Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Część, zabieram się do założenia zbiornika Non-mbuna o wymiarach 260x55x60h i chciałbym użyć kaseciaka do filtracji biologicznej, mechanicznej i chemicznej. Filtr może być ulokowany na środku tylnej ściany akwarium i wyposażony w dwustronny zasys, pompę dcp 650 oraz dwie grzałki w komorze śmieciowej.

Bardzo proszę o poradę bardziej doświadczonych czy taka filtracja, z ewentualnym użyciem cyrkulatora lub dwóch ogarnie zbiornik i czy załączona na rysunku koncepcja zadziała.

Może coś zmienić? A może wszystko?

Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie.

IMG_20210104_130107.jpg

Opublikowano

Ten filtr nie będzie dobrze działał. Gąbka zapcha się w ciągu jednego dnia ponieważ jest mała powierzchnia filtracyjna 20x13 cm. Purolite pod pompą będzie skutecznie ograniczało przepływ. Pompa jest za wysoko i bardzo szybko zacznie zasysać powietrze gdy poziom wody w komorze spadnie gdy gąbka się zapcha.

Do takiego akwa dobry byłby klasyczny turbo kaseciak umieszczony w rogu. Kaseciak na środku może powodować problemy z uzyskaniem odpowiedniej cyrkulacji w akwarium. Na pewno też potrzebny będzie cyrkulator. 

  • Lubię to 3
  • Dziękuję 1
Opublikowano

A planujesz jakieś tło w swoim akwarium? Może zainteresuj się filtracją za tłem lub w modułach. Szkoda szpecić taki fajny baniak kaseciakiem.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 4
Opublikowano
9 godzin temu, Bartek_De napisał:

Może zainteresuj się filtracją za tłem lub w modułach.

Ten zbiornik ma 55 cm szerokości. Jeśli doda się tło strukturalne za które będzie można wsadzić filtrację to zrobi się 45 cm a to już dużo za mało dla pływania ryb i ładnego wyglądu zbiornika. Filtracją faktycznie powinna być minimalistyczna, może narurowiec, albo klasyczny kubełek, z falownikiem. Wtedy w akwarium były by dwie rurki wlotu i wylotu widoczne.

W ogóle przy tej długości baniaka to wysokość można zostawić 60 cm, ale szerokość zmienił bym na minimum 70 cm. Wtedy można szaleć. 

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Opublikowano

To prawda, również o tym pomyślałem i dlatego wspomniałem o modułach. Można dać płaskie tło, a moduł umieścić na bocznej szybie, a najlepiej jak napisałeś zwiększyć szerokość.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Dzięki serdeczne za poradę. W takim wypadku nasuwają mi się następujące pytania:

1 Jak kubły to jakie polecacie na biologię i osobno mechanikę? Mogę również uzupełnić czymś wewnętrznym.

2 Mam jeszcze możliwość poszerzenia akwarium do 280cm i wtedy na prawej ścianie budować kaseciaka po całej szerokości. Ma może ktoś jakiś rysunek jaki kaseciaka byłby optymalny?

3 na załączonym rysunku widok akwarium z góry i zdjęcie miejsca, gdzie ma stanąć. Jest tam drewniany element, którego nie mogę zlikwidować ale możnaby dorobić dwa zewnętrzne elementy ze szkła żeby zrobić dwa moduły filtrujące ich wymiary byłyby około 100x7x60 dwa razy. Lepiej taki doklejane i zachować prosta taflę ściany tylnej akwarium, czy może zrobić łamana ścianę tylna i dołożyć tło. Chciałem czarne także nie powinno być problemu.

4 akwarum może być poszerzone do 60cm max. Ale chyba warto?IMG_20210103_133631.thumb.jpg.93f93880bc1756910923730be993337b.jpgIMG_20210103_133751.thumb.jpg.1fcea5fbb1a3133d749a0b446348d4d1.jpgIMG_20210103_133731.thumb.jpg.30070625a937eec2c400ae171dec25bd.jpg

Opublikowano

Na pewno zwiększenie szerokości do 60 cm bardzo dużo da. Akwarium będzie wtedy takim typowym standardem 60x60 tylko że dużo dłuższym no bo nie 200 a ..280. 

Jeśli kaseciaka będziesz chciał budować to też nie ma sensu robić go na całej szerokości bocznej ściany. Wizualnie to źle wygląda, no i gąbka 60 cm szeroka zapadnie się do środka pod wpływem siły różnicy ciśnień w filtrze. 

Fajną bazową konstrukcją jest coś takiego:

Musiałbyś tylko dopasować wymiary pod swoje potrzeby, dobrać odpowiednią pompę itd.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Tu na forum zawsze polecane jest stawianie największego akwarium jakie tylko nam się zmieści i ja się pod tym podpisuje obiema rękami. Jak możesz pogłębić do 60cm to nawet się nie zastanawiaj, jak możesz wydłużyć/poszerzyć do 280cm to też bym to zrobił, a wysokość wtedy 70 i masz piękny basen w domu. 

Opublikowano

Popracuję nad modyfikacja kaseciaka i wrócę z prośbą o opinie. Ciągle czytam i teraz myślę o turbo. Tylko jaka pompa, o jakiej wydajności powinna być wystarczająca?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
    • Witam, posiadam sterownik od 2 lat  LedDimmer Pro V5 który mam podłączony do zasilacza 12V 45W i z dioda i samsung RGB od jakiegoś czasu dioda sterownika zaczęła migać z ledami przez chwilę się ustabilizuje i znów zaczyna migać wie może dlaczego tak się dzieje? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.