Skocz do zawartości

MISZYN AKŁA 840L - pytania


Misyo

Rekomendowane odpowiedzi

Mam chęć do odpalenia takiej filtracji ale nie wiem co robić. Jak liczyłem to wyjdzie mi około 500 zł bo mam już pompę grundfosa 25-40. Obawiam się o wydajność takiego układu. Mam około 40 ryb w 500 L akwa i narazie jest BIOBECZKA 30 L i daje rady tyko przepływ mam za mały. Za około 400 zł mam Atmana CP-1200 z ceramiką i się zastanawiam co wybrać ... Co o tym mam myśleć, już nie wiem. Co na twoją filtrację mówi makok, bo go ostatnio nie ma na forum? Jak u Ciebie parametry wody? Jak przepływ? Jak wrażenia, uwagi itd - pisz !!! Pozdro !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche za wcześnie żebym mógł opisać czy się to sprawdza...

Jeszcze nie zmieniałem mechanicznego wkładu mimo ze mineły ze 3 tygodnie. Jeszcze nie było potrzeby. Na razie przepływ jest wystarczający tzn filtracja działa ;P


Makok jest na szkoleniu. Dostał prace i od miesiąca go generalnie nie ma. A z mojego akwa hotel zrobiliśmy....

Ogólnbie mam strasznie dużo przemyśleń.. czy HQi czy belki, jak ogrzewanie itd ale czekam na jakiś odzew od forumowiczów...


7 stron aktywnego pisania zanim pokazałem baniak... a jak pokazałem to po 2 tygodniach jeden post :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misyo ! Może postów nie ma dlatego że to narazie nie twoja wersja wydarzeń tj. nie twoje koncepcje odnosnie wystroju i obsady, choć nie jest żle jak narazie. Jestem zdania że pomoc do pewnego momentu a potem samemu trzeba dokończyć. To że Makok cie troszkę "wykorzystuje" to na twój plus - zawsze bardziej przemyślisz pewne rzeczy np odnośnie oświetlenia itp. Wiem że akwa masz wysokie ale myślałem nad oświetleniem do Ciebie i pewnie bym zastosował 2X80W T5 150cm z odbłyśnikami. Stworzy to swego rodzaju klimat różnych stref oświetleniowych, co pewnie wpłynie na zachowania pyśków i wybieranie przez nich rewirów. Nie wiem jaka jest twoja finalna koncepcja odnośnie wystroju ale masz pole do popisu i możesz nas zaskoczyć na dwa sposoby (+) i (-) :D . Ja mam akwa 500L i 50 cm wys. i oświetlam 2x150cm 58W Sylvania Aquastar i Philips Aquarelle i jest jasno. Aquarelle wydobywa więcej czerwonego a Aquastar niebieskiego. Kwestia wyboru świetlówek jest, jak wiesz, często poruszana na forum i każdy ma inne zdanie, ale najważniejsze to dobranie świetlówek w ciągu np paru dni świecenia zestawu, pierwszego, potem innego itd. To moim zdaniem jest wyjście które da owoc w postaci satysfakcji ale po kieszeni poleci. Myślisz o HQI ? Nie wiem, nie miałem więc nie odradzam ale przy tej głębokości znacznie lepiej oświetli dno niż rura co da nam więcej moich ulubionych glonów. Rury mają tę przewagę że lepiej można mieszać te które wyodrębniają nam kolory ryb które posiadamy a żarniki aż takiego cudu nie robią, tak wnioskję :) .

Napisz co masz na tle - folia czy pcv ! Jaką planujesz pokrywę ? Troszkę Ci zazdroszczę pojemności akwa !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka


Co do oświetlenia to nie podjąłem jeszcze ostatecznej decyzji. Z jednej strony kręci mnie HQi ze wzglęgu na same żaniki, powolny start i nietypowość rozwiązania... Z drugiej strony jak wrzuciłem na kilka godzin 150W żarnik od Makoka to było po prostu za jasno... Musiałbym się zdecydować na 2x75W wspomagane jakąś belką dla kolorowego efektu (niebieska, ocean jakiś... myśle że by to pzy 70cm h dobrze wyglądało).

Z drugiej strony same belki dają większą uniwersalność... Myślałem bardziej o kilku 30W niż 58W. 1x150cm jednak to nie to samo co 2x90? cm ;D Patrząc na ceny samych świetlówek i kwesti zasilania nie wychodzi dużo drożej. Czyli zamiast 2-3 150cm wole użyć odpowiednio 2x więcej 30W. Oczywiście moje przemyślenia dotyczą T8... analogicznie pewnie jest w T5.. musiałbym popatrzeć.

