Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam Serdecznie !!

Długo pisałem pytałem i w końcu nadszedł ten czas rozpoczęcia projektu 250x80x70 zbiornik zamówiony czas oczekiwania 4-5 tygodni więc mam czas aby wszystko przygotować na tip top choć pewnie jak to zawsze po drodze wystąpi nie jedno pytanie i nie jeden problem. W tym poście będę zamieszczał informacje z postępu prac oraz zdjęcia z mojej pracy.

Dane techniczne: 

Zbiornik ze szkła 12mm wykonany będzie w firmie NEXUS, mam nadzieję że wszystko zrobią jak potrzeba bo są różne opinie ale każdemu należy dać szansę.

Wymiary : 250x80x70 

Front oraz prawy bok który będzie widoczny od wejścia do pokoju opti-white.

Tył Czarny u góry opaska czarna z lacobel.

Filtrację planuję oprzeć na pompie jebao Jecod 6000 lub nieco mocniejsza MDC -10000 oraz dwóch korpusach BB10" jeden korpus będzie odpowiadał za mechanikę a drugi chemia.

W środku awaryjnie schowam kilka bryłek lawy.

Dekoracje: Jestem na etapie tworzenia modułów diy na tylną ścianę oraz lewy bok + 1 lub dwa podwieszane gdzie ewentualnie zamontuje cyrkulator.

Dno: Standardowo piach bez widziwień ewentualnie kamole diy jak tu kilku kolegów miało w zbiorniku całe dno, ja planuję powiedzmy 30% kamienie- 70% piach.

Oświetlenie jeszcze nie mam pojęcia pewnie na początek belka z aktualnego zbiornika bo budżet na coś bardziej ambitnego nie pozwoli na początku.

Stelaż:  Stelaż wykonywał będzie mój dobry kumpel spawacz z profilu 40x40x3  zdjęcie zamieszczę później projektu na pewno będę pytał jak go zaprojektować dodam w nim stopki regulujące.

Podmiany wody: Mam doprowadzoną na etapie remontu domu wodę oraz kanalizację na ścianie gdzie ma być zbiornik. Hydraulika na wysokości 40cm.  Myślę aby zrobić jak kolega z forum zrobić jeden lub dwa przeloty w dnie i wystawić rurę która będzie do 1 wzmocnienia wzdłużnego w dalszym kroku automatyczna podmiana. Posiadam Filtr RO w pokoju a w piwnicy dwa korpusy jeden z sznurkiem drugi węgiel. 

Mieszkam na wsi woda jest dobra do naszego biotopu awarii mało.

Zasilanie Prąd:  W późniejszym etapie jak środki pozwolą zasilanie awaryjne ups+ akumulator podpięty do pompy 

Planowana obsada to predatory lecz jako iż obecne ryby mam krótko bo rok planuje je zostawić.

Obsada aktualna to:

Otopharynx black Orange 2x samiec 3x samica 

Sciaeonochromis fryeri 1+1 samiec 4 samice 

Copadichromis maisoni 1 samiec 4 samice 

Copadichromis sp fire crest  3 samice 1 samieclub 2-2 jeszcze samce się nie wybarwiły jak powinny ;) 

Lethrinops Red cap itungi 5x młode.

I tu pytanie co można dołożyć do takiego zbiornika ciekawego? Czy przy tej obsadzie można dołożyć predaotry czy obsada całkowicie do zmiany pod predatory

 

To tyle na temat co mam co wiem i co planuje. Liczę w dalszych etapach na waszą pomoc oraz krytykę.

 

Dziś dzień 1.

Próby tworzenia modułów diy.

Duży jest na prawdę duży nie wiem czy nie przesadziłem rozmiar 95x40

Mniejszy to jak dwie dłonie myślę że to będzie podwieszany ew+ z cyrkulatorem

i najmniejszy to taki nie wiem zostało towaru i go ulepiłem 😜 

Posmarowałem pędzlem kamienie olejem ale nie wiem czy nie za bogato bo na bokach trudno mi było je przylepić dobrze bo odklejały się mam nadzieję że wyjdzie dobrze.

