Skocz do zawartości

SUMP a biologia i absorbery


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

To od początku żeby mieć pogląd z czym filtracja powinna sobie poradzić - akwa 450l, sump zalany w niecałej połowie na jakieś 60l więc wody w obiegu jakieś 400-450l, pompa nominalnie 8000l/h chodzi na 50%. Ryby 8-10 cm, narazie jest ich sporo bo jeszcze przed redukcją - 32 sztuki.

W sumpie gąbki, 8l najzwyklejszej ceramiki (aquanowa), wata i jakieś włókniny filtracyjne. Wata jako prefiltr wymieniana jest co tydzień. NO2 niewykrywalne. Do tej pory z PO4 i NO3 radziłem sobie auto podmianą wody która uruchamiała się przy każdym karmieniu po feed pause i jednorazowo wymieniane było około 15l. Karmię 2 razy dziennie wydaje mi się, że sporymi porcjami bo przy porannym karmieniu pyszczaki zjadają niecałą małą łyżeczkę, wieczorem dostają płatki. Przy takim układzie NO3 utrzymywało się na poziomie 20ppm a PO4 około 0.3ppm obydwa mierzone kropelkami JBL. Tło i kamienie zarośnięte okrzemkami, szybę przecieram prewencyjnie, woda raczej z tych bardziej klarowniejszych chociaż muszę jeszcze popracować nad cyrkulacją bo ciągle jakieś drobinki mi zasuwają w toni.

Jako, że chciałbym utrzymać akwarium bez glonów, okrzemków itp. zacząłem kombinować

a) redukcja NO3+PO4 - 1l biopolimeru TMBT jeszcze się nie aktywował bo leży w sumpie dopiero 2 tyg na całej powierzchni przegrody za mechaniką i ceramiką. Mam jeszcze pompkę w sumpie do napowietrzania tego złoża ale narazie jej nie uruchamiałem.

b) redukcja PO4 - 150 ml Microbe Lift Phose Out4 w sumpie w najwęższej 2-centymetrowej przegrodzie więc tam gdzie jest największy przepływ

c) redukcja NO3 - od wczoraj w sumpie w komorze pompy leży spora siatka rogatka, ciekawy jestem czy on coś wyciągnie. Jakie złoże redukujące NO3 niewymagające bloku polecicie do sumpa? Jeśli przy okazji woda będzie bardziej klarowna to się nie obrażę :)  Co z poniższego polecacie, pomijając na razie ceny i opłacalność - priorytetem jest skuteczność. 

  • Wstępnie myślałem o PA202 bo z Waszych relacji wynika, że świetnie zbija NO3 i czyni wodę niewidzialną ale obawiam się, że luzem w sumpie nie zadziała.
  • Purigen - do klarowania wody ponoć nie ma lepszego, jednak co z redukcją NO3. Będzie tak samo skuteczna?
  • JBL NITRATEX - patrząc na sposób regeneracji to jest coś bardzo podobnego do PA202
  • Zoolek FILTRAX NO3 - jak wyżej
  • QualDrop Hexpure - wydaje się bliźniaczym rozwiązaniem dla Purigenu o niemalże identycznym działaniu
  • BRIGHTWELL AQUATICS Xport NO3 Cubes - to jest chyba de facto biopolimer który już mam w zbiorniku aczkolwiek

Swoją drogą to obecną ceramikę też bym wymienił  na coś bardziej wydajnego. Może Matrix, Siporax, Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere, BRIGHTWELL AQUATICS Xport BIO Cubes...

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
Opublikowano
12 minut temu, Sarar napisał:

Swoją drogą to obecną ceramikę też bym wymienił  na coś bardziej wydajnego. Może Matrix, Siporax, Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere, BRIGHTWELL AQUATICS Xport BIO Cubes...

Skoro NO2 masz niewykrywalne zakładam, że NH3 też więc biologia dziala bardzo dobrze to po co to zmieniać? Ja bym nie ruszał i nie kombinował. 

Opublikowano
33 minuty temu, Sarar napisał:

Wstępnie myślałem o PA202 bo z Waszych relacji wynika, że świetnie zbija NO3 i czyni wodę niewidzialną ale obawiam się, że luzem w sumpie nie zadziała.

PA202 to żywica pochłaniająca fosforany, ale nie zda egzaminu w sumpie. Pozostań przy biopolimerach, są bardzo skuteczne tyle tylko, że będziesz miał sporo biomasy, ale z tym w sumpie sobie poradzisz.

Opublikowano (edytowane)
17 godzin temu, miron.dmt napisał:

PA202 to żywica pochłaniająca fosforany, ale nie zda egzaminu w sumpie. Pozostań przy biopolimerach, są bardzo skuteczne tyle tylko, że będziesz miał sporo biomasy, ale z tym w sumpie sobie poradzisz.

