Jump to content

Recommended Posts

Posted

Wydaje mi się że w opisie tego gatunku autorstwa Marcina Szmela wkradł się błąd. Otóz jest tam napisane, że:

http://www.klub-malawi.pl/artykuly_klub ... rabro.html


" Rozmiar


Ryby w ciągu dwóch lat powinny osiągnąć minimum 10-12 centymetrów. Jako górną granicę ich długości przyjmuje się 15 centymetrów. W dużych zbiornikach (400-500 litrów), i przy dobrym żywieniu mogą przekroczyć ten wymiar. Samiczki z reguły pozostają o 2-3 centymetry mniejsze."


W trakcie wyboru obsady do mojego zbiornika 150x50x50 zastanawiałem się między innymi nad tą rybką. Pasowała żywieniowo do innych wybranych przeze mnie gatunków, a opierając się na powyższym rozmiary nie wydawały mi się jakoś specjalnie odbiegające od mojej obsady. W sklepie powiedziano mi, że z tej rybki robi się taki prawie "karpik", więc posiadane przeze mnie akwarium jest zdecydowanie zbyt małe. Zaciekawiony dotarłem do http://www.cichlid-forum.com/profiles/s ... php?id=845 , gdzie napisano "Maximum Size: 8". Oczywiście równolegle zostałem również "naprostowany" na forum, ale zacytowany wpis w serwisie może być mylący dla kogoś, kto postanowi oprzeć się na tylko jednym źródle.

Posted

Chyba trochę żle odczytałeś to co napisali na cichlid-forum

tam jest napisane

Maximum Size: 8" ale bez cudzysłowa jak ty to zrobiłeś a cyfra ze znaczkiem " oznacza jednostkę miary ...... cale

czyli to 8" nie oznacza 8 cm tyko 8 cali czyli w przybliżeniu 20 cm


co do innych źródeł

Ad Konings w BTN podaje wymiar 16 cm dla samca i 13 dla samicy

Spreinat podaje mniejszy wymiar 12 cm ale dotyczy on osobników "dzikich"

wiec nie wydaje mi się aby w tym co napisał M. Szmekl był błąd bo w akwa ta ryba spokojnie dojdzie do tych 15-16 cm a tuczona w Hameryce to może i te ichnie 8" też po paru latach wyrobi choć już będzie to dalekie od natury

Posted

Ja właśnie odczytałem 8 cali, czyli ponad 20 cm. 12, a 20 to jednak różnica. Co do tego, że Hamerykańce mają skłonność do przesady to się zgodzę,;)


Zaczęłem sobie oglądać różne zagraniczne stronki w momencie kiedy dobrałem dość rzadkie gatunki, których opis trudno znaleźć po polsku. W ramach porównania analizowałem informacje dotyczące tych ryb dla których opisy są i po polsku i po angielsku. W przypadku crabro wydaje mi się, że jest tu jakaś nieścisłość, ale oczywiście nie czuje się znawcą tematu, aby wyrokować które informacje są bliższe prawdy. Zdziwiłem się, że mając w obsadzie rybki po około 10-12 cm, w Sklepie Malawi odradzono mi Crabro jako sporo większe (teoretycznie 12-15).


W moim przypadku to wszystko jest burza na kartce papieru, bo akwarium wciąż stoi puste, a ja 3 razy się zastanawiam zanim tam cokolwiek wpuszcze i crabro już z tych rozważań wypadło. Ale, gdyby ktoś pochopnie najpierw kupował, a potem się zastanawiał to może się zdziwić widokiem 20 cm ryby np w 150 cm akwarium

Posted

Źle sformuowałem swoją myśl - pisałem o zagranicznych stronach gdzie szukałem informacji o rybkach, które zamierzam kupić.


