Skocz do zawartości

MISZYN AKŁA 840L - pytania


Misyo

Rekomendowane odpowiedzi

Kot: wszystko pięknie ładnie.. Nikt z linkami z wikipedii i prawami fizyki walczyć nie będzie...


Jak wcześniej pisałem z pompami CO miałem do czynienia w komputerach.

I tak. W układach zamkniętych gdzie było : blok , blok, pompa, chłodnica - nie miało najmniejszego znaczenia gdzie usytuowana jest pompa. Czy za elementem który bardziej dławił flow czy też nie. Wydajność układu była identyczna. Jeżeli zrobiło się układ chłodzenia cieczą w taki sposób, że przed pompą montowało się zbiornik - rezerwuar - i woda sama grawitacyjnie spadała a następnie z pompy do bloków i chłodnicy (flow killery) to wartości były zupełnie inne gdy zamontowano rez - blok - pompe - blok - chłodnice - rez.

I to zostało stwierdzone doświadczalnie. Ale żeby rozwiać wszelkie wątpliwości jutro pójde kupić śrubunki i kolanka. W środę zabiore makokowi jego pompe bo do swojej nie mam przekonania i zrobimy testy. Mam licznik przepływu... kwestia kilku browarów i sprawdzimy co i jak.


Do swojego schematu jestem po prostu bardziej przekonany. Kota jest prostszy i tańszy. Ale czy wydam 400pln czy 50pln na cały układ.. bez znaczenia. Ma być praktyczny i optymalny :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sposób się nie zgodzić, ale czegoś mi tu brakuje :/

I ja stawiam na yaro. Przyduszenie pompy filtrem na wlocie da imho wieksze zmniejszenie przeplywu niz umieszczenie takiego samego filtra na jej wylocie. Z niecierpliwoscia czekam zatem na wynik doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jednak pierwszą rzeczą jaka przychodzi mi do głowy to ta tzw. kawitacja...


Widzę, że nie przeczytałeś mojego posta do końca, bo właśnie o tym pisałem :). Tam tez przyznaję rację, że w wyniku kawitacji może to źle wpłynąć na przepływ. Jednak mnie w tej całej dyskusji najbardziej osłabiła teza że pompa CO nie zasysa. Ona zasysa, jak kazda pompa, a inne prawa fizyki, takie właśnie jak kawitacja mogą źle wpłynąć na przepływ, to fakt.


Kot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem :)

Żeby pompa cokolwiek wypchała to najpierw musi to dostać, sama wody nie zrobi, nie wiem czy koledze nie chodziło o samozassanie wody przez pompę, a i ja się przyznam że czasami myślę inaczej a jak już napiszę to nie do końca to jest tak jak chciałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to podsumujmy.

Przyznaje, że za sprawa kawitacji umieszczenie zbyt dużych oporów przed pompa może bardziej ograniczyć przepływ niz umieszczenie ich za pompą.


nie zgadzam się jednak z drugą częścia tej wypowiedzi:


Kocie z przykroscia musze powiedziec ale Twoj pierwszy rysunek/schemat nie bedzie dzialac, albo bedzie dzialac ale slabo, pompa CO nie zasysa wody i o tym trzeba pamietac


Pompa CO zasysa wode jak każda inna. Nie jest samozasysająca, ale i każda inna akwarystyczna pompa tez nie jest samozasysająca, więc nie warto o tym wspominać. Zaprezentowana przeze mnie na rysunku instalacja istotnie mogła by być mało efektywna, ale to za sprawą kalwitacji, a nie za sprawą charakteru pompu CO. Mimo wszystko fajnie by było zrobić troche badań empirycznych w tym kierunku, lub jeśłi ktoś jest orzeł z fizyki i matematyki, to moze po robi nam obliczenia, takie jak grawitacyjny przepływ wody z wysokości 1m przez rurę 3/4" przy założeniu ze w kominie lub pudełku przelewowym znajduje sie powiedzmy 4 litry wody. I tak dla kilku wartości to policzyć, dla różnych średnic rury, wysokości i td. Taka tabelka zamieszczona na serwisie na pewno pomogła by wielu budowniczym włąsnej filtracji.


Kot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się i nie widzę już nic do podważenia, natomiast każde obliczenie nie będzie w stanie wziąć pod uwagę tego jak brudzą nam się filtr przed pompą, a jego zabrudzenie generalnie decyduje o przepływie, zabrudzenie oczywiscie można pewnie założyć jednak w praktyce jest to uzależnione od wielu czynników i przy moich podmianach raz jest bardziej zabrudzony a czasami mniej.

