Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

I myślę, że o to chodzi w dyskusji - dzielić się poglądami, wymieniać racje. Na szczęście w chwili obecnej nie stoję przed dylematem zarybiania kolejnego akwa, także rozważania te są na razie na szczęscie czysto teoretyczne dla mnie.

Zgadzam się, że akwarystyka wyrządza może i mniej szkód niż tankowiec, ale to jest jednak chyba trochę nietrafione porównanie ze strony Snocho - tankowiec to katastrofa ekologiczna i niewiele jest rzeczy gorszych od wycieku ropy. Sam na własne oczy widziałem też, jak turystyka i przemysł dewastują rafy - kto był choćby w Egipcie ten wie, że tam przy brzegu w większości to cmentarze rafowe... Po prostu serce pęka, gdy sie to widzi. Nie wiedziałem natomiast i nie wiem jak wyglądają hodowle rafowe czy odłowy ryb dla akwarystyki. Tutaj moja wiedza jest niepełna choć mam pewne wątpliwości i do tego procederu. Być może ktoś ma jakieś informacje rzetelne na ten temat? Nie dla przekonywania, ale dla poszerzenia wiedzy.


Pozdrawiam

Opublikowano

Wszystko, co robi się w Azji południowo-wschodniej związane jest z dewastacją środowiska naturalnego. Moim zdaniem po części wynika to z kultury tych krajów. Nie chcę nikogo obrazić, ale z mojego punktu widzenia nauka Mahometa połączona z azjatyckim zacięciem do robienia pieniędzy (ważna także kwestia biedy) skutkuje kompletnym brakiem poszanowania dla środowiska naturalnego. Na całe szczęście stworzono odpowiednie instrumenty międzynarodowe. które choć w części studzą zapędy Indonezyjczyków do dewastacji swoich raf. I tu temat znacznie wykracza poza akwarystykę. Jeśli zostawić tankowce, które rzeczywiście są wypadkami losowymi, przejdźmy do budownictwa. Przez długie lata najpopularniejszym materiałem izolacyjnym indonezyjskich domów były wysuszone fragmenty rafy koralowej (coś, co wkładamy do akwarium jako żywą skałę). Nie ma oczywiście żadnych autoryzowanych zestawień, ile takiego materiału zostało zużytego w ubiegłym wieku, ale sam rodzaj procederu może mówić co nieco o jego skali.


Jak dobrze zauważono bardziej rozwinięte kraje - Australia, ale także Egipt prawie całkowicie zakazały wywozu czegokolwiek. Egipt bo na tym opiera się jego gospodarka, Australia z racji wysokiego poziomu świadomości ekologicznej, połączonego z tym, co w Egipcie :wink: To też po części decyzja ekonomiczna. Do maksimum utrudniony jest wywóz ryb i przez to ich ceny w Europie są obrzydliwie wysokie, a i tak zwierzaki schodzą na pniu. To też jakiś pomysł - sprzedawać mało, ale drogo :wink:


Nie żyje z akwarystyki morskiej (choć bardzo bym chciał), a mój udział w dyskusji jest czysto rozrywkowy :wink:

Na siłę nikogo nie będę przekonywał do moich poglądów, bo one także ewoluują. Jednak każdemu polecam spróbować z akwarystyką morską, przeżyć tę niepewność towarzyszącą każdemu kawałkowi żywej skały. To ma coś z takiej dziecięcej ciekawości, połączonej z radością odkrywania. A jeśli będziecie mieli problem natury etycznej, to zawsze można na spacerze po bulwarze nadmorskim odpuścić sobie kupienie suszonej rozgwiazdy, czy biżuterii z koralowcami. Można też kupować od sprawdzonych dostawców, którzy na każdy kawałek koralowca mają CITES.

Opublikowano


Nie żyje z akwarystyki morskiej (choć bardzo bym chciał), a mój udział w dyskusji jest czysto rozrywkowy :wink:


CITES.



Snocho ja nie mam co do tego wątpliwości i nie podejrzewałem o żadne niecne intencje ;)

Dzięki za te informacje - o Indonezji czytałem i widziałem program w National Geographic...

