Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Generalnie to już zgłupiałem całkiem z tym testem Zoolek.

Skala z kolorami jest: 0 - 1 -2 -3 - 5 - 7 -10

i dodają do tego instrukcję z taką tabelką:

Jeżeli dobrze rozumiem to przy Ph około 7,5 NH3 jest na poziomi 0,02 mg/l ale jak ta tabelka ma się do skali z kolorami. Masakra.

 

Zrzut ekranu 2020-03-23 o 23.36.11.png

Opublikowano (edytowane)

No i wyszło po raz kolejny że test JBL na zawartość a raczej stężenie NH3/4 w wodzie nie działa i nie wskazuje faktycznego stanu. A nie mówiłem 😁 że wiara w owe testy są lekko przesadzone. Ok aby nie było OT, to na wstępie polecam od siebie zakup testy SALIFERT NH3/4 z którym nie było chyba problemów z pomiarami.

A teraz w sumie to nie ma co już grzebać w zbiorniku i nie ruszać niczego... Zalecenie ode mnie to uzbroić się w cierpliwość i co 3 dni mierzyć wartość NO2 i NO3. Powyższe wyniki przedstawią moment ruszenia biologii w zbiorniku. Potem pozostanie Ci już tylko odczekać aż zniknie NO2 do poziomu prawie nie wykrywanego a NO3 rosło. Możesz jak dla mnie w sumie zrobić małą podmianę wody tak około 10-15% i wykonać testy NO2 i NO3 aby mieć wartości startowe. 

Na wszelki wypadek zaopatrzyć się w bakterie Prodibio BioDigest i tyle... Czekać i jeszcze raz czekać. To nie bomba samo dojrzeje. Dla zabicia czasu i braku zajęcia zachęcam do zebrania wiedzy na temat obsady jaką planujesz (chyba że już wybrałeś) i dobrania dla niej odpowiedniego pokarmu. 

Pozdrawiam i życzę udanych sukcesów. Pamiętaj na przyszłość, cierpliwość jest naszą największą cnotą. Wiedzą podzieli się każdy na forum gdzie są naprawdę ludziska z wiedzą i pomogą zawsze...

 

PS. Tak z ciekawości a jaki stopień stężenia % kupiłeś ową wodę WA ? Czasem nie jest to 10%?

Co do tabelki to jak dla mnie jest mało zrozumiała. Niby znając PH i wynik pomiaru można wyczytać poziom zawartości  amoniaku w wodzie czy jakoś tak... Ale sam do końca nie wiem co owa tabelka ukazuje w wynikach. Ja przy niej glupieje. 

Jak masz chęć na eksperyment to sprawdź czy owy test JBL w ogóle pokaże poziom amoniaku w próbce. Wlej te 5ml wody z akwarium czy też z kranu i dolewaj po jeden kropli WA aż mieni się barwa. Będziesz miał pogląd czy w ogóle test działa. To jednak potraktuj jako zabawę i ciekawość.

Edytowane przez Morganelo
Opublikowano

No cierpliwość nie jest moją najmocniejszą stroną ale w tym przypadku nigdzie mi się nie spieszy. Chciałbym tylko zobaczyć, że coś się dzieję, a później już mogę czekać :) Można przyjąć jakiś termin graniczny, dla którego NO2 powinno się już pojawić (tydzień, dwa tygodnie....)?

 

WA jaką kupiłem to 25% (jej zdjęcie jest na początku wątku). Zabawę, którą zaproponowałeś zrobiłem już wczoraj. Wniosek jest taki, że albo nic się nie zmienia albo woda robi się coraz jaśniejsza (trudno to określić przy tak słabym zabarwieniu). A wlałem w sunie do 5ml wody 3 ml WA :)

 

Opublikowano
36 minut temu, MatysT napisał:

A wlałem w sunie do 5ml wody 3 ml WA :)

No to przesadziłeś z WA przynajmniej 3x. Tyle razy powtarzam, że do startu na WA wystarczy tylko test na NO2, to nie, trzeba testować NH3/4 i NO3, ja się pytam po co? Bez tych testów wiem, że jeśli wlałeś niezwietrzałą WA w zalecanej ilości to masz amoniaku pod dostatkiem do startu cyklu, a co do NO3 też wiem, że bez podmianki się nie obejdzie. Przy wlanej przez ciebie ilości WA trzeba będzie wymienić całą wodę żeby NO3 było zbliżone do 10. NO2 poza skalą będziesz miał tak na oko ze 2 tygodnie, ale w zamian dostaniesz mocną i stabilną biologię, która nawet nie jęknie po wpuszczeniu całej obsady jednocześnie.

Opublikowano

Bardzo dziękuję za pomoc ale czytajcie ze zrozumienia proszę.

@darkonTo co zacytowałeś to był tylko test testu JBL poza akwarium. Nie ma to nic wspólnego ze startem mojego akwarium.

Opublikowano (edytowane)
3 godziny temu, MatysT napisał:

No cierpliwość nie jest moją najmocniejszą stroną ale w tym przypadku nigdzie mi się nie spieszy. Chciałbym tylko zobaczyć, że coś się dzieję, a później już mogę czekać :) Można przyjąć jakiś termin graniczny, dla którego NO2 powinno się już pojawić (tydzień, dwa tygodnie....)?

No to teraz pora zacząć zdobywać nową umiejętność 😁 i podnosić cierpliwość na najwyższy poziom... Heheheh...

Co do czasu rozpoczęcia cyklu dla świeżego/nowego zbiornika z nowi mediami, ot wszystko nowe i jałowe to minimum 1 - 2 tygodnie na jaki kolwiek ruch w cyklu biologii. Po tym czasie powinno wszystko już iść lawinowo. A po około 4 tygodniach powinna być już stabilizacja biologii. Choć bywają tutaj odstępstwa od normy 😄...

3 godziny temu, MatysT napisał:

WA jaką kupiłem to 25% (jej zdjęcie jest na początku wątku). Zabawę, którą zaproponowałeś zrobiłem już wczoraj. Wniosek jest taki, że albo nic się nie zmienia albo woda robi się coraz jaśniejsza (trudno to określić przy tak słabym zabarwieniu). A wlałem w sunie do 5ml wody 3 ml WA :)

No to nie doczytałem tego ale jak widać test JBL jest do zada wujowy... Odstaw go na półkę i kontroluj tylko różnice NO2 i NO3. Bakterie jeśli masz i nudzisz się to możesz lać ile chcesz ich nie zdołasz przedawkować (o ile nie są już z pożywką). Jednakże ich dodanie w razie chęci pozostaw na pierwszy spadek NO2 lub dłuższy zastój owych parametrów.

Polecane bakterie już użyłeś więc nie zmieniaj ich w razie coś na inne.

 

Edytowane przez Morganelo
Poprawki

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
    • Witam, posiadam sterownik od 2 lat  LedDimmer Pro V5 który mam podłączony do zasilacza 12V 45W i z dioda i samsung RGB od jakiegoś czasu dioda sterownika zaczęła migać z ledami przez chwilę się ustabilizuje i znów zaczyna migać wie może dlaczego tak się dzieje? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.