Sajmon41 Opublikowano 1 Marca 2021 #1 Opublikowano 1 Marca 2021 Witam...Mam świeżo zarybione akwarium 375l. które dojżewało od 30.01. Posiadam w nim 40sztuk pyszczaków. 16szt Metriaclima msobo magunga 12szt Cynotilapia hara gallireya reef 12szt Pseudotropheus cyaneorhabdos maingano 20.02.2021 wpuściłem 20szt, parametry wody miałem następujące: PH- 8 NO2- 0,01 NO3- 5 NH3- 0 NH4- 0 przez tydzień parametry w akwarium nawet nie drgnęły, co mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło. 27.02.2021 wpuściłem kolejne 20szt, wcześniej zrobiłem pomiar wody i nic się nie zmieniło. Wczoraj wieczorem robiąc testami kontrolę parametrów wody ( walizkowe JBL ) zauważyłem że moje NO2 nieznacznie wzrosło...do 0,025. Od razu wlałem 75ml preparatu Sera Toxivec. Dzisiaj zrobiłem ponownie testy które wyglądają następująco. PH- 8 NO2- miedzy 0,025 a 0,05 NO3- 5 NH3- 0 NH4- 0 Rybki wyglądają jak by nic się wodą nie działo, są bardzo ruchliwe. Proszę doradźcie mi co mam zrobić aby zbić to NO2 do 0
Andrzej Głuszyca Opublikowano 1 Marca 2021 #2 Opublikowano 1 Marca 2021 Zredukuj obsadę albo zwiększ wydajność filtracji. Polecam wariant pierwszy.
Sajmon41 Opublikowano 1 Marca 2021 Autor #3 Opublikowano 1 Marca 2021 12 minut temu, AndrzejGłuszyca napisał: Zredukuj obsadę Zredukować obsadę? Rybki kupowałem w FishMagic i ten hodowca właśnie taką ilości zaproponował mi właśnie kupić ponieważ twierdził że przy takiej ilości będę miał większy manewr przy ustaleniu haremu...i niby 40 rybek 3 - 3,5cm to niby wcale nie jest dużo na taki litraż...no to widzę że nie źle mnie naciągnął na kasę. T do jakiej ilości mam zredukować obsadę?
pulpet Opublikowano 1 Marca 2021 #4 Opublikowano 1 Marca 2021 Jakie duże te ryby? Nie drgnęła Ci rączka przy karmieniu? Spokojnie, młody zbiornik. Ja niedawno zarybialem od zera i też na trzeci dzień lekko NO2 podskoczylo i potem spadło. Więcej odpadów, poczekaj aż się bakterie domnożą, i kontroluj sytuację żeby nie wymknęła się spod kontroli. To co masz to żaden dramat. Zaopatrz się w jakąś gaśnice na wypadek pożaru, Toxivec albo Nitrit minus od Sery np. Ale lej w ostateczności, bo sobie wydłuzysz dojrzewanie zbiornika. Obserwuj ryby. Jak się zachowują normalnie to czekaj, ale bądź czujny. Taka moja rada. 1
Sajmon41 Opublikowano 1 Marca 2021 Autor #5 Opublikowano 1 Marca 2021 2 minuty temu, pulpet napisał: Jakie duże te ryby? 3-3,5cm pokarm podaję w takich ilościach aby w ciągu 1-1,5min zniknął, i tak znika. Więc myślę że wszystko jest ok ponieważ porcje nie są duże a na dodatek pokarm podaję po dwóch stronach akwarium tak aby każda ryba coś zjadła. I jak na razie to mi się udaje
pulpet Opublikowano 1 Marca 2021 #6 Opublikowano 1 Marca 2021 Jaka wyżej pisałem. Nie należę do osób paranoicznie bojących się lekkich wahań parametrów w młodym zbiorniku. Powiększa się obsada, może się lekko wahać na początku. Jak się nie poprawi albo będzie drastycznie pogarszać to wymaga oczywiście bardziej zdecydowanych działań. Ja bym na razie obserwował i karmił raczej oszczędnie. 1
Jeb_us Opublikowano 1 Marca 2021 #7 Opublikowano 1 Marca 2021 Wiesz to normalne nic nie wlewaj po kilku dniach powinno być ok pamiętaj że ilość bakterii będzie dostosowana do ilości pokarmu dla nich, co do redukcji to racja ale, nie odrazu przecież to byłoby bez sensu.... Byś się pozbyl samic zamiast samcow, osobiście polecam nie odlawiac odrazu, a po czasie docelowo 25 - 30 ryb to spoko na twoj zbiornik, ale mowa tutaj o dorosłych osobnikach nie pyrtkach. 2
Sajmon41 Opublikowano 1 Marca 2021 Autor #8 Opublikowano 1 Marca 2021 7 minut temu, Jeb_us napisał: To jest oczywiste że zredukuje obsadę, ale najpierw chce zaobserwować zachowanie ryb danego gatunku, by móc w jakimś stopniu stwierdzić która ryba to samiec czy samica bo jak zauważyłem te maluchy już potrafią wdać się w przepychankę a są i takie osobniki które już obrały sobie daną grotę i teraz rywalizują o nią
Jeb_us Opublikowano 1 Marca 2021 #9 Opublikowano 1 Marca 2021 Także zostaw,obserwuj, wyciągaj wnioski. Ja osobiście zostawiłbym docelowo 10 msobo to 2/8 do tego po jednym haremie 1/4 albo ewentualnie 2/4 i będzie petarda
Sajmon41 Opublikowano 1 Marca 2021 Autor #10 Opublikowano 1 Marca 2021 15 minut temu, Jeb_us napisał: Ja osobiście zostawiłbym docelowo 10 msobo to 2/8 do tego po jednym haremie 1/4 albo ewentualnie 2/4 i będzie petarda Ha... tylko czy będę miał tyle szczęścia i uda się to utworzyć. No w takiej liczbie tych gatunków akwarium prezentował by się bardzo ładnie.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się