Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Mbuna w 450l - niby temat oklepany ale gatunków jest tyle, że mam mały mętlik w głowie. Chociaż wczorajsza wizyta w Diskusie i pogadanka z Panem od Tanganiki/Malawi/Wiktorii dała mi do myślenia, generalnie podejście takie jak panuje na naszym forum czyli ograniczenie liczby gatunków nawet do dwóch.

W akwa mam stosunkowo jasną aranżację - tło strukturalne. Co do obsady to ciciałbym aby nie była strasznie agresywna, dodatkowo mam takie założenia:

1. Ryba która będzie pływała w toni a nie tylko siedziała w kryjówkach

2. Bardzo jasna ryba.

3. Ryba w ładnym żółtym/pomarańczowym kolorze

4. Ciemna ryba

5. Pionowe pasy

6. Poziome pasy

 

Ryby jakie mi się podobają to  te poniżej i wiele więcej ale od czegoś trzeba zacząć

1. Chindongo demasoni Pombo Rocks - ciemna, pionowe pasy i bardzo ciekawa ryba a do tego nieduża

2. Metriaclima sp. „msobo” Magunga - bardzo ładne samiczki, samce w poziome 'pasy'. Czy nie będzie za duża i zbyt agresywna - w końcu to metriaclima.

3. Pseudotropheus Acei itungi/nwara/luwala - jasna albo ciemna i 'stadna'

4. Labeotropheus trewavasae Thumbi West - bardzo ciekawa ryba, jeśli będzie w tej odmianie to samce błękitne a samiczki pewnie chciałbym jakieś łaciate.

5.  Metriaclima estherae red-red - oklepana ale bardzo ładna rybka. Obawiam się tylko, że będzie to zbyt duży agresor i to nie tylko wewnątrzgatunkowy.

6. Cynotilapia zebroides likoma red top albo jalo reef - po prostu bardzo podoabją mi się samce.

7. Chindongo socolofi Thumbi Point - po prostu łądna i tyle

8. Pseudotropheus cyaneorhabdos Maingano - ładna ryba ale ilekroś jąwidzęto wydaj mi sięjakby cierpiałą na ADHD :D

9. Metriaclima fainzilberi Maison Reef - ładne, ciekawe ale jednak agresor

10. METRIACLIMA SP ZEBRA CHILUMBA (LUWINO REEF) - j.w.

11. Metriaclima Zebra Gold Kawanga - j.w.

 

Na początek chciałbym spróbować z gatunkami  1, 2, 3 i 4 a może polecicie coś innego ciekawego. Ciekawy jestem poza tym komentarzy -za dużo, za mało, dobra konfiguracja?

Będę miał możliwość kupna demasonów i msobo z rozpoznaniem płci. Msobo - 2+8 a demason 4+8 będzie ok.

Do tego Acei i Kulfony ale raczej nie namierzę takich gdzie płeć będzie do odróżnienia. Jeśli maluchy to w jakich ilościach? Jeśli namierzę takie gdzie dymorfizm będzie widoczny to w jakich z kolei układach?

Opublikowano (edytowane)
1 godzinę temu, Sarar napisał:

Metriaclima sp. „msobo” Magunga - bardzo ładne samiczki, samce w poziome 'pasy'.

Samiec msobo nie ma poziomych pasów, tylko jest "nakrapiany" . 

1 godzinę temu, Sarar napisał:

Kulfony ale raczej nie namierzę takich gdzie płeć będzie do odróżnienia

Kulfony mają dymorfizm widoczny od małego. 

Poza tym obsada ok. 

1 godzinę temu, Sarar napisał:

Msobo - 2+8 a demason 4+8 będzie ok.

To plus stadko acei i kulfony, to ok 40 szt. Dużo, bardzo dużo. 

Edytowane przez pozner
Opublikowano (edytowane)

Labeotropheusy to  uklad z jednym samcem, mam u siebie  w 375 dorosłe labeotropheus trewavasea chilumba i jednego samca musialem odłowić. 

Jezeli chcesz mieć samca z poziomymi pasami i żółte samice to polecam Pseudotropheus johanni Gome. 

Edytowane przez Tom74
Dopisek
Opublikowano

@poznerz nakrapianiem msobo masz rację, chodziło mi o 'pozioma' strukturę wzory aczkolwiek nie jest to jak u maingano. Co do kulfonow to u thumbi west faktycznie dymorfizm jest widoczny od małego ale u mc, ob już niekoniecznie.

40 szt to faktycznie będzie za dużo ale priorytet maja demasony i msobo i pytanie jakie tu w,iść układy, w szczególności tego pierwszego. Acei to grupka 6, max 8 a kulfony pewnie 6.

Tło strukturalne jest już w akwa ale zamysł był taki żeby zastąpiło gruzowisko więc jest w nim masa kryjówek a wewnątrz są porobione korytarze. Tła zajmuje szacunkowo około 100 dm3. Żeby osiągnąć zamierzony efekt musiałbym do akwa wrzucic co najmniej 150kg kamienia co daje 100 dm3 mniej wody w akwa. Więc zagruzowanie zajmie podobną ilość miejsca co kamulce.

Opublikowano
11 minut temu, Tom74 napisał:

Jezeli chcesz mieć samca z poziomymi pasami i żółte samice to polecam Pseudotropheus johanni Gome. 

Też o tym myślałem, johanni vs msobo -które będzie bardziej atrakcyjne wizualnie oraz charakterne a zarazem mniej agresywne.

Opublikowano

IMG_20191219_134248.thumb.jpg.a27475b032d8b73d96b7f292c2cab596.jpgMiałem Msobo piekna ryba. Jest jedne  ale - samice same się wytłukły. 

 Johanni  dla samca "odbijało" w trakcie tarła.  Wycieral naraz wszystkie samice. Miałem wtedy jednego samca  teraz spróbuję z 2-3 samcami. 

Opublikowano
14 minut temu, Sarar napisał:

Tło strukturalne jest już w akwa ale zamysł był taki żeby zastąpiło gruzowisko więc jest w nim masa kryjówek a wewnątrz są porobione korytarze.

Tło jest bardzo ładne i widać w nim szczeliny, ale czy te szczeliny są odpowiednio duże, żeby swobodnie poruszały się w nich dorosłe, kilkunasto centymetrowe ryby. Kilka takich zakamarków widać, ale czy to nie za mało. 

17 minut temu, Sarar napisał:

Acei to grupka 6

Acei to ryba stadna i powinieneś ich mieć przynajmniej 10szt.

Opublikowano
22 minuty temu, pozner napisał:

Tło jest bardzo ładne i widać w nim szczeliny, ale czy te szczeliny są odpowiednio duże, żeby swobodnie poruszały się w nich dorosłe, kilkunasto centymetrowe ryby. Kilka takich zakamarków widać, ale czy to nie za mało. 

Krzysztof, mając w swoim zbiorniku kilka sztuk nasto-centymetrowych ryb miałem wyobrażenie jak duże muszą być korytarze w tle. Od frontu tego nie widać, ale ryby mogą poruszać się praktycznie przez całą długość akwarium przepływając za tłem. Śmiem twierdzić, że jest tam więcej miejsc dla obierania rewirów/ ukrywania się  gnębionych ryb, niż w 70% szczelnie usypanych "standardowych gruzowiskach" 😉

  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.