Skocz do zawartości

Demonarium czyli Pombo Rocks w szkiełku 672L - 140x80x60


SlavekG

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, przemo-h napisał:

Gratulacje!

Super wyszło! Miło będzie obserwować kolejny biotopowy zbiornik w gronie. To ciepłe, słoneczne światełko również tutaj pasuje. Świetnie oddaje ten efekt płytkiej strefy skalistej.

Dziękuję Przemku, przyznam że Twój zbiornik był inspiracją 🙂  Teraz postaram się regularnie opisywać to co dzieje się w zbiorniku.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Sprinciu napisał:

@SlavekG A może cyrkulator na stałe umieszczony przy dnie między kamieniami?

Cyrkulator mam i zostanie użyty jeśli będzie taka potrzeba.

1 minutę temu, miron.dmt napisał:

Zbiornik piękny, ale filtracja dyskusyjna. Oczywiście to tylko moje zdanie.

CO dyskusyjnego jest w tej filtracji? Bo nie kubeł czy kaseciak? Jest to najstarsza i najprostsza znana filtracja.

  • Lubię to 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, SlavekG napisał:

CO dyskusyjnego jest w tej filtracji? Bo nie kubeł czy kaseciak? Jest to najstarsza i najprostsza znana filtracja

To, że najstarsza nie znaczy, że najlepsza. Gdyby tak było to nikt nie szukałby czegoś nowego, bardziej wydajnego i funkcjonalnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, miron.dmt napisał:

To, że najstarsza nie znaczy, że najlepsza. Gdyby tak było to nikt nie szukałby czegoś nowego, bardziej wydajnego i funkcjonalnego.

Wybacz że się czepię, ale chętnie się dowiem co jest bardziej wydajne i funkcjonalne od w zasadzie bezobsługowego HMF-a? Kubły z przewodami i wężami?

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie bezobsługowe?? Zarośnie wszystko i zamuli się. Poza tym przy tego typu filtracji będzie wysoki PO4, co pozwoli skutecznie rozwijać się glonom tam gdzie byśmy nie chcieli tzn. na szybach. Co z tego, że nie będzie węży czy innych zewnętrznych elementów filtracji jak co kilka dni kolega będzie skrobał szyby, bo akwarium również ma cieszyć nasze oczy.

Jak byłem dzieckiem moje pierwsze akwarium nie miało w ogóle żadnego filtra poza bujną roślinnością. Tak też można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, miron.dmt napisał:

Jakie bezobsługowe?? Zarośnie wszystko i zamuli się. Poza tym przy tego typu filtracji będzie wysoki PO4, co pozwoli skutecznie rozwijać się glonom tam gdzie byśmy nie chcieli tzn. na szybach. Co z tego, że nie będzie węży czy innych zewnętrznych elementów filtracji jak co kilka dni kolega będzie skrobał szyby, bo akwarium również ma cieszyć nasze oczy.

Jak byłem dzieckiem moje pierwsze akwarium nie miało w ogóle żadnego filtra poza bujną roślinnością. Tak też można.

Na początek proponuję Ci poczytać o tym jak działają filtry Hamburskie. Nie spodziewam się też większego PO4 niż w innych zbiornikach bo niby skąd? Regularne podmiany o to zadbają.  Szyby musisz czyścić w każdym zbiorniku, a glon to naturalna sprawa, a ja do tego mam dwie ręce i czyścik do szyb.

Mam wrażenie że szukasz dziury w całym, nie do końca wiedząc o czym piszesz.  Kolega @przemo-h już pokazał na przykładzie swojego zbiornika, że ta filtracja super się sprawdza.

  • Lubię to 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, miron.dmt napisał:

To, że najstarsza nie znaczy, że najlepsza. Gdyby tak było to nikt nie szukałby czegoś nowego, bardziej wydajnego i funkcjonalnego.

Ta funkcjonalnoś i wydajność pozostawia wiele do życzenia w przypadku kubełków, kaset, narurowców itd. Nie neguję, ponieważ każdy powinien dobierać sobie filtrację pod swoje oczekiwania, lub "widzi mi się".

O tej filtracji tak naprawdę niewiele się pisało do roku 2017, kiedy to mój przyjaciel Przezda postanowił opisać swoje rozwiązanie z użyciem tła strukturalnego BTN. Ten temat był bardzo kontrowersyjny wtedy na naszym forum, ponieważ przełamał wszelkie stereotypy odnośnie filtracji. Jest w pewnym sensie do dziś, bo przecież filtr trzeba czyścić. Tego filtra i HMF-a nie trzeba i nie piwinno się czyścić. Bakterie nitryfikacyjne to nie wszystko co buduje biologię i statabilność w zbiornikach. W kubełkach, kasetach, czy narurowcach to wszystko jest usuwane poprzez regularne płukanie. Używa się Purolite do usuwania NO3, ale również do klarowania wody. Tutaj klarować wody nie trzeba, ponieważ cała ta masa robi z wody kryształ przy gąbkach ppi10, 20 i 30. Temat znajdziesz podwieszony w odpowiednim dziale. 

  • Lubię to 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.