 dni :)

Kosze od początku najlepsza gruba gąbka, potem cieńsza, potem ceramika, potem grys koralowy i na koniec wata. Trochę luzu w koszu raczej wskazane.

Wylot i wlot najlepiej po jednej stronie lub wlot pod falownikiem. Widziałem już setki projektów i tam gdzie największy ruch to pod nim najlepszy zasys. Ja z jednej strony akwarium mam wlot na dole i wylot na górze z jednego kubła. Z drugiej strony mam wlot na dole i wylot na górze plus falownik. Zdaje to egzamin idealnie.

  • Lubię to 2
  • Dziękuję 1
Opublikowano

Okolo 130kg kamienia polnego. Zdjęcie pierwsze z wysokości mojej kanapy, drugie trochę bliżej. Z prawej pod dużym płaskim kamieniem jest grota, w której zmieści się nawet kilka dorosłych ryb. Dla maluszków ewentualnych jest bardzo dużo kryjówek. Muszę się na to napatrzeć, bo nie wiem, czy mi się podoba. Nie mam już kamieni, to niby nie problem, ale już chciałbym spać piach i zalewać. Konstruktywna krytyka i uwagi mile wskazane.

20210509_200551.jpg

20210509_200658.jpg

Opublikowano (edytowane)

Płaskie kamienie użyj jako podstawy dla innych, nie kładź ich na górę. Jeśli masz możliwość to duże podłużne ustaw na sztorc, zróżnicują ci linię i rumowisko nie będzie przypominać muru. Wymieszaj mniejsze z większymi. Zadbaj by było jak najwięcej grot. Popatrz ja mam tak ułożone

IMG_20210220_192812.jpg

Edytowane przez Bezprym
  • Lubię to 6
Opublikowano

Problem mam ze szczelnością połączenia przy grzałce przepływowej.

Wąż od fx6 i króciec od grzałki połączyłem na silikon akwarystyczny, wąż odprowadzający wodę do akwarium zabezpieczyłem w trakcie łączenia dwoma tytyrytkami i jest ok, a ten miedzy filtrem a grzałką już nie ma tytyrytek i delikatnie przecieka.

Zabezpieczyłem to, żeby nie było powodzi, ale jak to uszczelnić szybko i dobrze, najlepiej od zewnątrz?

20210510_214354.jpg

Opublikowano

Szczelność już jest.

Gąbka z działającego filtra wypłukana.

Ph 7,7 

No2 0

No3 0

Testy NO2 I NO3 zrobiłem, żeby się ich nauczyć.

Dziś woda już czysta, nie jak na zdjęciu.

20210512_215416.jpg

Opublikowano

U mnie w 300l fx6 tak nagrzewa wodę ze grzałkę przepływową wyłączyłem, całą zimę była zbędna. A teraz coraz cieplej jest więc tym bardziej nie przyda się. 

  • Dziękuję 1
Opublikowano
13 godzin temu, Pikczer napisał:

U mnie w 300l fx6 tak nagrzewa wodę ze grzałkę przepływową wyłączyłem, całą zimę była zbędna. A teraz coraz cieplej jest więc tym bardziej nie przyda się. 

Jak włączyłem grzałkę pokazała 26,5 st., ustawiłem na 25,5 i przez dwa dni nie zauważyłem żeby pracowała.

Teraz się zapewne nie przyda, ale w zimie jak jest silny wiatr, to zabiera mi ciepło z domu,  wówczas będzie potrzebna.