Ale może ktoś ma smykałke do matmy i coś takiego by potrafił zrobić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no, teoretycznie da się zrobić model matematyczny wszystkiego, ale ja jestem teoretykiem jesli chodzi o fizykę :D. O ile trudno jest przeliczyc ilosc gówna w filtrze na cyferki, to przynajmniej można załoyc jedynie opory powierzchniowe i td, albo i brak oporów, a to nam da jakis pogląd wyjściowy chociażby. Ja naprzykłąd miałem problem jak ocenic ile wody grawitacyjnie spłynie mi przez rurę 3/4" z komina do sumpa. Na styk tez zrobiłem miejsce pod przegrodami dla przepływu w poziomie w samym sumpie. gdybym dał mocniejsza pompe top juz przy tych wkładach filtracyjnych bym nie po walczył, bo by mi przelewało nad przegroda tam gdzie powinno pod przegrodą. Myślę że dobrze opracowana tabela, albo nawet kalkulator jakis, który pozwala pewne wartości wpisywac samemu, i dokonac przynajmniej poglądowych obliczeń. Byc moze juz cos takiego w sieci jest, ale nie przypominam sobie abysmy coś takiego mieli na naszym serwisie, więc zachęcam wsystkich wymiataczy matematycznych do podjęcia wyzwania


Kot.


PS. Będe wiedział do kogo się potem na korki zgłosić, bo te studia inżynierskie mi bokiem już wychodzą :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety przez ukochaną firmę kurierską OPEK nie doszła do mnie przesyłka.. może jutro.. więc przez weekend z makokiem na pewno przeprowadzimy kilka prób. Najpóźniej do niedzieli przetestujemy kilka opcji... Co by było ciekawiej zaleje akwarium na testing... żony i dzieci nie będzie.. w razie czego będę mieć pare dni na położenie nowej podłogi u siebie w domu i remont w 7 mieszkaniach poniżej mnie ;]


Ale wracając do tematu. Zastanawiają mnie jeszcze 2 kwestie. jako, że w Świnoujściu woda jest fatalna (wszystkie kupy z całej polski ostatecznie trafiają nad morze...) na ile wystarczy mi wkład węglowy. I jak sprawdzić/ zorientować się że działa on jeszcze w ogóle. wymienić go po 2,3 a może po 20 podmianach? Wiadomo, że montowany w domu ma starczyć na jakieś 2-3 miesiące minimum.. ale to teoria...


No i druga sprawa. Myślę jak tu zrobić, by podgrzać wodę która wchodzi do akwa.. jakby nie patrzeć +5 w rurach a 27 w akwa... nie zaszkodzi to rybą? A przy okazji grzania.. chciałbym mieć grzałkę/grzałki poza akwarium. Co myślicie nad włożeniem do systemu jeszcze jednej obudowy od filtra i zainstalowaniu tam grzałek? teoretycznie powinno to działać...


P.S: stelaż zabudowany.. .jutro wrzucę fotki jak to obecnie wygląda....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wow - zalewamy :P

tylko jedna sprawa - jest długi weekend, więc ja przyjdę jak już zalejesz 3/4 i nie będzie policji pod klatką... bo szczerze nie zbieram wody ze szmatą, jakby... (lepiej nie kończe zdania) :P:mrgreen:


a wracając.... jeśli byś miał w tym akwa te 600L wody netto, załóżmy... o temp 27st (wogóle to raczej 26, ale to nie ważne teraz), to policz o ile Ci obniży dolewka 10st wody w ilości nawet 150L :lol:

jak ja wymieniam z ~170L wody 40L na zimną lodowatą to temp w akwa spada z 26 o jeden stopień, co powoduje że ryby na ten moment kiedy się znowu nie zrówna są żywsze i wesoło pływają... zupełnie jakby im pasowała taka zmiana... o to bym się nie bał :wink:


a do sprawy wymian filtra węglowego... uważam że też nie ma paniki - od ponad miesiąca wlewam wodę po 15 min w beczce... i nic... wszystko w porządku :wink:

tylko patrzę - metoda "na szklankę" - czy nie ma akurat w danym momencie "białej wody"

więc bym nie demonizował tak naszej wody... zresztą Twój kolega potwierdzał że robi tak samo i bez chemii, odkąd prawie nie zabił obsady uzdatniaczami...

...nie panikuj :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie panikuje. Po prostu jestem na etapie montowania tego wszystkiego i wole zadać 100 głupich pytań za dużo niż nie zadać jednego ważnego... :mrgreen:


Nic z tego ze wpadniesz jak 1/3 wody będzie.. plan jest bardziej ambitny. W piątek kupujemy wszystkie rurki i zawory by móc zrobić porównanie pracy układu z filtrami przed/za w trakcje z i bez ;D


A później montujemy układ...

Nie wymigasz się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.