Skocz do zawartości

Cyrkulacja przy zastosowaniu "Hamburga" - jak ustawić ?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Czołem

Sprawa wygląda tak: z prawej strony hamburg typu "reaktor" napędzany pompą powietrzną, wylot na poziomie powierzchni wody (rurka wylotowa w połowie zanurzona) i wzdłuż tylnej szyby. Lewa strona to mechanik w postaci głowicy z gąbką (Aquaszut) wylot ustawiony po skosie na przednią szybę. Zbiornik tylko 200l, 110cm długi. Rzecz w tym, że jestem mocno niezadowolony z tego, co się dzieje w akwarium, mam wrażenie, że "paprochy" omijają gąbki i sobie radośnie fruwają po zbiorniku. Ma ktoś pomysł, jak to zmodyfikować ?

Opublikowano

Witaj! Najprawdopodobniej ta głowica jest zbyt słaba do Twojego zbiornika. Można by oprzeć filtrację tylko na tym Hamburgu, jeśli jest szansa na umieszczenie rozsądnej głowicy do tego reaktora. Jakiej mocy jest ten Aqua szut? 

  • Lubię to 1
Opublikowano

To jest Thead 750, gdy kiedyś miałem 2 takie głowice z gąbką, ogarniały zbiornik bez problemu, woda kryształ i parametry wzorcowe. Teraz zamiast jednej głowicy jest ten hamburg, więc nadfiltracji pewnie nie ma, ale powinno to wystarczyć. W hamburgu jest otwór na całej wysokości 5x8,5 cm. Co do umieszczenia głowicy w reaktorze to:

plusy - rezygnacja z głowicy.

minusy - pompa powietrzna jest nad wyraz cicha (wbrew temu, co piszą na rozmaitych forach) i wylot filtra załatwia sprawę natlenienia (ruch powierzchni wody) i spełnia funkcję skimera, o tzw. "filmie" bakteryjnym mogę zapomnieć. Z tego, co wiem głowicę i jej wylot mogę umieścić tylko pod powierzchnią wody.....chyba, że się mylę

Opublikowano

Reaktor sobie radzi, ale filtr mechaniczny jest a słaby. Przyjmuje się, że przepływ przez filtr mechaniczny to minimum 5 objętości akwarium na godzinę. Wiec w akwarium 200 l , musiał by mieć przepływ minimum 1000 l /h.

Opublikowano

Andrzej, Darek Gaża ma w swojej hodowli dużo większe zbiorniki z hamburgami napędzanymi pompą powietrzną.

Agnieszka, ta głowica, którą mam jest jakby dodatkowo. Boję się zastosować AC1500 albo atmana, bo to "traktory" i się głośniej w pokoju zrobi.

Co myślicie o cyrkulacji z zastosowaniem hamburga ? Ewentualnie, jaka mocna głowica pasowałaby do mojego reaktora ?

Opublikowano
7 minut temu, tomaszzt napisał:

Z tego, co wiem głowicę i jej wylot mogę umieścić tylko pod powierzchnią wody.....chyba, że się mylę

Nie nie musisz umieszczać wylotu pod powierzchnią. Wszyscy  tak ustawiają bo jest wygodniej a zarazem napowietrzasz wodę poprzez ruch wody. Moi przedmówcy mają rację, że za słaba jest ta głowica. U mnie w Hamburgu jest głowica 3000l/h i wcale nie jest głośna.

Opublikowano

Natlenienie możesz uzyskać poprzez ustawienie wylotu na taflę wody równie dobrze dzięki głowicy. Hamburg bez problemu poradzi sobie z filmem bakteryjnych, ale jest jedna zasada. Głowica powinna być zamontowana w połowie wysokości. Całą filtrację możesz oprzeć tylko na tym hamburgu, ale potrzebujesz mocniejszą głowicę. Kolejna zaleta, to bezobsługowość. 

  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)

Jeżeli się zmieszczą to możesz do hamburga dać te 2 głowice Aquaszut, które posiadasz. Albo np. tani falownik o przepływie 3000 l/h. Opcji masz sporo.

Edytowane przez suricade
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.