Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam szanowne grono, w związku z tym że jestem początkującym w tej dziedzinie chciałbym się poradzić. Po 15 latach tworzenia zbiorników towarzyskich naszła mnie ochota na stworzenie biotopu pięknych pielęgnic z jeziora Malawi. Mam ładny zbiornik odpowiednio zagruzowany z żółtym piaseczkiem teraz czas na obsadę. Chciałbym stworzyć kolorowy zgodny żywieniowo biotop składający się z najlepiej 3 gatunków. Poniżej podam te które najbardziej przypadły moim domownikom do gustu, zaczynam od najbardziej porządanego: 

1. Melanochromis Auratus Chipoka 

2.Labidochromis Mbamba 

3.Metriaclima Estherae Minos Reef

4.Iodotropheus Sprengerae Makokola Reff

5.Chindongo Saulosi 

Liczę na waszą pomoc które z powyższych gatunków mógłbym że sobą umieścić w zbiorniku i w jakich proporcjach. Wiem że powinno się trzymać te rybki w haremach. Z góry dziękuję 🙂

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
Opublikowano

Witaj. Jeśli chodzi o dietę to wymienione przez Ciebie gatunki dadzą ze sobą radę. Jednak co do tematu Twojego posta,  to pyszczaki z natury nie są łagodne 😉 a Twoje dwie pierwsze pozycje czyli Auratus i L. Mbamba mają opinie ryb agresywnych. Skoro zaczynasz przygodę z Malawi , wybrał bym Ch. Saulosi i Iodotropheusa.

Fajnie było by gdybyś jeszcze wstawił zdjęcie zbiornika, ocenili byśmy czy jest odpowiednio zaaranżowany pod ryby z grupy mbuna - odpowiedni wystrój ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o rozłożenie agresji ryb.

  • Lubię to 2
Opublikowano

Dziękuję za cenną sugestię, zbiornik jeszcze póki co ma tymczasowych lokatorów20191229_203200.thumb.jpg.767d389bae37d4f071bf9ef1919571b7.jpg

Otoczaków i łupków mam jeszcze trochę w zanadrzu więc mógłbym dorzucić jak by była potrzebą 

Opublikowano
Godzinę temu, George 88 napisał:

 

Metriaclima Estherae Minos Reef 8szt= 2 samce 6 samic 

Iodotropheus Sprengerae Makokola Reff 8 szt= 2 samce 6 samic

Chindongo Saulosi 8 szt= 2 samce 6 samic 

 

Czy w takim razie moglym polaczyc ze soba powyzsze gatunki w takich proporcjach?

Opublikowano
29 minut temu, George 88 napisał:

Metriaclima Estherae Minos Reef 8szt= 2 samce 6 samic

Twoje akwarium jest za małe dla tej ryby, dorastają do 15cm. Zostań przy dwóch gatunkach.

  • Lubię to 2
Opublikowano (edytowane)

Rozumiem, dziękuję za odpowiedz.

Czy w takim razie rozsądne by było zakupić po 2/3 samce oraz 5/6 samic :

CHINDONGO Saulosi oraz IODOTROPHEUS SPRENGERAE  

Razem by wyszło 18 rybek, to na mój zbiornik wystarczająco ?

Edytowane przez George 88
Opublikowano
47 minut temu, George 88 napisał:

Dziękuję za cenną sugestię, zbiornik jeszcze póki co ma tymczasowych lokatorów20191229_203200.thumb.jpg.767d389bae37d4f071bf9ef1919571b7.jpg

Otoczaków i łupków mam jeszcze trochę w zanadrzu więc mógłbym dorzucić jak by była potrzebą 

Dorzucić to będziesz musiał i to dużo... W tym co jest na zdjęciu to może i są jakieś kryjówki ale tylko dla narybku...

  • Lubię to 3
Opublikowano (edytowane)

Tak jak Bartek napisał, Estherae odpuść. Dobrze że wrzuciłeś zdjęcie,  Twoje gruzowisko jest za małe moim zdaniem, masz fajną wysokość akwarium - fajnie by było gdybyś wyciągnął większymi kamieniami konstrukcję w górę. Ryby będą mogły obejmować rewiry bądź chować się też w górnych partiach zbiornika. Przejrzyj galerię w zakładce akwaria - może tam znajdziesz ispirację.

Edytowane przez Mróz
  • Lubię to 1
Opublikowano
3 minuty temu, George 88 napisał:

Rozumiem, dziękuję za odpowiedz.

Czy w takim razie rozsądne by było zakupić po 2/3 samce oraz 5/6 samic :

CHINDONGO Saulosi oraz IODOTROPHEUS SPRENGERAE 

Jeśli 3 samce to samic dał bym więcej, myślę że śmiało koło 10 sztuk. Ryby będziesz kupował już dorosłe że piszesz o konkretnych proporcjach w haremach?

  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
    • Witam, posiadam sterownik od 2 lat  LedDimmer Pro V5 który mam podłączony do zasilacza 12V 45W i z dioda i samsung RGB od jakiegoś czasu dioda sterownika zaczęła migać z ledami przez chwilę się ustabilizuje i znów zaczyna migać wie może dlaczego tak się dzieje? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.