Jump to content

Opis Maylandia crabro w serwisie klubowym


Recommended Posts

Wydaje mi się że w opisie tego gatunku autorstwa Marcina Szmela wkradł się błąd. Otóz jest tam napisane, że:

http://www.klub-malawi.pl/artykuly_klub ... rabro.html


" Rozmiar


Ryby w ciągu dwóch lat powinny osiągnąć minimum 10-12 centymetrów. Jako górną granicę ich długości przyjmuje się 15 centymetrów. W dużych zbiornikach (400-500 litrów), i przy dobrym żywieniu mogą przekroczyć ten wymiar. Samiczki z reguły pozostają o 2-3 centymetry mniejsze."


W trakcie wyboru obsady do mojego zbiornika 150x50x50 zastanawiałem się między innymi nad tą rybką. Pasowała żywieniowo do innych wybranych przeze mnie gatunków, a opierając się na powyższym rozmiary nie wydawały mi się jakoś specjalnie odbiegające od mojej obsady. W sklepie powiedziano mi, że z tej rybki robi się taki prawie "karpik", więc posiadane przeze mnie akwarium jest zdecydowanie zbyt małe. Zaciekawiony dotarłem do http://www.cichlid-forum.com/profiles/s ... php?id=845 , gdzie napisano "Maximum Size: 8". Oczywiście równolegle zostałem również "naprostowany" na forum, ale zacytowany wpis w serwisie może być mylący dla kogoś, kto postanowi oprzeć się na tylko jednym źródle.

Link to comment
Share on other sites

Chyba trochę żle odczytałeś to co napisali na cichlid-forum

tam jest napisane

Maximum Size: 8" ale bez cudzysłowa jak ty to zrobiłeś a cyfra ze znaczkiem " oznacza jednostkę miary ...... cale

czyli to 8" nie oznacza 8 cm tyko 8 cali czyli w przybliżeniu 20 cm


co do innych źródeł

Ad Konings w BTN podaje wymiar 16 cm dla samca i 13 dla samicy

Spreinat podaje mniejszy wymiar 12 cm ale dotyczy on osobników "dzikich"

wiec nie wydaje mi się aby w tym co napisał M. Szmekl był błąd bo w akwa ta ryba spokojnie dojdzie do tych 15-16 cm a tuczona w Hameryce to może i te ichnie 8" też po paru latach wyrobi choć już będzie to dalekie od natury

Link to comment
Share on other sites

Ja właśnie odczytałem 8 cali, czyli ponad 20 cm. 12, a 20 to jednak różnica. Co do tego, że Hamerykańce mają skłonność do przesady to się zgodzę,;)


Zaczęłem sobie oglądać różne zagraniczne stronki w momencie kiedy dobrałem dość rzadkie gatunki, których opis trudno znaleźć po polsku. W ramach porównania analizowałem informacje dotyczące tych ryb dla których opisy są i po polsku i po angielsku. W przypadku crabro wydaje mi się, że jest tu jakaś nieścisłość, ale oczywiście nie czuje się znawcą tematu, aby wyrokować które informacje są bliższe prawdy. Zdziwiłem się, że mając w obsadzie rybki po około 10-12 cm, w Sklepie Malawi odradzono mi Crabro jako sporo większe (teoretycznie 12-15).


W moim przypadku to wszystko jest burza na kartce papieru, bo akwarium wciąż stoi puste, a ja 3 razy się zastanawiam zanim tam cokolwiek wpuszcze i crabro już z tych rozważań wypadło. Ale, gdyby ktoś pochopnie najpierw kupował, a potem się zastanawiał to może się zdziwić widokiem 20 cm ryby np w 150 cm akwarium

Link to comment
Share on other sites

Źle sformuowałem swoją myśl - pisałem o zagranicznych stronach gdzie szukałem informacji o rybkach, które zamierzam kupić.


Wszystkie ryby (oprócz części afr które już mam od prywatnego hodowcy)kupuje właśnie w Sklepie Malawi. Niestety to, że rybka jest w ofercie nie oznacza automatycznie, że jest ona dostępna. Czekam, aż mi sprowadzą, bo niestety ze wszystkimi trzema gatunkami są problemy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.