Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
2 godziny temu, Falcowski napisał:

No właśnie i ta para jest w jednym akwa teraz, odizolowana od innych. To ile muszę czekać?

Czy ryby mają te dni, jak psy? Co jaki czas?

Na to niema reguły... Jak samica "wyprodukuje" ikrę i jest gotowa do jej zniesienia pójdzie w tany z samcem... Nigdy nie hodowałem non mbuny więc niewiem jak to jest z dojrzałością płciową u tej grupy... U mbuny to już kilku centymetrowe samiczki przystępowały do tarła...

  • Lubię to 2
Opublikowano (edytowane)
23 godziny temu, Falcowski napisał:

Odłowiłem jednego samca i jedną samicę do osobnego akwa licząc, że może w ogólnym drugi samiec za mocno przeszkadzał i czekam.

Tylko nie wiem, ile czekać. Na razie od 5 dni do niczego nie doszło

3 godziny temu, Falcowski napisał:

ta para jest w jednym akwa teraz, odizolowana od innych. To ile muszę czekać?

Nie udzielę Ci odpowiedzi na pytanie "ile czasu musisz czekać?". Może wystarczyć dzień, a może się okazać, że rok będzie za mało.

Może to się przyda:

W dniu 12.03.2016 o 23:33, tom77 napisał:

Ankieta Mdokomaniaków

Podziękowania dla Koleżanki i Kolegów, którzy wzięli udział w anonimowej (w zakresie treści) ankiecie i de facto są jej współautorami: toffik9999, Cyrrus07, g.pajak, jafers, JEFFIK, Jemioloseba, Krzysiek_ci, krzysiutoja, Marcin, mathias, mrowa77, nabe, pozner, Rafał77, RAI3, rayan88, robertj1, ryba1, tomek-o26. Dwie osoby wypełniły ankietę „symbolicznie”, wszyscy pozostali w całości (lub prawie w całości), a większość z uzupełnieniami i upewnieniami. Dwudziesty był tom77.

Intencją było zebranie jak największej ilości informacji, w celu uchwycenia statystycznych zależności między zachowaniem tych ryb, a warunkami w jakich żyją.

Dokładne brzmienie pytań załączam na końcu postu. Dla wymogów statystycznych część odpowiedzi wymagała uściślenia dla zachowania intencji głosującego.

Wydaje mi się, że udało się uchwycić kilka ciekawych zależności.

(.............)

9/ Rozmnażanie

Tutaj niespodzianka: Na 20 akwariów, tylko w 3 odbyły się tarła - Mdoki upodobały sobie zbiorniki: 180cm, 200cm i większy. Do pierwszego tarła doszło: w wieku 1,5 roku, w wieku ponad 1,5 roku; trzeci kolega nie określił wieku ryb.

Napiszę jeszcze, że w momencie robienia ankiety, sam po paru latach nie doczekałem się tarła (może było ale nie zauważyłem). Później w gorszych tymczasowych warunkach w grupie innych ryb (nie para w oddzielnym akwarium i zbiornik mniejszy) doszło do tarła, a po kilku następnych dniach do drugiego. W 200cm też doszło do tarła. Sumując wyniki ankiety i swoje obserwację - nie jestem w stanie odpowiedzieć na Twoje pytanie. Nie wydaje mi się, by ryby działały w tak ekspresowym tempie, jak się spodziewasz.

PS. Nie specjalnie podoba mi się łapanie ryb, by im zrobić zdjęcie narządów rodnych. Sorry za szczerość. Powodzenia z non-mbuną 🙂

Edytowane przez tom77
  • Lubię to 2
  • Dziękuję 1
Opublikowano

Ryby mają swoje okresy kiedy podchodzą do tarła , w akwarium różnie to bywa. Są i takie które mogą wycierać się po kilku latach. Musisz przyznać, okres pięciu dni to niewiele.  Może twoim rybą nie pasuje towarzystwo, najczęściej ten gatunek widziałem w stadzie jednogatunkowym o wymiarze zbiornika 2 m. Usunięcie innych ryb może pomóc, umieszczenie ich w mniejszym akwarium mija się z celem. Podobną sytuacje miał pozner, dopiero po usunięciu innych ryb doszło do tarła. Inne ciekawe zachowania tych ryb, to nie podchodzenie do tarła ze wszystkimi samicami. Może posiadasz samicę która nie podoba się samcowi. U mnie samiec wycierał dwie samice a dwie były ignorowane. Mbuna mnoży się szybciej i częściej , ryby które wybrałeś mogą podejść do tarła tylko dwa razy w swoim życiu. Pytanie , jeżeli dojdzie do tarła czy donoszą ikrę?
Ryby powinny być odpowiednio karmione, zauważysz to po zaokrąglonym brzuchu samicy. Samiec przyjmuje szatę godową , samica również zmieni kolor.Czynników jest wiele, nawet brak piasku w zbiorniku hodowlanym może mieć znaczenie. U mnie zauważyłem że Aulonocary wycierają się bez podłoża , Placidochromis już nie. Jest spora różnica w ilości tareł między tymi gatunkami.
Czasem trzeba dokonać wyboru,czy akwarium ma być dekoracyjne czy hodowlane. Ładne ryby nie zawsze pochodzą z kolorowych i dobrze oświetlonych zbiorników.
Zadajesz trudne pytania, powodzenia życzę.

