Skocz do zawartości

Filtracja 200l


Japilia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

proszę o poradę, zakupiłem filtr Ikola 600 maxx do mojego zbiorniczka 200l. Długość zbiornika to 120cm. Mam do dyspozycji 3 kosze po 2l każdy, do tego posiadam prefiltr Eheim oraz Aquael 1500 turbo. 

Moje pytanie jest takie:

Czy zastosować tylko Ikole?

Czy podpiąć na wejściu prefiltr?

Czy nadal potrzebuję Aquael turbo?

Najważniejsze co włożyć do koszy i w jakiej kolejności?

Z góry dziękuję za pomoc, załączam zdjęcie szkiełka.

Ps. W akwarium jest jeszcze skimmer Eheim 350

6303DBFC-9095-431B-A35F-130748193CA3.jpeg

Edytowane przez Japilia
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie miałem nigdy tego filtra, ale patrząc na jego wydajność oraz pochlebne opinie użytkowników spróbowałbym w Twoim akwarium użyć go jako jedyny filtr. Jeśli się nie sprawdzi, to zawsze możesz dołożyć Aquaela. Na zasys załóż prefiltr Eheim, a do środka daj litr ceramiki, gąbkę czy gąbki z zestawu i na wierzch możesz ułożyć warstwę waty filtracyjnej, polecam JBL Symec. Skimmer sobie zostaw, jest bardzo przydatny.

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Bartek_De napisał:

Co prawda nie miałem nigdy tego filtra, ale patrząc na jego wydajność oraz pochlebne opinie użytkowników spróbowałbym w Twoim akwarium użyć go jako jedyny filtr. Jeśli się nie sprawdzi, to zawsze możesz dołożyć Aquaela. Na zasys załóż prefiltr Eheim, a do środka daj litr ceramiki, gąbkę czy gąbki z zestawu i na wierzch możesz ułożyć warstwę waty filtracyjnej, polecam JBL Symec. Skimmer sobie zostaw, jest bardzo przydatny.

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Mam Symeca też, ale ceramika 1l plus gąbki z zestawu to jakieś 2 może 2,5l. Zostaje prawie 4 litry miejsca. Jak dam tyle Symeca to raczej mocno ograniczę przepływ? Może dorzuce Zeolit? Jest sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Symeca też, ale ceramika 1l plus gąbki z zestawu to jakieś 2 może 2,5l. Zostaje prawie 4 litry miejsca. Jak dam tyle Symeca to raczej mocno ograniczę przepływ? Może dorzuce Zeolit? Jest sens?
Jedną warstwę, nie cały koszyk. Jeśli masz 3 kosze to, patrząc od dołu, pierwszy zostaw pusty, do drugiego daj litr ceramiki i przykryj warstwą waty i na to trzeci kosz z gąbką. Ja tak to widzę i w zupełności to wystarczy. Nie ma sensu zapychać kubełka na maksa i ograniczać tym przepływ. Zeolit sobie odpuść.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bartek_De napisał:

Co prawda nie miałem nigdy tego filtra, ale patrząc na jego wydajność oraz pochlebne opinie użytkowników spróbowałbym w Twoim akwarium użyć go jako jedyny filtr

Co do kultury pracy to jest bardzo super. Jednak jako biolog i mechanik to będzie zbyt mało ( mam go w innym akwa).

1 godzinę temu, Bartek_De napisał:

Na zasys załóż prefiltr Eheim

Da radę ale będzie musiał kolega pokombinować w ten sposób ,że będzie musiał wykorzystać złączki , które są w zestawie i jedną rurkę od Aquaela np. 2000 czy  1500. Patrząc od góry czyli od fajki: rurka od Aquaela kielichem w dół , potem złączka z zestawu i drugi koniec złączki w  króciec prefiltra.

Godzinę temu, Bartek_De napisał:

Jeśli masz 3 kosze to, patrząc od dołu, pierwszy zostaw pusty

I masz rację Bartku. Zawsze będzie można ewentualnie wykorzystać do włożenia purolite jak zajdzie potrzeba.

 

1 godzinę temu, Japilia napisał:

Jak dam tyle Symeca

Jak będziesz używał prefiltra to odpuść watę w filtrze. Watę włóż zamiast gąbek do prefiltra. 

 

Godzinę temu, Bartek_De napisał:

do drugiego daj litr ceramiki i przykryj warstwą waty

Tutaj też Bartku wata zbędna jak będzie w prefiltrze. Watę w prefiltrze wymieni czy też wyczyści a tu będzie musiał otwierać częściej kubeł. Bez waty a z samą ceramiką nie przytka go tak szybko. 

 

1 godzinę temu, Japilia napisał:

Może dorzuce Zeolit? Jest sens?

 

Godzinę temu, Bartek_De napisał:

Zeolit sobie odpuść.

Zeolit odpuść taj jak napisał Bartek.  Przede wszystkim jego skuteczność jest na minimalnym poziomie jako absorber, zmniejsza przepływ i co najważniejsze wg mnie to fakt ,że po około 3 miesiącach traci swoje właściwości absorbowania i należy go wymienić. czyli zabawa co 3 miesiące w jego wymianę. A skoro chęć wymiany co 3 miesiące to mija się wtedy z celem stosowanie prefiltra a to dalej wiąże się z podniesionymi parametrami NO2 NO3. Zrób tak jak Ci radzi Bartek.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AndrzejGłuszyca napisał:

Tutaj też Bartku wata zbędna jak będzie w prefiltrze. Watę w prefiltrze wymieni czy też wyczyści a tu będzie musiał otwierać częściej kubeł. Bez waty a z samą ceramiką nie przytka go tak szybko. 

Nie do końca. Wata w prefiltrze wyłapie największe zanieczyszczenia, a wata nad ceramiką zadziała na krystalizację wody i ewentualnie wyłapie pył z ceramiki. Długo nie trzeba będzie jej czyścić i dodatkowo będzie siedliskiem dla bakterii.

Edytowane przez Bartek_De
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Bartek_De napisał:

Wata w prefiltrze wyłapie największe zanieczyszczenia, a wata nad ceramiką zadziała na krystalizację wody i ewentualnie wyłapie pył z ceramiki.

Miałem tak właśnie..w efekcie pozbyłem się waty z kubła.

 

11 minut temu, Bartek_De napisał:

dodatkowo będzie siedliskiem dla bakterii.

...czasowe siedlisko. Bo będzie musiał ją często wymieniać lub czyścić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, AndrzejGłuszyca napisał:

...czasowe siedlisko. Bo będzie musiał ją często wymieniać lub czyścić. 

Miełem kiedyś w kuble Eheima włókninę dołączoną do zestawu, którą przykryty był kosz z ceramiką. Kubeł otworzyłem pierwszy raz po 9 miesiącach, tylko w celu przepłukania ceramiki. Okazało się, że wcale nie musiałem go otwierać, bo w środku było czysto, włóknina co prawda zrobiła się brunatna, ale nie wymagała wymiany i nie zauważyłem zmniejszenia wydajności. Nie będę się upierał, ale jednak bym spróbował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.