Skocz do zawartości

Moję pierwsze Malawi i wiele pytań amatora


daga

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich miłośników Malawi.

Jestem tu nowa i to mój pierwszy wpis. Przeglądam to forum od trzech miesięcy  a od lutego zarejestrowany  użytkownik. Od jakiś 3 lat zakochałam się w  tych pięknych rybach. Nastał mój  wymarzony czas kiedy pomału  się spełnia marzenie posiadania akwarium z pyszczakami . W tym roku zakupiłam zbiorniczek 290L  i spędziłam kilkanaście godzin na szukaniu kamieni  po okolicznych polach. Jest i piasek o gradacji 0,8-1,2  50 kg i zaczynają się dla mnie schody. Wiem że dla nie których pytania moje będą wydawały się śmieszne ale wolę pytać bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek.               

1. Na dnie położone spienione PCV i nie wiem czy najpierw dać piasek i układać kamienie , czy może odwrotnie ? ( PCV dotyka tylko tylnej szyby a miedzy bokami i przednią ok 2 cm odstępu  dla estetyki)   

2. Czy jak mam  JVP-101 pompa cyrkulacyjna falownik 3000 L/h potrzebuję napowietrzacz do zbiornika ?         

3. Na jaką wysokość wsypać piasek?   

To chyba tak na szybko tylko tyle :)  miałam milion pytań i gdzieś mi uciekły . W miarę  rozwoju zbiornika pewnie  będą  pojawiać się nowe i tu  na pewno zamieszczę  jeszcze nie jedno.  Sprzęt  zamówiony i czekam na dostawę filtrów ( tak dwóch wewnętrzny i  zewnętrzny) i bakterii na start. Dziękuję za odp i waszą pomoc.                                                                                                                                                                        

Edytowane przez daga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ...

1. Na spienionym PCV poukładaj duże kamienie i dopiero piasek. Małe możesz rozrzucić na piasku.

2. Nie potrzebujesz. Wylot filtra ustaw tak, żeby łamał taflę wody.

3. Od frontowej szyby mniej i coraz więcej w kierunku tylnej. Moim daniem z przodu 2 cm wystarczy, a z tyłu max 5 cm.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Dagmaro na naszym forum 🙂

Pamiętaj że nie ma głupich czy śmiesznych pytań, po to jest forum żeby pytać w razie wątpliwości.

Kolega w poście powyżej odpowiedział na Twoje pytania. Dodam tylko że zarówno cyrkulator będzie poruszał taflą wody i to jest najlepsze natlenienie. Co do warstwy piasku to te 2-3 cm są wystarczające. Syp równo po całym zbiorniku bo ryby i tak go sobie przekopią i zrobią po swojemu 🙂 No i koniecznie ustawiaj najpierw kamienie, później piasek. Jak zrobisz odwrotnie to ryby mogą podkopać kamienie i wszystko runie co może skończyć się rozbitą szybą.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki za tak szybką odpowiedz. SlavekG  to dobrze zrobiłam :)  bałam się właśnie że podkopią i mogą się obsunąć kamienie na szybę boczną, a jakie tego konsekwencje to chyba nie trzeba pisać  😉  Zostało mi 25 kg piasku ech co z tym zrobić? ( założyć drugi zbiornik :) rodzina by mnie wyrzuciła z kolejnym zbiornikiem )

No to czekam na filtry żeby zalać i poustawiać.  Dwa anubiasy czekają w innym akwarium .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, daga napisał:

Zostało mi 25 kg piasku ech co z tym zrobić?

Będzie go trochę więcej:P Jak ryby zaczną wynosić go spomiędzy kamieni i usypywać wydmy, wtedy Ty zaczniesz go wybierać z akwarium więc jeszcze trochę przybędzie nadmiaru;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek_De Nie będę  wybierać raczej jeszcze chyba im 10kg dorzucę  a jak zaczną wznosić wydmy to będzie bosko . niech robią prządki po swojemu w końcu to ich dom .

Jestem mega nakręcona własnie przyszła paczka ze sprzętem . Filtr kubełkowy  Aquael ultramax 1500,  Aquael turbo 2000, Aquale sterilizer uv 11W, Falownik JVP-101 i tu mam do was pytanie :)😀

1.Falownik ma być zanurzony cały czy w połowie  żeby napowietrzał?

nie miałam wcześniej z tym urządzeniem do czynienie.

2. Bakterie dać do filtra i do wody czy tylko do filtra?

Dzięki wszystkim za te forum😉

Edytowane przez daga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, daga napisał:

1.Falownik ma być zanurzony cały czy w połowie  żeby napowietrzał?

nie miałam wcześniej z tym urządzeniem do czynienie.

Przeoczyłem..ma być zanurzony. Ale póki nie masz ryb nie musisz go teraz stosować.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Że szkła... małe akwarium z otworami na 3 rury obsmarkalem pianka i okleiłem styropianem... na to ceresit 
    • @crav z czego budowałeś u siebie komin?
    • W najbliższą sobotę (29 czerwca) około południa planuje ,,wycieczkę" po ryby do Sebastiana z Tanganika Konin - jestem już umówiony na konkretną godzinę.  Może ktoś z Warszawy lub okolic chcę się zabrać bo ma w planach uzupełnienie obsady lub inne swoje powody (zobaczenie hodowli czy rozejrzenie się za rybami ,,na przyszłość"). Termin dość bliski, ale jak coś proszę pisać tutaj lub w wiadomości prywatnej na forum.
    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.