  • Lubię to 5
  • Dziękuję 1
Opublikowano

@tom77 ciekawa ankieta, wiele mówi. Można wnioskować, że moje 150 cm mogło być dla nich za małe, a teraz w mniejszym zmniejszyłem tylko szanse.

Ps. skoro mam parę wyizolowaną, to złapanie ich to nie problem, a trzymane cały czas pod wodą. Czasem jak trzeba to trzeba, choć wiadomo, że powinno się unikać.

@piotriola ciekawa sprawa z tym wyizolowaniem, choć aż tak radykalnych kroków jak usunięcie innych ryb ze zbiornika nie wprowadzę, żeby doprowadzić do tarła. Bardzo interesująca uwaga co do piasku - może powinienem im go podsypać, żeby stworzyć warunki? Obecnie jest gołe szkło i w roku kupka kamieni. Myślałem też o jednym dużym płaskim kamieniu na dno, ale placki raczej to robią na piachu.

Rozważam też dokupienie drugiej samicy lub jak się uda, to jeszcze dwóch, ale czy to wystarczy, by osiągnąć oczekiwany rezultat? Hmm.

Opublikowano
16 godzin temu, Falcowski napisał:

ale placki raczej to robią na piachu.

U mnie robiły to na płaskim kamieniu. Czynników jest wiele nie tylko piach, mogą być zmiany parametrów wody. U mnie jeden gatunek na to reagował inny nie, u placków zauważyłem odbywanie tarła wczesną porą w ogólnym zbiorniku w którym pływały trzy samce. Innym czynnikiem może być odżywianie tarlaków, przy żywym pokarmie można uzyskać lepszą ikrę i o 50% więcej narybku.  Dokupienie samic to dobry pomysł tylko czy osiągalny. Próbuj , te ryby różnią się od Mbuny trzymam kciuki.

  • Lubię to 1
Opublikowano

Aktualności:

Dziś po 17:00 dokupiłem samicę. w Aquapecie mi wybrali po 40 zł, 7 cm, to wziąłem jedną. Dodałem do głównego i przełożyłem z tarliskowego do głównego tamtą parę. Pół godziny później zaczęły się tańce nad najpopularniejszym sex kamieniem w moim akwa. Dodam, że w głównym woda ma 25 stopni, w tarłowym było 27, więc albo zmiana otoczenia, albo chłodniejsza temperatura pobudziła parę. Wiem, że niska temperatura pobudza ryby do tarła, bo to dla nich ten sam czynnik co opad deszczu. Nie jestem pewien na 100%, który samiec tańczy, bo są dwa niemal identyczne, ale wydaje mi się, że to jej towarzysz z tarliska.

Zobaczymy, co dalej z tego wyjdzie. Tarlisko na razie zostawiam puste, ale podtrzymuję cyrkulację. Być może jeśli dojdzie do inkubacji, to pod jej koniec wyizoluję samicę, wiec dobrze będzie utrzymać biologię.

  • Lubię to 2
Opublikowano
18 godzin temu, Falcowski napisał:

Zobaczymy, co dalej z tego wyjdzie

Coś może się wyklaruje, przy przenoszeniu samicy wypełnij cały kotnik wodą z dużego akwarium.Postaraj się aby ryba z młodymi nie opuszczała wody, duża siatka i spory kuban. Jeżeli nie masz takiej siatki to masz czas na przygotowania. powodzenia

