Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam wszystkich,

Moja przygoda z akwarystyką jest długa i z długimi przerwami. Właśnie zalałem pierwszy zbiorniczek pod Malawi 120x40x40. Chciałem prośić o opinie i rady bo nigdy nie miałem styczności z tym biotopem. Sporo już poczytałem ale... 

Po pierwsze zbiornik niecałe 200l brutto, na start wrzuciłem tam skimmer i Aquael turbo 1500, co polecicie na kubeł. Bo mam multi kani 3 pojemniczki, ale to chyba za słabe i muszę dokupić coś do biologa. 
 

Po drugie, moja kranówka ma ph około 6,5 po kamieniach jest po 4 dniach jakieś nie całe 7,0. Bakterie wlane. Czy muszę kupować jakieś sole? (Kamień serpentynit więc pewnie nawet nie podniósł nic szczególnie) 

Ryby planuję za około miesiąc jak wrócę z urlopu i teraz co polecicie z mbuna ciekawego na początek przygody. Chciałbym jakieś dwa gatunki, coś niebieskiego i coś żółtego najlepiej, ale najbardziej mi zależy na ciekawym zachowaniu i żeby się nie wykończyły nawzajem. Docelowo około 10 maksimum 15 sztuk przy 3 gatunkach. 
 

I ostatnie pytanie czy dla mbuna dołożyć kamienia, bo wydaje mi się wizualnie za mało, a wiem że lubią groty.

No i jak wyszło na pierwszy raz :)

Jak jakieś głupoty piszę to tylko z braku wiedzy...

Pozdrawiam

9A0FD5CC-4FBA-4223-A396-A2D852E26F1D.jpeg

Edytowane przez Japilia
Opublikowano

Witaj 

Dla mnie się podoba.  Możesz zrobic hmf na bazie tego AC1500, będziesz miał kpl filtracje i woda nie opuszcza akwarium. Ewentualnie  dołożyć jakiś falownik ale to zobaczysz pozniej czy będzie potrzebny. 

 

  • Lubię to 1
Opublikowano

Witaj na forum

Ja na pierwszy raz wyszło ok, jak masz więcej kamienia to możesz dołożyć 🙂

Co do filtracji to też sugeruję hmf. Jeśli jednak nie chcesz za dużo wewnątrz zbiornika możesz dać jakąś tetrę ex1200 z prefiltrem eheim i wtedy możesz wyjąć aqc1500 bo tetra z prefiltrem ogarnie mechanikę i biologię.

Opublikowano (edytowane)

Jeżeli chodzi o falownik to chyba się obędzie, bo i tak pralka jest konretna. Co do hmf to poczytam jeszcze, ale nie wiem czy dam radę sam ogarnąć temat. Zbiornik w salonie odkryty na przestrzał, więc chcę uniknąć czegokolwiek co oszpeci akwarium. Wszystko co się da ląduje do szafki pod zbiornikiem. A co jakby dorzucić ten multi kani 800 i 3 litry ceramiki. Wystarczy na biologa? Pompę bym zmienił na silniejszą.

Edytowane przez Japilia
Opublikowano
2 minuty temu, Japilia napisał:

 A co jakby dorzucić ten multi kani 800 i 3 litry ceramiki. Wystarczy na biologa?

Multi kani jako biolog będzie idealny. Jednak nie dawaj do niego 3 litrów ceramiki bo tylko 0.5L wystarczy. Resztę miejsca wypełnij gąbkami, które też są zasiedlane przez bakterie.

Piszesz że masz Aquael Turbo - rozumie przez to że ma on zamontowany pojemnik. Jeśli tak, to zdejmij ten pojemnik i zostaw samą gąbkę, a jeszcze lepiej jak zamiast gąbki dasz prefiltr eheim.

Opublikowano

No to by było super, nie musiałbym na chwilę obecną kupować filtra. Dzięki za podpowiedź. Chyba właśnie dokupię prefiltr eheim i założe multi kani. 
 

Jeszcze jakby ktoś pomógł obsadę dobrać coś tak jak pisałem i jak młode po ile sztuk kupić jednego gatunku?

Opublikowano

Jeśli chcesz coś niebieskiego i żółtego to pierwsze na myśl przychodzi Chindongo Saulosi. Możesz je hodować jedno gatunkowo lub dobrać im jeszcze jeden gatunek np Chindongo elongatus spot lub labidochromis perlmutt lub labidochromis joanjohsonae.  Jeśli pójdziesz w jeden gatunek to zakup 20 maluchów, jeśli w dwa gatunki to po 10 sztuk każdego.

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Opublikowano

Bardzo mi się podobają Labidochromis Caeruleus i do tego Labidochromis Chisumulae albo Chindongo Demasoni czy taki miks po 10 sztuk może być? Bardziej w stronę Demasoni ale nie wiem czy można je trzymać razem?

Opublikowano

Demasoni i Caeruleus  przeciwne bieguny żywieniowe . Chcesz  niebieski i żółty to  saulosi jak SlawekG proponował. Ja proponuję Pseudotropheus Johanni Gome przepiękne granatowe samce i żółte samice. 

  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
    • Witam, posiadam sterownik od 2 lat  LedDimmer Pro V5 który mam podłączony do zasilacza 12V 45W i z dioda i samsung RGB od jakiegoś czasu dioda sterownika zaczęła migać z ledami przez chwilę się ustabilizuje i znów zaczyna migać wie może dlaczego tak się dzieje? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.