Skocz do zawartości

akwarium 720l - jaka podloga


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Ja mam co prawda 576L ale na stelażu stalowym i to wszystko stoi na ośmiu regulowanych nóżkach, bezpośrednio na panelach (chyba mdf). Jeśli się obawiasz to możesz stelaż czy szafkę, nie wiem co tam masz, dodatkowo zamocować do ściany, po uprzednim zalaniu akwarium co najmniej do połowy, za pomocą dybli i kotwy chemicznej co znacznie zredukuje nacisk na podłogę.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Opublikowano (edytowane)

Ja mam 1080 L stelaż leży bezpośrednio na płytkach (można też położyć na płycie OSB czy skleice) Jak stoi bezpośrednio na płytkach ważne żeby nie było bardzo dużego punktowego nacisku bo płytka może pęknąć ( ja swój stelaż przeszlifowałem dołem). Stare akwarium 480 L miałem na panelach i niestety ale od częstego chlapania wodą panele mi się zniszczyły ( napuchły od wody), ale to były panele układane 10 lat temu teraz podobno panele są dużo bardziej odporne na wodę. 

Edytowane przez aro600
Opublikowano

planowałem  parkiet ale akwarium najwazniejsze i rekomenduja mi panele winylowe do pomieszczen o zwiekszonej wilgotnosci( i mojej małżonce się podobają). Pewnie dodatkowo trzeba bedzie nozki podlozyc i tak.

Opublikowano

Ja preferuję drewno na podłogę i to olejowane, winyl to jednak plastik ale o gustach się nie dyskutuje...

Co do wytrzymałości deski/parkietu to bym się nie obawiał, dobrze zaimpregnowane nie będzie się bali wilgoci a zakladajac, że będzie 10 nóżek to nacisk 100kg na jedną nóżkę spokojnie wytrzyma. Z drugiej strony jeśli wylewka jest idealnie równa to wtedy nie dawalbym żadnych nóżek i tym samym ciężar rozłoży się ładnie po całym stelażu. Uważaj tylko na dylatacje przy ścianach żeby na nich nie postawić stelażu.

Opublikowano

dokladnie gusta gustami, skupmy się na tym co najlepiej nadaje się pod akwarium zwlaszcza duże. Gdzie z założenia będzie większa wilgotność powietrza, w większości przypadków coś kapnie itp.  Winyl to plastik i mnie to boli zwłaszcza, że ten który jest jakościowo dobry i jednocześnie podoba się mojej małżonce kosztuje ze wszystkim około 270zl/m2. Za taką kasę mogę mieć niezłe drewno ale panele są odporne na wode (dlatego taka cena oraz odporność na ścieralność). Byłem ciekawy kto co ma pod duzymi akwariami bo myślałem do tej pory że zazwyczaj jednak gres tam ląduje.

Opublikowano

Panele -> sklejka 18mm -> stelaż bez nòżek -> sklejka 18mm -> zbiornik 720.

Wyprzedzając pytanie o wytrzymałość to akwarium na stropie drewnianym (najprawdopodobniej na jednej belce równolegle) przy ścianie stropowej, dodatkowo zakotwiczony w ścianie stropowej na kotwy chemiczne. Stoi tak już ponad 2 lata i póki co sąsiadka się nie skarży na pękające sufity, ściany. Przy czyszczeniu wiadomo coś kapnie ale odrazu wycieram i nie zauważyłem żeby coś się działo z panelami.

 