A możesz wyjaśnić co to Cites?

Opublikowano

snocho napisał:

ale także Egipt prawie całkowicie zakazały wywozu czegokolwiek


Tak, zakazał, ale wcześniej wybudował setki hoteli "overlooking the sea" wylewając betonowy fundament wprost na rafę przy brzegu. Dlatego na nurkowanie płynie się łodzią ponad godzinę (podobno kiedyś szło się do morza i tyle). :(

Opublikowano

Byłem w Hurgadzie niedawno i z brzegu hotelowego basenu podpływałem do rafy, na tyle pięknej że mi pierwszoraz nurkującemu zabrakło tchu.

Jednak coś co powala to zobaczyłem właśnie wypływajac do rezerwatu przyrody, którymi są tam więkzość raf.

Czyżby w Polsce aby zobaczyć Park krajobrazowy, itp wystarczy wyjść z bloku ?

Ale tak poza tym to z tematu o rekinie zrobił się wątek o ochronie środowiska, który powinien znajść się w off topic

Opublikowano

Mimo że off to sie jeszcze na chwilkę dołączę. Sam niedawno prowadziłem podobną dyskusję, którą zresztą w dośc nerwowy czy niegrzeczny sposób wywołałem. Moje zdanie mocne się nie zmieniło.


Solniczki sa przepiękne ale pewnie sobie takiej nigdy nie założę no chyba że znajdę pełną obsadę z hodowli (oczywiście o ile kiedyś w ogóle). Podzielam bowiem w znacznej części poglądy Romka i Mac'a.


Osobiście nie podchodzi mi to, że sprowadzane są np. ryby które w środowisku nienaturalnym sie nie rozmnażają. Innymi słowy nie można kupić sztuki hodowlanej a rybę "wyrywa" się z jej środowiska naturalnego z pełną świadmością, iż w akwarium się nie rozmnoży tylko ciesząc oko dożyje swoich dni i kiedyś tam padnie. Tu jestem konsekwentny, mimo iż ryby z Malawi i Tangi się rozmnażają w warunkach akwaryjnych (przynajmniej te leżące w moim zakresie zainteresowania) to z zasady nie kupuję odłowów. Tylko i wyłącznie pokolenia coś tam...


Napiszę coś kontrowersyjnego ale dla mnie odłowy z jezior to troche jak z Indianami których siłą zwożono do Europy po zdobyciu Ameryki i pełnili oni funkcję ciekawostki. Mogli się rozmażać, choć mieli gorzej... nie próbowano stworzyć im choćby namiastki ich własnego "biotopu". Wiem, ze moje podejście do odłowów mogłoby prowadzić do pokoleniowej degradacji i mutacji Fx bedącej efektem chowu wsobnego bez dopływu świeżej krwi. Ale to po prostu moje poglądy.


Podsumowując - solniczki są piękne i szacunek dla tych którzy ładnie sobie z nimi radzą. Moje poglądy są wyłącznie moimi poglądami i nie wyrażałem tu personalnych kwestii ocennych. Nie mam zamiaru blokować punktów sprzedaży, latac z transparentami ani pływać z Greenpeace po morzach i oceanach i robić jakieś tam akcje. Ale mam swoje poglądy wydaje mi się dość zdroworozsądkowe. I jeżeli szanuję poglądy innych - w tym Snocho - trudno zresztą nie zgodzić się ze sporą częścią jego argumentów, mam nadzieję że moje również zostaną uszanowane.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor żywicy. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie... EDIT2: Po kilku godzinach w solance przesypałem połowę do drugiej skarpety (luźniejsze upakowanie żywicy) i po wypłukaniu, obie skarpety do filtra. Już działa. Subtelne żółtawe zabarwienie widoczne po długości zbiornika zniknęło po 12 h. Zakładam, że przepływ przez żywicę był za słaby. Stężona solanka po regeneracji - prawie czysta. Przy wydajnej filtracji (fluidyzator K1 40l z gąbką 30ppi na pompie) - ta różnica w zabarwieniu to jedyny benefit stosowania tej żywicy. Woda nie jest bardziej klarowna niż bez.
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.