Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Jest to mój pierwszy post na tym forum, ponieważ nie dawno powstał pomysł zmiany biotopu właśnie na malawi. Interesuje się tym temat już kilka dobrych miesięcy, a więc miałem sporo czasu na przewertowanie wielu tematów na forum, aczkolwiek chciałbym z Wami skonsultować ostateczny dobór obsady do moich 450l (150x50x60h). Z tym biotopem będę miał pierwszy raz styczność, dlatego też preferowałbym jakieś gatunki bardziej odpowiednie dla początkującego. Obsadę chciałbym na pewno zacząć od saulosi, gdyż na nie jestem raczej na 100% zdecydowany. Z obsad polecanych na forum w temacie "dla każdego coś kolorowego" już praktycznie wybrałem i byłem zdecydowany na taką oto obsadę: Pseudotropheus saulosi, Melanochromis cyaneorhabdos "maingano", Pseudotropheus sp. "acei", Iodotrophus sprengerae. Zacząłem się jednak zastanawiać po przeczytaniu sporej ilości postów, czy warto porywać się na cztery gatunki, czy nie lepiej zostać przy trzech? Nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz, a mianowicie strasznie spodobały mi się socolofi i tutaj kolejne pytanie do Was, czy nie szło by ich wmontować w tą obsadę kosztem np. Acei? Będę bardzo wdzięczny za wszelakie podpowiedzi, za które z góry dziękuję;)

Opublikowano

Wybrałeś gatunki że tak powiem pospolite, co nie znaczy że złe, ale czy przyjrzałeś się dokładnie większej liczbie dostępnych gatunków? Na początek trzy gatunki by wystarczyły. Owszem można wymienić acei na socolofi. Miałem socolofi w 450l, jest to gatunek spokojny ( a dlatego według mnie spokojny bo nie zabijał ryb ani ze swojego gatunku ani z innych, nie pastwił się , nie nękał ryb tak długo aż je zamęczy jak to robią niektóre gatunki ), jednak samiec osiągnął ponad 14 cm i zajął całe 450l jako swoje terytorium i zalecając się do samic a często to robił, wyganiał większość ryb ze swojego terytorium, więc kilka mniejszych rybek znajdowało schronienie pod kamieniami skąd samiec nie mógł ich przegonić a większość ryb siedziała na powierzchni 10 cm od bocznej szyby od połowy jej wysokości w górę.

To tak dla zobrazowania co potrafi zrobić dorosły samiec socolofi. Jest to duży gatunek który można zestawiać z większymi rybami i agresywnymi melanochromisami z którymi świetnie sobie radzi.

Osobiście nie brałbym socolofi. Acei też nie bo acei mimo że jest spokojniejszy od socolofi ale rośnie jeszcze większy. Saulosi, maingano i sprengerae byłoby w sam raz.

56 minut temu, jurban napisał:

Pseudotropheus saulosi, Melanochromis cyaneorhabdos "maingano"

Poprawne nazwy to chindongo saulosi i pseudotropheus cyaneorhabdos "maingano".

Opublikowano (edytowane)

Zamiast socolofi, które ciężko dostać dobre jakościowo, możesz dać ładniejsze moim zdaniem Metriaclima callainos cobalt blue lub Cynotilapia sp hara Gallireya Reef. 

Edytowane przez Bezprym
Opublikowano (edytowane)

Witaj. Bardzo mi się spodobało Twoje podejście do hodowli naszych ryb. Zastanawiasz się nad trzema gatunkami Bravo Ty. Bardzo dobrze myślisz. Dla początkującego jest to najlepsze rozwiązania. Później zdecydujesz czy zostawisz co jest czy coś dołożysz.

Osobiście zostawiłbym te P acei jest to ryba która wypełni górne partie akwarium i i nadaje się do akwarium o takich wymiarach. Po za tym te ryby pięknie wyglądają w ławicy. Dlatego też polecam do tego zbiornika 10/12szt. Drugim lub jak to napisałeś pierwszym podstawowym gatunkiem jest Ch saulosi dałbym też około 10/12szt w układzie kilku samcowym np 3 szt. Trzeci gatunek to rdzawe około 7szt. Będzie prawidłowo żywieniowo a za razem kolorowo i całe akwa będzie wypełnione.

Edytowane przez Slawek-meszek
  • Lubię to 4
Opublikowano

Dziękuję Wam bardzo za zainteresowanie i Wasze odpowiedzi. 

W pierwszej kolejności odnosząc się do tego co napisał Tomasz78 to tak wiem, że wybrałem pospolite gatunki i zrobiłem to po części celowo i tak zapoznałem się z dużą ilością gatunków, a głownie opierałem się na tym co jest dostępne w Malawianie, bo tam będę kupował. Fajnie przedstawiłeś jak to może wyglądać z czasem z socolofi, co utwierdza mnie przy trzech gatunkach. Z drugiej strony bardzo zainteresowała mnie propozycja Bezpryma;) Możesz coś więcej dodać na temat tych gatunków? W jaki sposób byś to widział w proponowanej prze zemnie obsadzie? Jako czwarty, czy może jako trzeci zamiast któregoś?

Do tej pory najbardziej byłem przy obsadzie takiej jak zaproponował Slawek-meszek w czym mnie jeszcze utwierdziłeś. A jak wg Was powinno wyglądać wprowadzanie przykładowo takiej właśnie obsady, bo zdania są podzielone? Jednorazowo te 30 sztuk czy w jakiejś kolejności gatunkowo? I jeszcze tak BTW jeżeli chodzi o oznaczenie pokoleń w zakupie to F1 wiadomo co znaczy, natomiast co oznacza H?

Opublikowano
11 minut temu, jurban napisał:

Do tej pory najbardziej byłem przy obsadzie takiej jak zaproponował Slawek-meszek w czym mnie jeszcze utwierdziłeś. A jak wg Was powinno wyglądać wprowadzanie przykładowo takiej właśnie obsady, bo zdania są podzielone? Jednorazowo te 30 sztuk czy w jakiejś kolejności gatunkowo?

Moja propozycja to jest obsada docelowa, czyli tyle według mnie powinno zostać ryb. Powinieneś zakupić młodzież bo takie ryby są dostępne najczęściej. U Marcina Malawiana dostaniesz ryby wielkości 4-6cm i takie były by najlepsze dla Ciebie. Przy tej wielkości na pewno nie będziesz w stanie rozróżnić płci. Nie wiesz co zostanie w jakim układzie. Czyli powinieneś zakupić więcej ryb z każdego gatunku. Sory ale tak praktycznie wszyscy mieliśmy.  Moja rada dla Ciebie nie patrz na pokolenie f1 czy F16 ryba ma się Tobie podobać. Nie reklamuje Marcina Malawiana ale ostatnio zakupiłem u niego ryby i jestem bardzo zadowolony a z tego co wiem te ryby ma u Siebie.

Opublikowano

Myślałem żebyś callainoski dał zamiast socolofi. To gatunek ogólnie dostępny, więź nie miałbyś problemów z zakupem. Z socolofi to jest taki problem że gatunek ten z braku możliwości odłowu przez dłuższy czas, skażony jest chowem wsobnym i zazwyczaj ciężko znaleźć ryby dobre  zazwyczaj są szaro niebieskie. 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.