Kupiłem włókno polipropylenowe jak tu w opisie było wspomiane i dodam do cx-5

odl2.jpg

odl1.jpg

  • Lubię to 1
Opublikowano

Jeśli będziesz wpuszczal młode predator to niestety stara obsada może je zamęczyć. Osobiście kupił bym nowe ryby i że starymi ich nie zestawial. Ew można by kupić porośnięte predatory tak do 15-18 cm.

Problem może być też z karmieniem. Bo jednak predatory przy samym suchym mogą dobrze nie rosnąć a z kolei starej obsadzie mięso może nie podpisowac.

Fryeri bym zostawił. Ew othoparynxa. Do tego kupić drapieżniki ale nie mniejsze niż powyższe ryby.

Opublikowano

Póki predatory będą młode, to może się to utrzymać. W sensie, że non mbuna będzie jakoś funkcjonować, ale na dłuższą metę nie widzę szans na utrzymanie takiej obsady. Głównie mam na uwadze Otopharynxa, fire cresta i Lethrinopsa. 

Opublikowano

Druga opcja aby zostały w obecnym zbiorniku :D Ale negocjacje jeszcze trwają 😜 

Czy 1 doba wystarczy na formę ? Zostawiłem normalnie na dworzu wiaterek wieje słoneczko świeci nie zapowiada się na deszcz.

Opublikowano (edytowane)

Tak jak pisałem mam pytanie dot. stelaża czy profil 35x35x3 będzie dobry? 

Czy 10 nóżek to nie za dużo? Fakt mam płytki na podłodze niby jest ok ale gdzie nie gdzie może być nie równość.

Projekt w załączniku.

Co do obsady zdecydowałem że jednak chyba zostawię to co jest, dokupię aby nie było pusto i przeniosę do dużego zbiornika jeśli nie będzie zgody na dwa w pokoju 😜 

Pytanie dot. podmian i orurowania co sądzicie o tym aby nie bawić się w jakieś rury które by się  krzątały za zbiornikiem z wężami czy coś i wlatywały od góry może dobrze by było zrobić przeloty od dołu i je od dołu pociągnąć? 

Jak byście proponowali rozwiązać ten temat plus podmianki najlepiej automatycznej nie mając komina w zbiorniku i żeby nie było nie potrzebnych x gratów w zbiorniku. 

Dokładam zdj hydrauliki 

 

A i pytanko dot. nóżek które lepsze podam linki: 

https://allegro.pl/oferta/a272-stopka-meblowa-regulowana-wkrecana-noga-m10-7921209691

https://allegro.pl/oferta/mocna-stopa-regulacyjna-fi50-m16-80-ebonit-300kg-6856688418

 

Czy może coś innego proponujecie? 

94257251_162086758471259_5128087923748503552_n.jpg

94143826_587505925307096_2434705149218783232_n.jpg

94257125_527431461277780_3390551976369455104_n.jpg

Edytowane przez edzzio
Opublikowano

Dziś zdjąłem formy wszystko ok bez problemów to chyba zasługa dobrego zwilżenia olejem.

Zauważyłem że przy większym rozmiarze trzeba zobaczyć jak położyć formę ponieważ jest  bardzo giętka.

Teraz wypełnić zaprawą i brać się za kolejne :)

 

mod2.jpg

mod1.jpg

  • Lubię to 3
Opublikowano

Ja robiłem dwie.

Pierwsza rzadka (żeby dotarła wszędzie i fajnie wypełniła każde zagłębienie formy) i bez włókien (tak żeby nie było ich widać na zewnątrz). Druga wzmacniająca gęsta z włóknami.

Opublikowano

A z małą formą nie taki problem ale z tą dużą jest zabawy bo prawie metr długa i szeroka ale zrobię tak jak ty ,i co z formy jutro czy dziś wyjąć i moczyć ?

Zostawić na słońcu czy w cień postawić?

Opublikowano

Zrobienie przelotów w dnie ma sens. Musiałbyś zrobić 3 takie przeloty. Zasys, przelew i główny powrót. Powrót z korpusu biologicznego możesz zrobić cienkim wężykiem na zewnątrz zbiornika.

Piszesz o stałej podmiance i filtrze RO, niestety te dwie rzeczy wykluczają się wzajemnie.  Nie wiem jakie masz parametry wody, ale to RO jest najprawdopodobniej nie[potrzebne. Wystarczy sam wkład węglowy.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.