PA202 - chyba raczej azotany ... Dlaczego nie zadziała w sumpie ? Mam ją w rajstopie w module gdzie na nią przelewa się leniwie woda, pewnie część tylko przenika przez złoże a reszta opływa bokiem. Akwa 720 l. Podmiana była raz na tydzień 30-40% żeby zbić NO3 które dochodziły do 40-50. Po zastosowaniu PA202 mam azotany na poziomie 5-10, podmieniam wodę raz na 2-3 tygodnie 20%. Pierwsza regeneracja nastąpiła po 7 tygodniach (wzrost NO3 do 20). Teraz minęło kolejne 5 tygodni - nadal działa wyśmienicie.

Edytowane przez wpos
Opublikowano
11 godzin temu, wpos napisał:

PA202 - chyba raczej azotany

Przepraszam za pomyłkę. Myśllałem o czym innym a napisałem co innego. Sam używam tej żywicy 😏 Tym bardziej przepraszam. 

W przemyśle stosuje się ją zazwyczaj w filtrach liniowych, chyba nie bez powodu. Chodzi o wydajność. 

Tak jak polimery można stosować z powodzieniem w sampach to w innych filtrach nie sprawdzają się ze względu na problemy z biomasą oczywiście w akwarystyce słodkowodnej. 

PA202 nie zawsze będzie skuteczne, zwłaszcza przy bardzo wysokim pH. Kilka jeszcze innych czynników ma wpływ na jej skuteczność, ale akwarium to nie labolatorium czy zaklad przemysłowy. 

  • Lubię to 1
Opublikowano
W dniu 26.01.2021 o 10:27, wpos napisał:

PA202 - chyba raczej azotany ... Dlaczego nie zadziała w sumpie ? Mam ją w rajstopie w module gdzie na nią przelewa się leniwie woda, pewnie część tylko przenika przez złoże a reszta opływa bokiem. Akwa 720 l. Podmiana była raz na tydzień 30-40% żeby zbić NO3 które dochodziły do 40-50. Po zastosowaniu PA202 mam azotany na poziomie 5-10, podmieniam wodę raz na 2-3 tygodnie 20%. Pierwsza regeneracja nastąpiła po 7 tygodniach (wzrost NO3 do 20). Teraz minęło kolejne 5 tygodni - nadal działa wyśmienicie.

Też mi się wydaje, że PA202 powinno działać w sumpie bo przecież woda będzie bardzo wolno przepływać przez polimer. W moim przypadku nominalny przepływ  to 4000l/h na powierzchni 400cm2 (komora 10x40cm) czyli 10l/h na 1 cm2. Przy bloku o średnicy 8cm (pole przepływu 25 cm2) gdzie polecana jest pompa 250l/h wychodzi identycznie czyli 10l/h na 1cm2. Jedyna różnica taka, że przy 1l PA202 w sumpie będzie warstwa 5 cm a w bloku 40cm oraz w ciągu jednej godziny kilkunastokrotnie więcej wody przeleje się przez polimer w sumpie względem bloku. Co zadziała lepiej? To już musiałby się wypowiedzieć specjalista od tego typu preparatów. Wydaje mi się że efekt absorbowania NO3 powinien być podobny . Trzeba będzie to sprawdzić w przyszłości.

Na tą chwilę od dwóch tygodni w sumpie leży 1l TMTB, 150ml Phose Out 4, siatka rogatka, podmianki to 4% wody dziennie, ryby karmię też rzadziej bo 2 a nie 3 razy dziennie. Efekt jest taki że PO4 (JBL) jest na poziomie 0,05ppm a NO3 (Salifert) 15ppm. Woda jakby zniknęła z akwarium, takiej klarowności nie miałem jeszcze w mojej 'karierze' akwarystycznej :D Dzisiaj wyłączam auto podmianę, wkładam Purigen bo znalazłem jakieś 200ml w szafce i zobaczymy czy uda się utrzymać tak niskie PO4 oraz zbić NO3. Jeśli nie to dorzucę jakiś litr albo dwa PA202.

Podzielę się z Wami jeszcze jednym przemyśleniem odnośnie sumpa - jak dla mnie rewelacyjny sposób filtracji. Po pierwsze stabilność biologii ze względu na liczbę mediów, a dalej łatwość serwisu bo wystarczy odkryć pleksi i wymienić watę w pierwszej komorze, wszelkie modfyikacje jak dodanie kolejnego medium to po prostu wrzucenie go w odpowiednią komorę i przełożenie gąbką, calutki sprzęt poza głównym szkłem więc w akwa rąk nie moczyłem praktycznie od jego założenia (4 miesiące), bardzo prosta konstrukcja auto/stałej podmiany wody, żadnych uszczelek czyli nic nie cieknie, nic nie trzeba rozkręcać/skręcać itd. Minusem natomiast jest problem z zamiataniem dna bo naprawdę ciężko ustawić cyrkulację aby kupsko zostało odprowadzone przez komin - jak narazie to jedyny minus.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.