Na pewno jedna jarzeniówka będzie stricto jako oswietlenie nocne...

Kolejną zaletą jarzeniówek jest niższa pokrywa. Tą którą chce zrobić (tak jak robią w argusie) będzie miała 16cm wysokości... do Hqi minimum 10cm więcej potrzebuję.


Na tej zasadzie:

http://www.argusakwarystyka.pl/DSC08618.JPG


Co do parametrów wody to jeszcze nie mierze. PH w kranie mam powyżej 7dmiu. Zalewając akwa dodałem sody oczyszczonej na 8.2. Mimo podmian wody (2xpo jakieś 100L) pH jest nadal na poziomie 8śmiu. Nie widze rónicy w kolorze oczynnika...

Reszty nie badałem bo za szybko jeszcze poza tym dopiero 2 tygodnie jestem bez wspaniałych donic nad akwa :lol::lol::lol:


Co do planów na przyszłość.. priorytetem jest pokrywa i oświetlenie gdyż pozwoli mi to zamknąć temat "infastruktury". Będę się mógł zająć wystrojem i obsadą o ktorej szczerze mówiąc nie mam żadnego pojęcia. Chwilowo finanse wsytrzymują mnie przed zakończeniem tego etapu...


O wystroju to myslałem o piaskowcach na całe tło. Widziałem je w jednym zoologicznym u nas i facet obiecał mi tego srowadzić po rozsądnych kosztach. ogólnie ciężko zagospodarować 200x70 plus boki...


Aha i obecne tło to czarne spienione PCV. Chciałem tak, gdyż podobają mi się czarne tła a przy okazji bedę mógł opierać o to kamienie...


sysgone: zdjęcie które wkleiłeś ma 700x700... Co dolega zdjęcią z moich linków powyżej? Skoro są w 800x600 dlaczego wciąż nie mogę ich wrzucić? W ten sposób (z tego konta) od 12 lat wrzucam foty i nigdy nie było żadnych problemów.. nawet tutaj od początku waliłem foty z tego konta... a teraz po prostu nie działa..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja radziłbym Ci jednak HQI :D

Piękne refleksy , a i żarniki masz do wyboru , od 4200k , do 14000k , ja dałbym 1x8500k(odpowiada Sylvanii Grolux) i 2x10000K(odpowiada Sylvanii Aquastar)

Jeśli koszty gotowej lampy Cię nie przerażają :

http://www.sklepmalawi.pl/index.php?d=produkt&id=1076.


To rozwiązanie które podałeś w lince jest lekko mówiąc ....niewypałem.

Musiałbyś władować potężny wentylator , aby odprowadzić tyle ciepła z lamp.

Ta lampa którą Ci pokazałem może i droga jest , ale odpada Ci problem pokrywy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danielj! Dlaczego piszesz "...odpada Ci problem pokrywy:) " ? Przecierz pokrywa to nie problem ! Kupiłem akwa od Argusa i byłem po nie osobiście. Pokrywę robiłem sam na wzór Argusa i jeszcze jedna uwaga ! - widziałem akwa u właściciela Argusa w domu - co prawda jest roślinne ale ma wysokość 70 cm (1400 L) i są zamontowane HQI w obudowie drewnianej (tylko boki są obudowane nie ma płyt nakrywowych) i bez problemu ciepło jest odprowadzane za pomocą cyrkulacji naturalnej, nie wymuszonej. To wszystko kwestja budowy i pomysłu, a efekt jest zadawalajacy. Nie znam się na żarnikach HQI ale jak piszesz że można spokojnie uzyskać efekt Aquastar przy 1000K to spoko rozwiązanie tylko że moc mniejszą (2x75) aby za jasno nie było (klimacik) .


Misyo! Mam płaskie piaskowce w akwa które częściowo zasłaniają tło (czarna folia by Makok) i powiem że przy mojej głębokości 50 cm nie mogłem dać wyższych bo wrażenie głębi by spadło przy liczniejszej obsadzie. Taka moja teoria, ale Misyo możesz piaskowce przecinakiem sobie dopasować jak chcesz i potem wyrównać powieszchnie podstawy, szlifierką kątową ,na której płyta piaskowca będzie stała.

