Skocz do zawartości

Cyrkulacja przy zastosowaniu "Hamburga" - jak ustawić ?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Czołem

Sprawa wygląda tak: z prawej strony hamburg typu "reaktor" napędzany pompą powietrzną, wylot na poziomie powierzchni wody (rurka wylotowa w połowie zanurzona) i wzdłuż tylnej szyby. Lewa strona to mechanik w postaci głowicy z gąbką (Aquaszut) wylot ustawiony po skosie na przednią szybę. Zbiornik tylko 200l, 110cm długi. Rzecz w tym, że jestem mocno niezadowolony z tego, co się dzieje w akwarium, mam wrażenie, że "paprochy" omijają gąbki i sobie radośnie fruwają po zbiorniku. Ma ktoś pomysł, jak to zmodyfikować ?

Opublikowano

Witaj! Najprawdopodobniej ta głowica jest zbyt słaba do Twojego zbiornika. Można by oprzeć filtrację tylko na tym Hamburgu, jeśli jest szansa na umieszczenie rozsądnej głowicy do tego reaktora. Jakiej mocy jest ten Aqua szut? 

  • Lubię to 1
Opublikowano

To jest Thead 750, gdy kiedyś miałem 2 takie głowice z gąbką, ogarniały zbiornik bez problemu, woda kryształ i parametry wzorcowe. Teraz zamiast jednej głowicy jest ten hamburg, więc nadfiltracji pewnie nie ma, ale powinno to wystarczyć. W hamburgu jest otwór na całej wysokości 5x8,5 cm. Co do umieszczenia głowicy w reaktorze to:

plusy - rezygnacja z głowicy.

minusy - pompa powietrzna jest nad wyraz cicha (wbrew temu, co piszą na rozmaitych forach) i wylot filtra załatwia sprawę natlenienia (ruch powierzchni wody) i spełnia funkcję skimera, o tzw. "filmie" bakteryjnym mogę zapomnieć. Z tego, co wiem głowicę i jej wylot mogę umieścić tylko pod powierzchnią wody.....chyba, że się mylę

Opublikowano

Reaktor sobie radzi, ale filtr mechaniczny jest a słaby. Przyjmuje się, że przepływ przez filtr mechaniczny to minimum 5 objętości akwarium na godzinę. Wiec w akwarium 200 l , musiał by mieć przepływ minimum 1000 l /h.

Opublikowano

Andrzej, Darek Gaża ma w swojej hodowli dużo większe zbiorniki z hamburgami napędzanymi pompą powietrzną.

Agnieszka, ta głowica, którą mam jest jakby dodatkowo. Boję się zastosować AC1500 albo atmana, bo to "traktory" i się głośniej w pokoju zrobi.

Co myślicie o cyrkulacji z zastosowaniem hamburga ? Ewentualnie, jaka mocna głowica pasowałaby do mojego reaktora ?

Opublikowano
7 minut temu, tomaszzt napisał:

Z tego, co wiem głowicę i jej wylot mogę umieścić tylko pod powierzchnią wody.....chyba, że się mylę

Nie nie musisz umieszczać wylotu pod powierzchnią. Wszyscy  tak ustawiają bo jest wygodniej a zarazem napowietrzasz wodę poprzez ruch wody. Moi przedmówcy mają rację, że za słaba jest ta głowica. U mnie w Hamburgu jest głowica 3000l/h i wcale nie jest głośna.

Opublikowano

Natlenienie możesz uzyskać poprzez ustawienie wylotu na taflę wody równie dobrze dzięki głowicy. Hamburg bez problemu poradzi sobie z filmem bakteryjnych, ale jest jedna zasada. Głowica powinna być zamontowana w połowie wysokości. Całą filtrację możesz oprzeć tylko na tym hamburgu, ale potrzebujesz mocniejszą głowicę. Kolejna zaleta, to bezobsługowość. 

  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)

Jeżeli się zmieszczą to możesz do hamburga dać te 2 głowice Aquaszut, które posiadasz. Albo np. tani falownik o przepływie 3000 l/h. Opcji masz sporo.

Edytowane przez suricade
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.