Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Troszkę przekombinowałeś przepływ. Jeżeli chcesz dać 2 przegrody, obie zrób ażurowe. Złoża mogą swobodnie leżeć na dnie w jakiejś siatce. Zerknij jeszcze na ten temat

 

Opublikowano (edytowane)

Nie jestem pewny o których przegrodach mówisz, jeśli te przy złożu biologicznym to oczywiście są (w zasadzie to mają być) ażurowe i to baaardzo. natomiast ażurowe przegrody między komorami grzałki i gąbki były moim pierwszym pomysłem, ale czy nie spowodują one drogi na skróty (dla wody ofc) i nie wyłączą z pracy części filtra???

A co z samym położeniem wlotu wody? da radę takie rozwiązanie?

Swoją drogą jak sobie radzisz z wyjmowaniem gąbek? Widzę że masz właśnie taki układ jaki ja planowałem, a z którego teraz chyba zrezygnuje bo trochę problematyczne wydaje mi się wyciąganie gąbek z pod wzmocnień.

Edytowane przez karolus
Opublikowano

Część wody płynie na skróty, ale przepływ przez złoża biologiczne nie musi być duży. Poza tym gąbka zapycha się od góry więc przepływ przez złoża jest zapewniony. U mnie komora gąbki ma 10x12 cm , a gąbka 3 cm grubości więc z wyciąganiem nie ma problemu. Wlot i wylot raczej ok. Ewentualnie przeniesiesz falownik w inne miejsce. Trudno teraz zgadnąć jaki układ najlepiej się sprawdzi. Jak się boisz o biologie to zostaw kubełek , którego zasys będzie w komorze pompy, do środka kubełka dasz ceramikę i purolite, a pod pompa tylko gąbki.

Opublikowano (edytowane)

główny powód mojego pomysłu na kaseciaka to chęć pozbycia się kubełka, jak pisałem w pierwszym poście w ciągu kilku miesięcy miałem już drugą przygodę z cieknącym kubełkiem :(

Jeśli wlot i wylot ma sens to skleję filtr, na wszelki wypadek przegrody zrobię na prowadnicach, więc jakby co będzie można je łatwo wyjąć/zmienić.

Jeszcze jedno, chce dziś zamówić gąbkę, lepiej dać dwie cieńsze np 25 i 35ppi (tak po 2-2,5cm), czy jedną grubszą (5cm) 35ppi, filtr musi dać radę czasem wytrzymać do 2tyg bez czyszczenia

Edytowane przez karolus
Opublikowano (edytowane)

Jeszcze jedno pytanie które nasunęło mi się po przeczytaniu różnych wątków.

Jak widać na rysunkach będę robił w pierwszym podejściu zwykłą wersję kaseciaka, tzn z przegrodami, wysokość akwarium od dna do wzmocnień to 47cm, w pierwszym podejściu chciałem robić filtr podwieszony na wzmocnieniach o wysokości 30cm, tyle że wtedy nie zmieściłbym grzałki (34cm), wobec tego wychodzi mi że minimalna wysokość to 35cm, ale wtedy grzałka musiałaby opierać się na dole filtra. (tak z innej beczki to do jakiego poziomu grzałka powinna być zanurzona???)

Zastanawiałem się na filtrem opartym o dno, ale doczytałem że takie pomysły były mocno krytykowane, więc dam sobie spokój :)

Podsumowując jaką byście polecali w moim przypadku wysokość filtra?

Edytowane przez karolus
Opublikowano
Godzinę temu, karolus napisał:

Zastanawiałem się na filtrem opartym o dno, ale doczytałem że takie pomysły były mocno krytykowane, więc dam sobie spokój :)

Jakoś nie pamiętam, żeby oparty o dno komuś nie działał...

Na grzałce masz zaznaczona linię minimalnego zanurzenia.

Opublikowano

hmmmm jeszcze raz przeglądałem przed chwilka post @deccorativo o budowie filtra (ten 177cio stronnicowy)  i już na dzień dobry jest tam info że filtr ma wisieć a nie stać, podobnie w wątku 

więc prawdę mówiąc mam już totalny mętlik w głowie :( albo ..... za dużo kombinuje

Zawsze oczywiście mogę zrobić filtr niższy i w razie potrzeby dorobić dziurę na grzałkę, ew. zrobić wysoki i jakby co ciąć od góry (estetyka ucierpi, a le od góry i tak nie będzie widać)

Opublikowano

No dobrze. Skoro od dna do wzmocnień masz 47 cm, a kasetę zrobisz wysoką na 35 cm, zostaje jeszcze 12 cm. Odejmijmy z 3 cm na piasek, to nadal pozostaje nam (Tobie) 9 cm wysokości. Zmieści się tam chyba każda ryba trzymana w 240-ce.
Sam korpus możesz powiesić za górną krawędź akwarium (lewa szyba). Pamiętaj, że spienione pcv bardzo łatwo się poddaje zginaniu po nagrzaniu go. Ja najpierw zrobiłem przymiarkę, w którym miejscu zawieszka musi być zgięta. Następnie wyciągnąłem korpus, ogrzałem element który miał trzymać filtr (zawieszkę) suszarką i wygiąłem go równiutko na jakiejś twardej krawędzi. Na wzmocnieniu tylnej szyby dajesz zwykłą "łapkę". Całość zawiesiłem, wzmocnienie górne tylnej szyby zabezpiecza mi kasetę przed ewentualnym wypłynięciem (jeśli to w ogóle potrzebne).
Grzałka położona lekko pod skosem, także może zmieścić się w niższej kasecie.
Pzdr. Rysiek.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.