Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)
  W dniu 29.05.2021 o 09:55, bojack napisał(a):

Napiszcie mi proszę jak to wygląda w połączeniu takiego drapieżnika z Mbuna, zdominuje zbiornik, czy raczej będzie robił swoją robotę i nie przejmował się resztą?

Rozwiń  

Mam N. Livingstoni z mbuną od końca lipca zeszłego roku, więc już całkiem niedługo będzie rok (zobacz mój temat "życie u Mroza".

Na początku to był przecinek około 5-6cm z tego co pamiętam. Polował rewelacyjnie, co w moim temacie mam opisane. Mbuniaki się nim nie interesowały i dawały mu robić swoje. 

Teraz sytuacja się odmieniła, Nimbo to już kawałek ryby około 12/13cm i jest najbardziej masywny z całego grona. Mbuna czuje już od niego zagrożenie i często się przepychają. Szczególnie jeden podrostek Hary upodobał sobie walkę z nim - jest dosłownie o połowę mniejszy i przepycha się z nim pysk w pysk.. kiedyś zmieści się w paszczy Nimbo i się zdziwi 😁

Ogólnie to jestem bardzo zadowolony z niego, od momentu dołączenia do baniaka nie pojawiają mi się nowe ryby. Piszę "ryby", bo jakiś narybek oczywiście widać w kamieniach (ale też mniej niż przed nim), lecz nie ma już czegoś takiego że narybek który jest już dość duży żeby wypłynąć w toń robi to i rośnie z niego "nadprogramowa" sztuka która robi tłok w zbiorniku. 

To czy jest mu "źle" tego nie wiem, oczywiście wiadomo że lepiej by miał mając samice bo każdy lubi czasem pobrykać 😜 Ale to też wiązało by się że w okresie tarła mógł by robić młyn.

 Muszę tu zaznaczyć,  że jeśli chodzi o żywienie to ma na pewno dobrze. Dieta moich ryb jest skonstruowana pod owadożerne dwa gatunki Labidochromisów, więc pokarmy mięsne są podstawą. Oczywiście plus świeże ryby które sobie wyżera, oraz z ręki dostaje z 2-3 razy w tygodniu stynke. 

Ja wiem jedno, Nimbo w moich zbiornikach będzie miał zawsze miejsce, jako ten kontrolujący populację.

P.S. @Bartek_De wywołałeś mnie jak już pisałem 😁🍺

Edytowane przez Mróz
  • Lubię to 3
  • Dziękuję 1
Opublikowano

U mnie jest P.crabro Nakantenga, M.chipokae, M.lepidiadaptes, L.chisumulae i M.lombardoi. Ten ostatni cały czas pod znakiem zapytania, a ostatnio na spróbę wpuściłem młode Dimidio compressiceps. Melano przez kilka dni próbowały upolować najmniejszego z nich. Widok wiszącego pod taflą i trochę spanikowanego Dimidio sprawiał, że lepidiadaptesy wpadały we wściekłość. Często na moich oczach rzucały się za nim w pogoń w grupie, a za nimi od razu chipokae. Młody był bardzo szybki, więc odpuściły po kilku dniach. Od tamtej pory jest kompletna zlewka. Te ryby są z zupełnie innej bajki. Wiszą sobie w toni, pod modułami z dala od pozostałych. Co prawda wykruszyły mi się do trzech sztuk. Nie mam pojęcia co się stało. Z dnia na dzień dwie sztuki padły. Trzy pozostałe dają sobie świetnie radę, więc jestem dobrej myśli. Najgorsze na pewno za nimi. Dimidio teoretycznie też jest charakterny i dla tego pasuje mi bardzo do idei mojej obsady. Więcej od siebie nie dodam, bo na razie mają 6-7cm, ale mam przeczucie, że będzie coś z tego. Nimbochromis oczywiście też dobry kandydat. 