P.S. Daj HQI - będzie OKI na 70 cm, no i gloniki będą piękniejsze!...


Jak chcecie to umieszczę fotkę całego akwarium w galerii to będzie można zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

danielj:

- Po pierwsze 3 hqi do malawi gdzie nie ma roślin to bez sensu jest... widziałem jak zachowują się ryby... W roślinnym gdzie liczne kolejne liście zasłaniają dno itd ma to sens. Ale pysie po prostu nie wypływają na taką żarówkę...

- Po drugie nie widzę opcji nie zamontowania pokrywy z dwóch powodów: estetycznych - akwa stoi w salonie - nie chce by było widać rurki kable itd oraz ze względów podświetlania salonu... Światło nad akwa powinno oświetlać tylko akwa... a nie 3/4 pokoju wraz z telewizorem itd.

- Po trzecie ciepło stanowiłoby problem tylko latem.. zimą przynamniej odpadły by dodatkowe grzałki... I nie potrzebny byłby jakikolwiek potężny wentylator.. 2x120mm w zupełności by wystarczyło.


Jeżli mógłbyś to napisz coś więcej co miałes na myśli pisząc o niewypale.. bo myśle nad tym już ze 2 dni i nie znalazłem większych wad pokrywy. No na pewno kwestia zasilikonowania łączeń konieczna. i chce ją zrobić otwieraną "na pół" tzn. że pokrywa ruchoma będzie sie składać z dwóch części. Karmiąc rybki otiweram tylk ojedną połówkę.


cgtba o tym pisałem ale powtórzę.. elektrykę rozwiązałem tak, że wszystko mam na 4 bezpiecznikach tj:

1- lewy przedłużacz, czyli grzałka i filtr wewn z lewej

2- prawy przedłużacz - analogicznie tylko po drugiej stronie

3- pompa CO - co by zwarcie w powyższych nie wyłączyło mi nigdy głównej pompy

4- oświetlenie 0 obecnie wyprowadzony i zaizolowane zasilanie ponad akwa....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem taką pokrywę w akwa450l.

Nie z Argusa , z innej firmy, nie pomogły żadne uszczelnienia silikonem łączeń .

Po roku , wszędzie tam gdzie mogła wejść wilgoć , to weszła i pokrywa napuchła, zaczęła wychodzić pleśń:(

W sumie bardzo brzydko to wyglądało.

Trochę powstrzymywały ten proces szyby nakrywowe , ale będziesz do każdego karmienia je podnosił?

A po tygodniu są zarośnięte glonem i nici z światełka:(

Dlaczego ryby mają być wystraszone?

Spytaj Cezarixa czy jego ryby się chowają?

Będę cały czas walczył z przekonaniem , że jasne światło straszy ryby.

U mnie przy jasnym świetle ryby bardzo chętnie pływały po całym baniaku.

U kolegi w baniaku 130x60x60 świeci 2x150W + 2x54W i ryby pływają w toni bez problemu, a efekt świetlny taki , że nigdy tego nie zobaczysz pod świetlówkami :D

Wszystko zależy od dekoracji , a także barwy światła.


Dlaczego piszesz , że światło zaleje Ci cały pokój?

Przecież to są lampy z odbłyśnikami kierunkowymi , więc większość światła nakierowane jest w dół , nie na boki.

Poza tym lampa jest wykonana bardzo estetycznie i bez problemu może wisieć nawet w salonie:)


I na koniec pokrywa:)

Możesz zrobić po prostu koronę na akwarium , która zakryje wszystkie rurki i kabelki od filtrów i grzałki.


@Karold , ja nie neguję pokryw drewnianych , w swojej 800-setce sam taką miałem , ale są z nimi problemy.

Kilkukrotne malowanie, a najlepiej żywicowanie pokrywy od wewnątrz pomoże , ale za dużo zabawy:(.

Nie warta skórka za wyprawkę:)

Co do naturalnej cyrkulacji w takiej pokrywie , to jakoś nie jestem przekonany , ze potrafi odebrać ciepło z np 3x70W HQI , tylko naturalnym ruchem powietrza.

Po prostu wiem ile to potrafi wydzielić ciepła.

Nie bez przyczyny zdecydowana większość zbiorników oświetlanych tym źródłem światła jest zbiornikami otwartymi, ludzie już to przerabiali , tym bardziej , że oprawy które Argus stosuje w swoich pokrywach są oprawami przemysłowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.