Teraz jest dokładnym i czytelnym termometrem 😀

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Proszę zdjęcia pod pokrywą. Ja mam zrobioną ramkę z profilu do płyt kartonów gipsowych. Daję to możność przesuwania lamp jak się chcę . Na zdjęciu światło ustawione na 50%
    • Super opisane, wygląda na łatwe do zrobienia. @jaras można prosić o zdjęcie już zamocowanych do pokrywy?
    • Fajny prosty opis jak to ogarnąć, dzięki @jaras 👊 @Bartek_De Bartku może przydałoby się przypiąć ten poradnik w dziale DIY, żeby nie zaginął w przepastnych zasobach naszego forum? 
    • Kurczę, teraz wygląda to na banalnie proste... Nie wiem gdzie ja zabrnąłem w internecie, że wydawało mi się to skomplikowaną pracą elektryczną  Cena też w sumie minimalna. Chyba pomimo nowej lampy na modułach, w niedalekiej przyszłości zrobię sobie też takie dwie sztuki dla porównania  Dzięki @jaras za taki "łopatologiczny" schemat 🍻
    • Witam. Chciałbym podzielić się z Wami małym poradnikiem- jak zrobić tanią lampę na power LED ach 3w zasilaną 24v, sterowalną za pomocą sterownika Leddimerpro lub Tc 420 i podobne - sterowanie PWN. U mnie, na akwarium 230x70x65h potrzebne były 2 lampy po 30cm długości i 16cm szer. Oświetlają równo cały zbiornik.  Co potrzeba do jednej lampy: - 12szt diod power LED wraz z podstawką pcb 3w (najlepiej kupić już zlutowaną) -2 szt. Driver stałoprądowy Ldd-700l - klej termo przewodzący  - zasilacz 24v  - profil alu do ledow -  16cm szer. wraz z szybką z pleksi oraz zatyczkami. Profil kupuję się na wymiar, ja wybrałem do 12diód w jednej lampie - 30cm. - przewód 4 żyłowy najlepiej 1.5mm Diody oraz drivery należy przykleić na klej termo przewodzący do profila alu, później wszystko polutować według rysunku, jeden kanał 6szt diód przez zasilaniu 24v. Założyć pleksi oraz zaślepki wiercąc wcześniej otwór na przewód i tyle. Lampa nie trzeba moim zdaniem uszczelniać żadnym klejem. Pleksi na wcisk w zupełności wystarczy.  Uwagi  - lampy dość mocno się grzeją, u mnie 2szt, podnoszą temp. wody o 2stopnie  - drivery trochę piszczą, szczególnie na małych wartościach mocy - ja dopiero je słyszę, jak otworzę pokrywę, ale komuś może to przeszkadzać. -Temperature barwową diód należy dobrać indywidualnie. Ja wcześniej miałem w jednej lampie 6szt 12000k oraz 6szt WFS , dla mnie to światło było sztuczne. Teraz mam 8500k - 12szt w jednej lampie i moim zdaniem efekt jest super. światło mam wysterowane na 50% mocy. Przy mniejszych zbiornikach. Śmiało wystarczy jedna linia w jednej lampie składająca się z 6 diod 3W Lampę bezpośrednio można podłączyć pod zasilacz 24v lub pod sterownik. Jeżeli ktoś chce mieć to podpięte pod zasilanie 12v,  to zamiast 6 diód na jeden kanał, podpina 3szt. Wszystko kupowałem na allegro  Koszt wykonania jednej lampy około 100zł  
    • Nie wiem jak to będzie przy power ledach.Miałem oświetlenie na modułach LED 8500k dodatkowo miałem białe było spoko oczywiście podłączone pod chiński sterownik zmierzchu i świtu. Potem chciałem mieć możliwość wykorzystania pełnej mocy sterownika i dałem moduły RGBW i byłem jeszcze bardziej zadowolony.Gdybym teraz ponownie robił oświetlenie to dałbym moduły RGBW i pobawił się ustawieniem ich na sterowniku.