  • Lubię to 3
Opublikowano (edytowane)

Oj Panowie kusicie :) Compressiceps chodzi mi po głowie już od dłuższego czasu :D Jakoś mnie uwodzi ta rybcia. Livingstonii też jest mega, a przede wszystkim styl polowania powala na łopatki. Do całego zestawu nie pasuje mi Saulosi, ale polubiłem te ryby, dodają uroku całemu zbiornikowi, stado samic pływających razem jest naprawdę zjawiskowe. Mimo to, jakoś nie martwię się o żywienie, jeżeli ktoś działa z głową, to Saulosi raczej nie ucierpi, takie jest moje zdanie.

Teraz to już bym chętnie dodał C.B.Kadango, N.Livingstonii i D.Compressiceps, ale nie ma co popadać ze skrajności w skrajność :D

Jeżeli chciałbym utrzymać któregoś z predatorków, to w jakim składzie samce:samice powinienem je kompletować?

 

@przemo-h pytanie dodatkowe, do jakiej wielości dorosły Ci Crabro? Moje po około 14 miesiącach mają mniej więcej 15cm. Nie mam pojęcia natomiast do jakiej lokalizacji jeziora je przypasować, pewnie pomieszane sto tysięcy razy 😕 Miałem kiedyś P.Crabro i zakładam, że był to właśnie Nakantega, bo był czarny jak smoła, urósł na około 25cm.

 

Edytowane przez bojack
Opublikowano

@bojackmoje są u mnie z pół roku dopiero. Wcześniej miałem te nieznane, ale słabe mi się trafiły. Nakantengi mają 8-9cm na ten moment i samce przy tej wielkości łapią już ten wymażony smolisty kolorek. Ryba potrafi urosnąć i sam tego doświadczyłeś. Czytałem gdzieś kiedyś artykuł anglojęzyczny, w którym sugerowano karmienie tych ryb co drugi dzień. Dzięki takiej rutynie karmienia nie wyrastają ponoć aż tak drastycznie poza normę. Ma to związek z ich żarłocznością, a zarazem ubogą dietą w warunkach naturalnych, gdzie dobrym kąskiem jest sporadycznie ikra lub larwy Kampango. Może nie ma to aż tak wielkiego znaczenia, jeśli tylko nie ma parcia na przyrost. Mówi się, że ryba głodna to ryba zdrowa, a jak ma urosnąć to i tak urośnie. Osobiście staram się trzymać tej zasady, ale widzę, że nie jest to takie proste. Rosną bardzo szybko i są rzeczywiście żarłoczne. Samiec alfa szybę by najchętniej zbił na mój widok, gdy wracam z pracy😆.

Jeśli chodzi o układ drapola... Najlepiej jeśli @BombeL@cravcoś podpowiedzą. 

Opublikowano

@przemo-h u mnie Crabro od roku, a ja nadal nie wiem, które samce, a które samice, jeden robi się czarny dopiero gdy przyciemnia się światło. Dam im jeszcze szansę, bo ryby ładnie rosną, ale wydaje mi się, że nie trafiły mi się dobre egzemplarze, albo mam farta i są 4 samice 😕 Co do zachowania, to jest dokładnie tak jak mówisz, na wieczór jak mnie zobaczą, to pływają przy szybie z otwartą gębą, jakby chciały ją zjeść :D Ogólnie ile nie zeżrą, to nadal głodne, ale to akurat jak większość mbuny, dlatego też ciężko zachować rozsądek w karmieniu, bo przecież one głodne ;)

@BombeL @crav trzymacie drapole, co myślicie o takim miksie? W jakich układach je utrzymujecie?

  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)
  W dniu 30.05.2021 o 08:27, bojack napisał(a):

@BombeL @crav trzymacie drapole, co myślicie o takim miksie? W jakich układach je utrzymujecie

Rozwiń  

Z każdym z nich możesz spróbować w układzie 1/2, a livingstonii to nawet 1/3 bo samice ładniejsze i samiec nie zajeździ jednej mając więcej partnerek 😉

Edytowane przez BombeL
  • Dziękuję 1
Opublikowano

@BombeL dzięki za odpowiedź. Ostatnie pytanie w temacie drapoli. Zostawiać im jakaś piaszczystą strefę w zbiorniku, czy odnajdą się w gruzie? :)

@Mróz przeczytałem Twój temat, w sumie nawet dwa. Mega fajnie się to czyta, super zbiornik i świetne te moduły 👍

  • Dziękuję 1
Opublikowano
  W dniu 30.05.2021 o 09:33, bojack napisał(a):

@BombeL dzięki za odpowiedź. Ostatnie pytanie w temacie drapoli. Zostawiać im jakaś piaszczystą strefę w zbiorniku, czy odnajdą się w gruzie?