  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
    • Używam właśnie poliestrowej od innego dostawcy niż poprzednim razem bo tamten już nie ma jej w ofercie. Tamta poprzednia nie robiła mi takiej wody. Oczywiście nie można wykluczyć, że ubytek bakterii ze starej owaty właśnie to powoduje, mimo braku zmiany parametrów NO2, NO3, ale może też trafiłem na wyrób z innej chińskiej fabryczki gdzie proces produkcji jest trochę inny . Woda wygląda przez dwa -trzy dni jak by była lekko zabarwiona (zafarbowana) na na biało, a nie pływał w niej jakiś widoczny gołym okiem pył.  Chyba przy następnej wymianie  włożę wkłady sznurkowe i zobaczę co będzie się działo. Czy ktoś z Forumowiczów używa gotowych sznurkowych , jeśli tak to z jakim PPI bo pamiętam, że kiedyś używałem jakieś w miarę gęste i po kilku dniach się zapychały.
    • Sprzedawca nie ma tu znaczenia, należy zwracać uwagę na rodzaj włókniny. Silikonowe pylą, poliestrowe nie. https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499
    • Jedno nie daje mi spokoju, czy na pewno dobrze regenerujemy żywice jonowymienne? Powszechnie polecana na forum i stosowana metoda regeneracji zakłada przygotowanie roztworu 10% solanki i objętości 3 x objętość żywicy, w której następnie płukane jest złoże. Patrząc jednak jak sposób regeneracji w domowych stacjach uzdatniania (opis np. https://www.filtry-do-wody.info/blog/regeneracja-zmiekczacza-wody-co-warto-wiedziec/) widzę jedną zasadniczą różnicę: w stacji uzdatniania solanka przechodzi przez złoże tylko RAZ i trafia do kanalizy a u nas żywica zwykle "kąpie się" w solance przez dłuższy czas. Przykładowo, stacja do usuwania azotanów w instalacji domowej (https://sklep.osmoza.pl/usuwanie-azotanow-global-water-nitrate-p-2240.html) zużywa do regeneracji 25l żywicy 140 l wody i 2,9 kg soli (solanka o stężeniu ok 2%) i trwa niecałą godzinę. Proporcjonalnie, do regeneracji 1 litra żywicy zużywane jest zatem ok 5,6l solanki. I teraz pytanie co jest lepsze dla żywicy i jej właściwości absorpcyjnych? Jednorazowe płukanie solanką o mniejszym stężeniu ale w większej ilości, czy długie płukanie w tej samej solance o większym stężeniu? W pierwszym przypadku wypłukujemy wszystko z zabrudzonej żywicy, a w drugim "zabrudzona" solanka wielokrotnie przepływa przez nasze złoże. Tak jak już wcześniej pisałem mam u siebie 3 litry PA202 i do regeneracji używam 6 lub 9 litrów solanki 10%. Regenerację robię na dwa sposoby: albo mieszam gorącą "zupę" w wielkim 9-o litrowym garnku (6 litrów solanki + 3 litry żywicy), albo 9 litrów letniej solanki (ok 40oC) przepycham małą pompką przez dwa szeregowo połączone HW603 z wylotem z powrotem do gara. W obu przypadkach regeneracja trwa ok godzinę. Czasami powtarzam proces regeneracji po raz drugi z nową "czystą" solanką - wtedy kolor "zupy" jest jaśniejszy 🙂  Po tym oczywiście płukanie pod kranem i z powrotem do akwa. Następnym razem planuję jednak przygotować w wiadrze 30 litrów solanki o mniejszym stężeniu i przepchnąć ją tylko raz przez całą żywicę przy wolnym przepływie (litr na minutę). Co o tym sądzicie? A może ktoś już tak robi?
    • Chciałbym odświeżyć trochę temat owaty, bo ostatnio trafiłem na allegro na taką która przez pierwsze 2-3 dni po wymianie sekcji mechanicznej w narurowcu powoduje "zmlecznienie" wody. Raczej nie jest to problem wynikający z ubytku części bakterii ze starej owaty bo parametry wody się nie zmieniają.  Prośba do użytkowników forum którzy używają u siebie owaty i nie mają takich problemów o podesłaniem namiarów na sprzedawców .
    • 2 x a520e da podobny efekt (trochę lepszy) jak a502ps + a520e, a będzie trochę taniej. A520e ma trochę większą pojemność; wiążę DOC i azotany. a502ps tylko DOC. Przy czystej wodzie (mało DOC) kombinacja może być 2x gorzej niż samo a520e...Wydaje się, że to po prostu nie przemyślana a popularyzowana idea. https://www.purolite.com/product/a520e https://www.purolite.com/product/a502ps
    • Wątek chyba do zamknięcia... Niestety hodowla jest całkowicie zlikwidowana. Również niestety przez nieporozumienie umówione dla mnie saulosi pojechały w świat.   
    • A502PS ma właśnie pochłaniać związki i zanieczyszczenia organiczne po to żeby PA202 mogła spokojnie pracować i pochłaniać NO3 🙂  Przy okazji pytanie czy ktoś kto używał może testu na DOC - Rataj ANTIALGAE CHSK? https://www.invital.pl/rataj-antialgae-chsk-test  Jeżeli tak, to czy jego wyniki rzeczywiście pokażą poprawę po zastosowaniu Purigenu lub A502PS?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.