Skocz do zawartości

Oświetlenie led do mojego akwa.


guziguzowski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Forumowiczów na temat światła w Malawi jest dużo, dla mnie wszystko tak chaotycznie opisane tzn. trochę tu trochę tam i tak ciężko się połapać. Dużo z was pisze o oświetleniu na modułach Samsunga i LedDimmerPro 4 tylko ponoć nie można do niego podłączyć diod Led na PCB, ponoć jest potrzebna jakaś przeróbka . A ja chciałbym zrobić sobie belkę do Malawi na diodach Led w rośliniaku miałem i było wszystko super. Zostało mi troch diod Led, belka byłaby z 20W na 240L, głównie środek oświetlony a boki lekko zastanawiam się, czy po bokach nie dać z soczewkami 60°- 45° a na środku oczywiście bez soczewek. Diody 12szt 8500k - 5szt niebieskie, - i 2szt full spectrum nie chce się bawić w rgb ma być prosto a skutecznie czy taka belka da rade z takim rozmieszczeniem diod  czy taki  zasilacz Stałoprądowy  - https://allegro.pl/oferta/zasilacz-led-driver-led-30w-15-25x1w-350ma-7682539483

Diody LED -  full spektrum  https://allegro.pl/oferta/dioda-power-led-1w-epistar-full-spectrum-na-pcb-6797060476?fromVariant=6797060513

dioda 8500k  https://allegro.pl/oferta/dioda-power-led-1w-epistar-8500k-na-pcb-45mil-6894142349

dioda niebieska  https://allegro.pl/oferta/dioda-power-led-1w-epileds-blue-460-470-pcb-6894157262?fromVariant=7590357922

i do tego  Sterownik LED zmierzch świt programowalny USB 12V -  https://allegro.pl/oferta/sterownik-akwarystyczny-zmierzch-swit-tc420-do-led-7764106945

Tylko się obawiam czy oprogramowanie jest ok bo gdzieś czytałem że był kiedyś problem i po zaprogramowaniu wyskakiwało  NULL.

Co sądzicie o takiej BELCE LED.

Profil.jpg

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Sam przymierzam się do budowy belki power led na diodach  16 WFS + 8szt. niebieskich. Planujesz  wszystkie diody połączyć szeregowo? Czy każdy kolor na inny kanał?  Pytałem się kilku osób o budowę belki zalecano  wpięcie driverów. Może niech wypowie się @Falcowski lub @Aqua-Dreams

Znalazłem  taka informacje :

Driver'ów LED nie można stosować razem ze ściemniaczami, sterownikami zmierzch/świt (np. TC420, dostępnym na naszych aukcjach), ani innymi kontrolerami, dlatego że drivery same regulują napięcie wyjściowe, dopasowując je do diod połączonych do niego szeregowo. Kontrolery z kolei wymagają stałego napięcia 12V, co uniemożliwia im współpracę z driver'ami.

 

 

 

 

Edytowane przez Tom74
cytat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chcesz belkę na diodach, a czy 16 WFS nie da za dużo  czerwonego, ja dam tylko 2 WFS,  też zastanawiam się nad mniejszą ilością niebieskiego tylko 3szt, nie wiem czy nie dam 4 szt 6500k sądzę że będzie bardziej naturalnie na dole zdjęcie nowej myśli a wracając do tematu.  Tak chce podpiąć szeregowo drivery dał bym takie.   https://allegro.pl/oferta/led-driver-do-diod-1w-350ma-5-12-24-36v-8381079024?utm_medium=app_share&utm_source=facebook.  Już od tego pana kupowałem diody i drivery, polecił mi takie zasilacze jak wyżej, tylko na zdjęciu jest driver z nr.11 ja miałem 12 nie wiem o co chodzi ale było dobrze robiłem światło do akwarium z roślinami i drivery dawałem na samym początku a tu nie wiem czy tylko na początku czy gdzieś dalej  chciał bym mieć sterownik ale nie wiem co i jak

 

 

nowy projekt.jpg

Edytowane przez guziguzowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chcę dac WFS, Ty w opisie piszesz o o full spectrum te z tego co się orientuję są do roślinnego.   