Rozwiń  

Zostawił bym jakąś przestrzen/jekies przestrzenie pomiędzy konstrukcjami, przy takiej długości zbiornika to wpłynie też na atrakcyjniejszy i różnorodny wygląd całej aranżacji. Osobiście zrobiłbym to nawet gdybym nie miał mieć przedstawiciela drapieżników. 

  • Lubię to 1
Opublikowano
  W dniu 30.05.2021 o 09:37, BombeL napisał(a):

Zostawił bym jakąś przestrzen/jekies przestrzenie pomiędzy konstrukcjami, przy takiej długości zbiornika to wpłynie też na atrakcyjniejszy i różnorodny wygląd całej aranżacji. Osobiście zrobiłbym to nawet gdybym nie miał mieć przedstawiciela drapieżników. 

Rozwiń  

W sumie masz rację, nie zagruzuje i tak całego zbiornika, bo musiałbym jechać po kolejne 400kg kamienia :D

No to mamy to, wchodzą C.Kadango red fin i D.Compressiceps lub N.Livinstonii (jeszcze to przemyślę).

Dzięki Panowie 👍

  • Lubię to 3
Opublikowano (edytowane)
  W dniu 30.05.2021 o 09:42, bojack napisał(a):

W sumie masz rację, nie zagruzuje i tak całego zbiornika, bo musiałbym jechać po kolejne 400kg kamienia :D

No to mamy to, wchodzą C.Kadango red fin i D.Compressiceps lub N.Livinstonii (jeszcze to przemyślę).

Dzięki Panowie 👍

Rozwiń  

Miałem osobiście w ubiegłym roku N.Livinstonii, jednego samca. Kupiony jako najmniejszy z drużyny. Po około 5 miesiącach wszystkich przerósł. I to mocno. Udawał, że zdycha, kładł się na boku, albo na pyszczku, chował się w roślinie a później nagle startował i kogoś pogonił. W około dwa miesiące wybił prawie wszystkie ryby... Zachowanie do obserwacji czadowe, bardzo wyjątkowe. Był agresywny nawet do mnie jak go zaczepiłem przez szybę. Miał na  imię Kropek. Miał być spokojny. Jeszcze Pani w zoologicznym wcisnęła mi pyszczaka Złocistego. Jako jedyny nieustepowal Kropkowi. Bili się z 5-10 razy dziennie. I to ostro. Córka widziała kolorowe rybki a Pani podchwyciła temat i nakręcała córkę na ładne rybki. No i je kupiłem :) Szkoda że reszta to było mięso armatnie. Jeszcze Kropek gonił Synodontisy, które były większe od niego i tłukł je przesadnie. Znalazł nowy dom i jest szczęśliwy. Kropek rósł jak na sterydach na prostym jedzeniu dla "malawi"  płatki tanie, płatki a do tego dropsy z glonami dla Synodontisow. Jadł wszystko i rósł. W lutym miał może 4cm a w sierpniu z 12 jak nie więcej. Ciekawe jak by rósł jak dostanie porządne jedzenie.

 

Śledzę z ciekawości Twój wątek i chętnie obejrzę zdjęcia tej całej obsady, którą planujesz a szczególnie któregoś z killerów .

Edytowane przez Pikczer
  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
    • Witam, posiadam sterownik od 2 lat  LedDimmer Pro V5 który mam podłączony do zasilacza 12V 45W i z dioda i samsung RGB od jakiegoś czasu dioda sterownika zaczęła migać z ledami przez chwilę się ustabilizuje i znów zaczyna migać wie może dlaczego tak się dzieje? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.