    • Walczyłem i ja z filmem na powierzchni ale w moim przypadku nie chciał zniknąć nawet gdy tafla wody była mocno wzburzona. Sprawę załatwił dopiero dołożony skimmer. Kupiłem używanego Eheima i sprawę rozwiązał w zasadzie po godzinie. Wracając jeszcze do falownika to obieg wody masz dookoła ale z tego co mi się wydaje to woda z falownika pchana po tylnej ścianie w lewo i woda z wylotu filtra pchana po przedniej ścianie w lewo zderzają się właśnie na lewej stronie zbiornika i wg mnie hamuje to dobrą cyrkulację. Jeśli chodzi o filtr to ja mając jeden kubełek kulki JBL Micromec zastąpiłbym kształtkami K1 a gąbki zostawił te które były w filtrze i to wszystko. Ewentualnie można byłoby kulki zastąpić gąbką ppi15. Można też nie robić nic 🙂 Tzn. jeśli biologia "hula" to nie ma podstaw żeby martwić się złożami filtracyjnymi.  Czy to co nie podoba Ci się w wodzie zbiornika to tylko ten film na powierzchni?
    • Dzięki za podpowiedź, ryb nie wiem dokładnie ile jest ale ok. 20 i mi się już wydawało, że za dużo, w sumie fajnie by było nie dokładać drugiego kubełka ale tyle się naczytałam, że stwierdziłam, że trzeba. Poprzestawiam wylot wody i falownik i zobaczę, woda nie jest zła - odchody tylko pojedyńcze większe gdzieś stoją natomiast na powierzchni jest jakby to nazwać biofilm ? ale delikatny dlatego wylot porusza taflą i falownik jest z drugiej strony aby był obieg wkoło ale zobaczę jak będzie jak poprzestawiam, natomiast nurtuje mnie zawartość kubełka, jeśli zostanę przy jednym czy zostawić tak jak jest oryginalnie czyli na dole kamyczki jbl micromec a reszta gąbki czy jednak coś zmienić a jeśli coś zmienić to bardzo proszę o łopatologiczne wskazówki co do którego kosza , będę wdzięczna bo im więcej czytam tym mniej wiem.
    • Zmiana koncepcji oświetlenie. Kupiłem dzisiaj też diody o temperaturze barwowej 8500k w ilości 24 szt.  Zamierzam je rozdzielić na 2 lampy, w każdej lampie będą 2 nitki po 6szt. Zobaczymy co z tego wyjdzie. We wtorek przyjadą diody, niezwłocznie biorę się za wymianę. O efekcie poinformuję w kolejnym wpisie. Jeżeli będę zadowolony z efektu, to chętnie zrobię tutorial, jak to podłączyć pod sterownik Romka. Już teraz mogę się podzielić informacją, że jest to dość proste do zbudowania, no może nie tak proste, jak moduły LED, ale i tak proste. Dla mnie też jest duży plus, że takie oświetlenie, dość mocno grzeję wodę. W chałupie trmp średnia 22.5, a w akwarium 24.5C .  Do budowy nie potrzeba, żadnych rezystorów, tylko drivery stałoprądowe . Po jednym na każdy kanał. No i oczywiście profil alu u mnie 160x300mm razy 2, bo 2 lampy.  
    • W pierwszej kolejności przełożyłbym falownik. Z tego co widzę jest teraz nad wlotem filtra skierowany wzdłuż tylnej ściany? Jeśli mnie oczy nie mylą. W takim ustawieniu tylko utrudnia zasysanie brudów. Ja bym do wstawił na lewą stronę i skierował w stronę filtra. Wg mnie słusznym ustawieniem byłoby skierowanie wylotu filtra tak aby woda odbijała się mniej więcej w połowie przedniej szyby. Tak odbita woda skierowałaby się w stronę lewego tylnego narożnika a tam dostałaby "kopa" od falownika który dopchałby ją do wlotu filtra. Na zdjęciach nie widać żeby obsada była jakaś liczna. Jeśli faktycznie tak jest to nie wiem czy w ogóle jest sens kupować drugi kubeł... Woda na zdjęciach też wygląda ładnie. Co dokładnie Ci w niej przeszkadza? Chodzi o wodę czy o odchody gdzieś na dnie?  Jeśli chodzi o media filtracyjne to ja stałem się jednak sceptykiem jeśli chodzi o ceramikę. Stawiam na gąbki i kształtki K1. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.