Wszystkie ryby (oprócz części afr które już mam od prywatnego hodowcy)kupuje właśnie w Sklepie Malawi. Niestety to, że rybka jest w ofercie nie oznacza automatycznie, że jest ona dostępna. Czekam, aż mi sprowadzą, bo niestety ze wszystkimi trzema gatunkami są problemy.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements



  • Posty

    • A gdzie przeglądałes ryby że piszesz starą nazwę "melanochromis"? Gatunków jest mnóstwo, wystarczy wybrać te które się najbardziej podobają.
    • Ah, dobór obsady  Temat rzeka  Niektórzy mają go już dosyć, ale ja strasznie lubię te rozmyślania  Gabaryty zbiornika dają ciekawe możliwości  Jeśli chodzi o non-mbunę to nie zgodzę się z opinią, którą przytoczyłeś. Każdy gatunek wymaga odpowiedniej pielęgnacji zarówno pod kątem parametrów wody czy odpowiedniego żywienia. Jeśli natomiast wybór padł jednak na Mbunę to niech będzie Mbuna  Jeśli chodzi o kontrolę narybku przez Mbunę, to niestety ale Cię rozczaruję. Po jakimś czasie temat jest nie do opanowania w żaden inny sposób niż odławianie nadmiaru młodziaków. Chyba, że zrezygnujesz z jakiegoś mocnego gruzowiska. Ja jestem na etapie doboru obsady do swojego baniaka ale w wersji raczej drapieżnej. Mimo to na początku miała być mbuna. Ja planowałem u siebie dorodne stadko Chindongo Demasoni, Labeotropheus Fuelleborni, Metriaclima Fainzilberi Masion Reef lub Luwino Reef oraz Pseudotropheus Johani lub Interruptus. Wersja z innym podejściem dietetycznym jaką brałem pod uwagę to Melanochromis Chipokae, Labidochromis Caeruleus, Cynotilapia afra oraz Pseudotropheus Crabro  Wiele osób odradza Ch. Demasoni jako, że mają opinię małych diablików ale wg mnie są piękne i na pewno kiedyś spróbuję ich hodowli. Może coś Cię zainspiruję  
    • Cześć. Z góry napiszę, że miało być większe, ale okazuje się, że nie zmieściłby się planowany narożnik w salonie. Generalnie w zbiorniku chciałbym mieć (raczej) mbunę, podobno non-mbuna jest dużo cięższa pod względem utrzymania, zawachanie parametrów wody i już mogą być problemy. Z ryb które do tej pory przeglądałem urzekły mnie Melanochromisy Cyaneorhabdos, i w sumie nie byłem w stanie wybrać do nich nic oprócz Cynotilapi Zebroides* (Jalo Reef, lub innej), lub Afry. Myślałem nad chociaż jednym gatunkiem drapieżnika, ale podobno mbuna może sobie poradzić z problemem dużej ilości narybka sama. Z góry dzięki za pomoc .  Ps. Zbiornika jeszcze nie mam. Tapatalkowane.    
    • @Bastian gdzie takiego samca Venustusa dorwałeś?  
    • Bo jak najdzie ochota to pies i kota wyłomota   malawi5 (online-video-cutter.com).mov        
    • Dziękuje Temat obgadany przez tel
    • Hej @Vrzechu, gąbka niebieska ma moim zdaniem lepsze właściwości obserwowania stopnia zabrudzenia, i tyle. 😉 Czasami jest przecież tak, że sprzedawca pisze, że nie ma koloru niebieskiego, a jest czarny lub na odwrót. Na chłopski rozum nie ma to znaczenia, ale może się mylę. 🤔
    • Cześć wszystkim ✋ Natknąłem się już parę razy na opinię, że gąbka filtracyjna do akwarium powinna być niebieska bo ma niby lepsze właściwości filtrujące niż gąbka czarna. Wydają mi się te opinie bez sensu biorąc pod uwagę, że jak kupuję gąbkę powiedzmy PPI 30 czy to niebieską czy czarną to za filtrację odpowiada właśnie jej gradacja. Wolę się jednak upewnić czy tylko mi te opinie wydają się nielogiczne czy faktycznie lepiej kupić gąbkę niebieską. 
    • Witam,  Niestety chyba jedna z moich 10 Saulosi ma Bloat (reszta rybek zachowuje się normalnie).  Zamówiłem leki ale cały czas czekam na dostawę.  Rybka już spuchła i leży na boku (czasem pływa jak ją któraś ryba zaczepi) ... czy powinienem ja wyciągnąć z akwarium? (Jutro kurier przywiezie leki). Nie wiem czy nie jest już za późno. 
    • Dzięki, ale do dawnej formy już raczej nie wrócę. W piątek byłem prywatnie na badaniach na alergeny, i za miesiąc mają być wyniki. To się okażę co z otoczenia mnie uczula. 
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.