Czytalem gdzieś, że do malawi powinno byc 2 białe na 1 niebieska. 

Ten driver o ktorym teraz piszesz polecała mi jedna osoba z forum aby mógł podlaczyc wszystko pod TC 420. Wtedy zasilacz 24 v montażowy - 6 diod w szeregu. 

Jak chcesz dać ten zasilacz  o ktorym pisałeś to chyba tc420 nie wchodzi w grę. 

Jak pisałem  może wypowiedzą się osoby które zbudowały już belkę, ja  jestem na etapie planowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.07.2020 o 07:13, Tom74 napisał:

 Sam przymierzam się do budowy belki power led na diodach  16 WFS + 8szt. niebieskich. Planujesz  wszystkie diody połączyć szeregowo? Czy każdy kolor na inny kanał?  Pytałem się kilku osób o budowę belki zalecano  wpięcie driverów. Może niech wypowie się @Falcowski lub @Aqua-Dreams

Znalazłem  taka informacje :

Driver'ów LED nie można stosować razem ze ściemniaczami, sterownikami zmierzch/świt (np. TC420, dostępnym na naszych aukcjach), ani innymi kontrolerami, dlatego że drivery same regulują napięcie wyjściowe, dopasowując je do diod połączonych do niego szeregowo. Kontrolery z kolei wymagają stałego napięcia 12V, co uniemożliwia im współpracę z driver'ami.

 

 

 

 

Panowie 

Nie pracuję z power led, używam COB Led więc nie pomogę w temacie niestety 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to ja jakoś to wezmę w całość - mówimy o lampie autora tematu.

Przede wszystkim, jak chcesz mieć prosto, tanio i ładnie, to nie cuduj.

Kup jakikolwiek sterownik ON/OFF, np Sonoff, z 2 kanałami, bo można sobie z komórki pisać.

Moc widzę chcesz nie za dużą, więc nie ma sensu tego ściemniać.

Daj 4 rzędy światła, bo te listwy są na 4 rzędy, wiec czemu by nie wykorzystać.

Na pasek dajesz 7 diód, bo te co podam mają max 3.4V, więc wyjdzie 23.8V na pasek. Możesz dać po 6, ale prądu i tak ci pociągnie prawie tyle samo, a będą się mocniej grzać.

Zasilacz kupujesz 24V taki, by było jeszcze połowa zapasu, czyli 28W x 1.5 = 40W, może być normalny, nie stało prądowy.

Diody dajesz rzędami (nie cuduj z przeplatanką innych kolorów, bo potem ciapkowate bliki są na tle):

- 7 szt White Full Spectrum (WFS) (a nie Full Spectrum, które jest różowe)

- 7 szt 12000-15000K

- 7 szt White Full Spectrum (WFS)

- 7 szt 8000-10000K

Do tego kupujesz 4 drivery 1W, 300 lub 350mA.

Kupujesz 4 pstryczki elektryczki on/off.

Do tego kupujesz 28 kolimatorów 60 stopni i zakładasz na wszystkie diody. Diody dajesz tak, by 2 skrajne było po 20 cm od boków akwarium.

I to cała filozofia. Proste, skuteczne, masz możliwość manewrowania odcieniami.

Podłączasz jak na schemacie poniżej:

image.thumb.png.85c37f5cc93e5c826d4f1ebd9d81cbf7.png

 

////////////////////////////

PS. Jeśli chcesz, to możesz zrobić na tym zasilaczu stało prądowym, co pokazałeś link i wtedy dać mniej diód, sonoff jednokanałowy dajesz wtedy przed zasilaczem i nie dajesz driverów, ale ważne, by wtedy wszystkie diody były szeregowo połączone i wtedy albo wszystkie świecą, albo nie świecą.

Jakbym ja robił, to polecam moje rozwiązanie, bo daje dużo większą elastyczność.

Edytowane przez Falcowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.