Wysłane z mojego MIX 2S przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

  • Lubię to 2

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Ogłoszenia



  • Posty

    • Nieźle! Od ściany do ściany, kij tam że okna nie można otworzyć - też bym tak zrobił  , chciałbym widzieć jak wciskaliście to szkiełko pomiędzy ściany  .
    • Mega zbiorniczek  I ciekawy pomysł na filtracje, chociaż nie lepiej było tą powierzchnie wykorzystać dla ryb ?  hehehe Trzymam kciuki za projekt 🤞 Za około 4-5 lat też planuje budować zbiornik 384 x 100 x 100.
    • Wygląda na fachową robotę, ktoś się postarał 😎
    • Ryby w marcu... teraz brzmi to jak dobry dowcip 😆 Ostatecznie wczoraj akwarium wylądowało u mnie, także powoli ruszam z tematem. Bardzo mi pomogliście w doborze obsady, nic od tamtego czasu się nie zmieniło i nadal celuje w te same gatunki. Czy dalsze wiadomości w temacie zakładania zbiornika wrzucać tutaj, czy może ktoś byłby tak dobry i wydzielił nowy temat? 😉 Zdążyłem już kilka dni temu kupić 700 kg serpentynitu, teraz czas na hydraulikę, a potem nie ma na co czekać, aranżacja i zalewamy.
    • U mnie piwnica jest   pod akwarium więc dużo robi grawitacja, jednak kiedyś robiłem tak jak ty możesz przez ścianę i też funkcjonowało, wygoda  jest niewyobrażalna, więc się zastanów, samo to, że nigdy nie zalejesz podłogi w salonie przy podmianie, w garażu już to nie jest takie straszne. To była moja karta przetargowa z kobietą, by w salonie nie było syfu.
    • Jest normalnie garaż ogrzewany 😉 Tak czy siak grzałka jakaś by musiała być plus pompa z izolacją która tam niby trzyma temperaturę i pianki na rury. Będziemy myśleć 😁
    • Pytanie czy garaż masz ocieplony/ogrzewany. Jeżeli nie to weź pod uwagę fakt, że temperatura powietrza w garażu może wpływać na temperaturę wody w filtracji i tym samym w akwarium. Musisz wtedy przewidzieć dodatkową zabudowę filtracji od strony garażu z izolacją np. styropianem 🙂 
    • @yaro rozumiem co masz na myśli. Ja kończę w maju dopiero 40 lat, aktywny fizycznie jestem w miarę więc nie będzie chyba problemów Wiadomo że wszystko wyjdzie w praniu podczas składania rurek, korpusów, kolanek na sucho bez klejenia, więc zawsze będzie można zrobić jakieś korekty  To akwarium planuje mieć najdłużej do 4-5 lat ponieważ za około tyle, będę robił remont całego salonu, kuchni, jadalni i zbiornik będzie budowany na cala ścianę. Już mam to zaplanowane i dogadane z moją kobietą. Zbiornik ma mieć wymiary 384 x 100 x100 (3840 litrów brutto) Dwiema szybami, frontowa i jedna boczna. Możliwe że będzie głębsze i wyższe ale to zależy ile miejsca będzie po usunięciu kawałka ściany w kuchni  Moja kobieta mnie kocha ale ma mnie już dość czasami xD I tak się dziwie że jeszcze ze mną jest   Właśnie wpadłem na pomysł taki że jak nie będzie miejsca i źle by się odkręcało korpusy podczas wymiany waty to jest opcja przewiercenia się przez ścianę do garażu i tam zrobić filtracje   Czemu ja na to wcześniej nie wpadłem ???  Ale ogólnie rozwiązanie tego narurowca jest ok ? Pozdrawiam i miłego dnia    
    • To dorzucę tylko jedno, Dlaczego zrezygnowałem z narurowców pod akwarium na rzecz kubełków? Szlak trafiał mnie gdy musiałem leżeć ba podłodze by odkręcać co tydzień korpusy. Sprawdź sobie ile miejsca będziesz miał jeśli chodzi o dostęp do korpusów, bo o ile wymiana raz na jakiś czas jak w przypadku kubełków jest do akceptacji, to cotygodniowe ćwiczenia gimnastyczne w szafce mnie osłabiały. Wróciłem do narurowca gdy mogłem go zamontować w piwnicy i wymieniać wkłady na stojąco.
    • Witam. Przespałem się z tym tematem i zrobiłem dzisiaj w pracy mały test. Mianowicie, zastosowanie kolanek 45 stopni spowoduje ze sam narurowiec będzie bardzo ale to bardzo długi. Mówię tu o zastosowaniu kolanek 45 stopni w zasadzie wszędzie, przed korpusami i za nimi. Tak jak na pierwszym i drugim rysunku. Gdzie nie było by praktycznie nigdzie rurek prostopadle, tylko po skosie ewentualnie równolegle. Test zrobiony ale niestety nie mogłem tego nagrać bo nie mogę używać telefonu w pracy za bardzo. Sprawdziliśmy jak woda grawitacyjnie przepływała przez kilka rurek i kolanek 45 stopni, co prawda bez korpusów do pojemnika i to samo zrobiliśmy na kolankach 90 stopni. Zbudowaliśmy podobne do siebie konstrukcje. Tak więc woda lepiej przepływa na kolankach 45 stopni, pojemnik 50 litrów napełnił się szybciej o około 2-3 sekundy. Czy to rzetelny test? Ciężko stwierdzić ponieważ nic nie robiło oporu dla tej wody. Tak czy siak jest jeden problem i to nie mały, zbudowanie całego narurowca w ten sposób, to braknie mi salonu na niego. Niestety wyszedłby dosyć długi. Po takiej krótkiej aranżacji tych rurek ten na kolankach 45 stopni już odstawał o kilka dobrych centymetrów a co dopiero na całym systemie.  Dodam tylko że rurki były stalowe średnica wewnętrzna 25mm, bo pcv nie mamy u mnie w pracy ale zawory kolanka itp. wszystko było.  Wiec pozostaje zbudowanie narurowca tradycyjną metodą.  Chociaż w pewnych miejscach zastosowałbym kolanka 45 stopni. To mój najnowszy prototyp narurowca z dwoma wlotami, z jednej strony rzecz jasna. Sugerowałem się tematami od @rekawiczka @stan @aurban6 i oczywiście nie ujmując nikomu innemu bo każdy dołożył przysłowiowego grosza swojej wiedzy W najbliższym czasie trzeba pospawać stelaż pod akwarium i później zbudować filtracje Jakby ktoś miał jeszcze jakieś sugestie co do ostatecznego myślę już rysunku to wysłucham z chęcią Pozdrawiam.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.