Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Szanowni Koledzy

Moje akwarium to 500l (200x50x50).

Czy Crabro i zebra Maison Reef mogą razem funkcjonować w jednym akwarium o tych wymiarach?  Oczywiście chodzi mi o dwa haremy po jednym samcu.

Uzupełniająco będą (mogą być) jeszcze Maingano, które od trzech lat pływają i rozstawiają wszystko co pływa.

Taki układ jest proponowany w książce przez p. Wojciecha Sierakowskiego (s.278) ale chciałbym poznać Wasze doświadczenia, gdyż nie chcę pochopnie doprowadzić do jakiegoś dramatu.

Opublikowano

Nikt nie zagwarantuje Ci, że będzie spokój. Crabro będzie raczej starał się wewnątrzgatunkowo dominować, natomiast Maison może rozrabiać ogólnie. Każda ryba w akwarium w mniejszym lub większym stopniu robi się terytorialna, ale Maison na pewno będzie zaciekłe bronił swego miejsca. Bardziej bym wydział walki między Maisonem, a Maingano. Nie wiadomo jak będzie zachowywał się Maison gdy już w akwa pływają dorosłe Maingano. 

Opublikowano

Nie jest przesądzone, że te Maingano zostaną. Obecnie są dwa równorzędne przepiękne samce (+ 4 samice), które zamiast walczyć ze sobą to wolą gnębić słabsze ryby.

Wśród kilku hodowanych gatunków już widzę, że nie tylko gatunek określa temperament ale też indywidualny charakter osobnika. Dlatego zdaję sobie sprawę z pewnej nieprzewidywalności Maisona i Crabro.

Opublikowano

Jeśli zmieniasz/podmieniasz obsadę pomyśl czy tak agresywne Maingano warto zostawiać. Ewentualnie zostaw jednego samca. Może jeden samiec przestanie się popisywać i zajmie się samicami lub może dorzuć trzeciego to wtedy zajmą się sobą. 

  • Lubię to 2
Opublikowano

Witaj

Nie miałem M Maison Reef z P crabro, ale miałem chyba większego narwańca niż Maison był nim M Luwino Reef. Crabro miał jakieś 23cm Luwino 14-15cm, Nie wchodziły sobie w drogę wcale. Tylko podczas tarła były zgrzyty. Luwino zajmował połowę zbiornika z z 200cm, przegonił crabro i spokój był. Jak crabo miał tarełko Luwino w ogóle do niego nie podpływał. Uważam, że połączenie z Maisonem jest ok. Co do maingano, będzie sobie żył swoim życiem, Nie będzie wchodził w żadne relację z Maisonem czy P crabro

  • Lubię to 2
Opublikowano

Kiedyś wpuściłem Maisona do zbiornika, gdzie Msobo dominowało, ale nie przejawiało agresji wobec innych mieszkańców, zdominowało Maisona. Msobo go nie atakowało, nie toczyło z nim walk ale nie pozwoliło objąć terytorium i się w pełni wybarwić, więc mogę podejrzewać, że Maingano przy takiej agresji jaką opisuje @chorusmogą próbować eliminować silnie terytorialną rybę. 

Opublikowano (edytowane)

To może jeszcze coś dodam.

Teraz w zbiorniku oprócz Maingano są też Cynotilapie Afra Cobwe (2+2). Jeden samiec Cobwe ma swój rewir o średnicy 20cm. Ta ryba nie zrobiła żadnej krzywdy innym współmieszkańcom a te dwa samce Maingano również do niej nie podpływają. Nigdy nie widziałem nawet pozorowanych ataków na Cobwe ze strony Maingano - a na pewno wielkością ją przewyższają. Może Maingano widzą jej piękne zdrowe uzębienie :)

PS. A z tym Crabro trochę się boję bo ryba o długości 23cm to chyba trochę za dużo do mojego zbiornika ?

Sławek, w Twoim artykule o Luwino Reef przeczytałem, że polecasz Labeotropheus Trewavasae. Może w obsadzie z Maison Reef dać właśnie Trewavasae zamiast Crabro ?  Tylko czy Trewavasae da sobie z nim radę ?

Edytowane przez chorus
Opublikowano

Szczerze mówiąc to trochę mnie to śmieszy żeby kurdupelek maingano miał zdominować maisona czy crabro, jak będą młode to tak ale jak urosną i znacznie przerosną maingano to one nie mają żadnych szans w bezpośrednim starciu z takim wielkim agresywnym bykiem jak maison a jeszcze większy crabro tym bardziej kopnie maingano w ogon :) . W ogóle bym się nie przejmował kurdupelkiem maingano, prędzej bałbym się żeby wielki crabro nie pożarł mniejszych maingano bo jeśli jakaś ryba będzie się crabro mieściła do pyska będzie zagrożona.

Możesz wziąć trewkę zamiast crabro. Weź tę rybę która się Tobie najbardziej podoba.

Opublikowano
2 godziny temu, Tomasz78 napisał:

Szczerze mówiąc to trochę mnie to śmieszy żeby kurdupelek maingano miał zdominować maisona czy crabro, jak będą młode to tak ale jak urosną i znacznie przerosną maingano to one nie mają żadnych szans w bezpośrednim starciu z takim wielkim agresywnym bykiem jak maison a jeszcze większy crabro tym bardziej kopnie maingano w ogon :) . W ogóle bym się nie przejmował kurdupelkiem maingano, prędzej bałbym się żeby wielki crabro nie pożarł mniejszych maingano bo jeśli jakaś ryba będzie się crabro mieściła do pyska będzie zagrożona.

Możesz wziąć trewkę zamiast crabro. Weź tę rybę która się Tobie najbardziej podoba.

Tylko, że wielki Maison będzie musiał dorosnąć do tego kurdupelka Maingano, a zanim to uczyni to może dostać po łbie w międzyczasie. 

  • Lubię to 1
Opublikowano
44 minuty temu, Mortis napisał:

Tylko, że wielki Maison będzie musiał dorosnąć do tego kurdupelka Maingano, a zanim to uczyni to może dostać po łbie w międzyczasie

Napisałem o tym w moim poście :) .

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.