Skocz do zawartości

Mętna mleczna woda - pytanie odnośnie dojrzewania filtra ?


Ertos

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, Bartek_De napisał:

Tu Slawek dobrze mówi, nic nie powinno się stać z biologią. Zmętnienie według mnie pochodzi od zruszenia piasku.
 

To że  jest  prawdopodobnie slabo wyplukany piasek to mozna  stwierdzic po opisie, że wczesniej wystepowalo zmetnienie po zruszeniu piasku. Tylko co to ma do no2? Kiedyś próbowano z tzw przeszczepem  biologi  ale za bardzo to nie wychodziło. Stać się z biologią nie powinno ale się stało. Może miało na to wplyw zwiększenie przeplywu wody. 

Ertos dodaj do akwarium bakterie najlepiej bez pożywki, po 3 dniach  woda nie powinna być już mętna. 

 

Edytowane przez Tom74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już dziś widać poprawę :) bakterię dodałem już dużo wcześniej. Najważniejsze że rybki już mają dobre parametry NO2 spadło w granicy 0. A cały ten problem prawdopodobnie wynikł z paru rzeczy jak teraz tak mogę przeanalizować.

Piasek to nie mógł być bo nieraz jak wzruszałem podłoże woda stawała się mętna ale wszystko wracało do normy w przeciągu 4-5 godzin. U mnie problem musiał wyniknąć z :

a) płukałem ceramikę przed dodaniem do nowego kubła
b) stary kubeł miał w sobie około 3 litrów ceramiki plus gąbki oraz prefiltry z gąbkami gdzie też były bakterię po podłączeniu nowego urządzenia ilość bakterii spadła drastycznie stąd też pewnie i te moje problemy.
c) zbyt obficie karmiłem przez pierwsze 2 dni od wymiany kubła stąd też NO2 powstał i mleczna woda się utrzymywała
 

Na obecną chwilę ceramika która jest w kuble to około litra z firmy Aquael Bioceramax 1600 dużo tutaj z was ma w swoich baniaczkach lepszą ceramikę z Matrixa lecz nie wiem czy nie podmieniać tej mojej w paru rzutach na ceramikę Neo Media Hard w ogóle nie ma żadnych interesujących tekstów odnośnie tych kostek miał ktoś z nimi do czynienia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego tak się zainteresowałeś tym Neo Media Hard https://www.aquario.pl/home/8666-neo.html

Już sam opis wydaje się zawierać błędy:

"Testy pH wody dowodzą, że popularne na rynku wkłady ceramiczne i ceramiczno-podobne mają wartości alkaiczne czyli, zmieniają wartość pH, mocno zatwardzając wodę. (SIPORAX 9~10, Substrate PRO 8~9).

NEO MEDIA HARD jest materiałem filtrującym, który podwyższa wartość pH. Nadaje się do wszystkich akwariów w których pH wody jest za niskie, takich jak: roślinne, krewetkaria, malawi, tanganika, morskie wraz z koralowcami SPS."

Czyli w innych wkładach zmian PH na alkaliczne to wada? A w tym zaleta?

Jeżeli przez ponad rok istnienia na naszym rynku, żadna z odmian tej ceramiki nie zdobyła szerszego grona zwolenników to chyba sprawa jest jasna.

Edytowane przez suricade
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak opis mają do każdego produktu taki sam odnośnie tego PH ale zainteresowałem się jedną rzeczą a mianowicie tym filmem:
https://www.youtube.com/watch?v=rFy8ALldOa4

Z niego może wynikać iż faktycznie posiadają bardzo duża  powierzchnię filtracyjną nie wiem jak to się ma w stosunku do matrixa zresztą też i marketing robi swoje i ludzie którzy nagrywają na YT poniekąd wpływają na wybór przez klientów. Zresztą np w USA czy też w UK dobrze prosperują media typu  Biohome Plus Ultra itp. i czy te media skoro nie są dostępne w PL w żadnym sklepie to nie oznacza że są gorsze ?

Po prostu jestem ciekaw czy te Neo Media mogą być dobrą konkurencją dla Matrixa który jest mocno stosowany i rozreklamowany w społeczności akwarystycznej :)

Edytowane przez Ertos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego filmiku nie bardzo wynika cokolwiek. Jedyny wniosek, na baski rozum to to, że zwiera więcej powietrza i dłużej się go pozbywa, ewentualnie ma mniejsze kanaliki na powierzchni i powietrze jest wolniej wypychane przez wodę. Nie wiem na podstawie czego firmy określają powierzchnię filtracyjną i czy ktokolwiek jest w stanie określić jak ona powinna być? Żebyś mnie źle nie zrozumiał. Absolutnie nie jest moim celem zniechęcanie Ciebie do zakupu i wypróbowania. Nie wiem czy ta ceramika jest lepsza/gorsza, czy taka sama jak wiele innych. Ale z forumowych eksperymentów wynika, że w praktyce ta powierzchnia nie ma większego znaczenia. Może mieć znaczenie w momencie kiedy mamy bardzo ograniczoną ilość miejsca w filtrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie u mnie w FX6 teraz ilość ceramiki którą mogę wrzucić jest niestety dużo mniejsza niż to było w Unimaxie 500, stąd też prawdopodobnie mam problemy z NO2 bo po przełożeniu mediów nadal było ich zbyt mało a w gąbkach i w samym filtrze jeszcze bakterie się nie namnożyły.

Ogólnie poszukuję ceramiki która będzie mega porowata z dużą powierzchnią filtracyjną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i niestety dzisiaj przy normalnym karmieniu tzn nie przekarmianiu rybek NO2 wzrósł do 0,2 więc skoki są dość znaczne... Zmętnienie wody znikło jest już przejrzysta tak jak było wcześniej ale NO2 bardzo się waha jutro rano zrobię kolejny test po nocy wraz z włączonym napowietrzaniem i kolejny test wieczorem bez karmienia oraz bez napowietrzania w dzień za pomocą cyrkulatora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśni nie wiem skąd te skoki ale wczoraj rano test NO2 0,2 przeprowadziłem głodówkę 24h i dzisiaj rano test NO2 0,1 ...

Dzisiaj za to pysiom dam pokarm ale tylko z rana i zobaczę jutro czy NO2 podskoczyło.

Edytowane przez Ertos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.