Wojtek.C Opublikowano 10 Listopada 2019 Autor #21 Opublikowano 10 Listopada 2019 W dniu 8.11.2019 o 23:11, Morganelo napisał: Zapowiada się ciekawie, ale mi brakuje informacji jakie drivery chcesz zastosować, jak ułożyć kolory, czy i jakie kolimatory (ile st.)... Co do 3W WFS (White Full Spectrum) oraz 3W RoyalBlue (Niebieskie) to rozumiem użycie, czerwone zapewne dla podbicia koloru ryb, ale w jakim celu chcesz użyć 3W Cyjan??? Zasilacz https://www.aliexpress.com/item/AC-DC-5V-12V-24V-36V-48V-SMPS-Switching-Power-Supply-5-V-12-V-24V/33053642238.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.14735c0fLEWVPs Driver 600mA https://www.aliexpress.com/item/300mA-450mA-600mA-700mA-800mA-900mA-DC-to-DC-Led-Driver-3W-6W-9W-18W-21W/32981211723.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.14735c0fLEWVPs wentylator do korony https://www.aliexpress.com/item/1-4Pcs-Black-24V-USB-60mm-6010-DC-Mini-Cooling-Cooler-Fan-Ball-Sleeve-Bearing-60x60x10mm/33013970312.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.14735c0fLEWVPs Co do cyjan to kieruję się podpowiedziami @Falcowskii @deccorativo. Bardzo podobają mi się zielenice dlatego sugeruję się ich opiniami.
Morganelo Opublikowano 10 Listopada 2019 #22 Opublikowano 10 Listopada 2019 (edytowane) Zasilacz ok, driver może być :), ale wentylator szukaj od razu większego... Minimum 100x100 - lepsza powierzchnia wtłoczenia powietrza a do tego jest cichszy... Im większy wentylator tym cichsza jego praca i lepsza połowa nie będzie marudzić że coś brzęczy... Uwierz mi na słowo sam to przechodziłem... Obecnie mam 2 sztuki (AAB SUPER SILENT R8 SUPER CICHY WENTYLATOR 9dB) to akurat wersja pod 12V więc musisz poszukać pod 24V a będziesz zadowolony... Te 9dB to ledwo słyszę ich pracę, a te co ty wybrałeś brzęczały jak małe traktorki... Poszukaj o jak najmniejszym hałasie generowanym podczas pracy i o jak najwyższym przepływie powietrza... Twój wybór to około 30dB więc głośne... Edytowane 10 Listopada 2019 przez Morganelo
Wojtek.C Opublikowano 10 Listopada 2019 Autor #23 Opublikowano 10 Listopada 2019 39 minut temu, Morganelo napisał: Zasilacz ok, driver może być :), ale wentylator szukaj od razu większego... Minimum 100x100 - lepsza powierzchnia wtłoczenia powietrza a do tego jest cichszy... Im większy wentylator tym cichsza jego praca i lepsza połowa nie będzie marudzić że coś brzęczy... Uwierz mi na słowo sam to przechodziłem... Obecnie mam 2 sztuki (AAB SUPER SILENT R8 SUPER CICHY WENTYLATOR 9dB) to akurat wersja pod 12V więc musisz poszukać pod 24V a będziesz zadowolony... Te 9dB to ledwo słyszę ich pracę, a te co ty wybrałeś brzęczały jak małe traktorki... Poszukaj o jak najmniejszym hałasie generowanym podczas pracy i o jak najwyższym przepływie powietrza... Twój wybór to około 30dB więc głośne... Przekonała mnie grubość 1 cm, co ma znaczenie przy oddaleniu od ściany i wielkość 6x6. Przy wysokości korony8 cm., nie mówię o maskownicy korony tej 3mm. to i tak robi się niezła dziura X2 co oslabi konstrukcje. W specyfikacji jest napisane, że pracuje z głośnością 21dB i nie mam pojęcia jak to głośno dlatego chcę zobaczyć jak to wyjdzie w rzeczywistości. Bez sprzecznie różnica pomiędzy 9 a 21 jest duża więc i hałas większy. Chcę ich używać tylko gdy będzie włączona belka oświetleniowa. Może w ciągu dnia nie będzie to takie uciążliwe. Sterowanie z LedDimmer na jednym z kanałów łącznie z czujnikiem temperatury.
Morganelo Opublikowano 10 Listopada 2019 #24 Opublikowano 10 Listopada 2019 14 minut temu, Wojtek.C napisał: Przekonała mnie grubość 1 cm, co ma znaczenie przy oddaleniu od ściany i wielkość 6x6. Przy wysokości korony8 cm., nie mówię o maskownicy korony tej 3mm. to i tak robi się niezła dziura X2 co oslabi konstrukcje. W specyfikacji jest napisane, że pracuje z głośnością 21dB i nie mam pojęcia jak to głośno dlatego chcę zobaczyć jak to wyjdzie w rzeczywistości. Bez sprzecznie różnica pomiędzy 9 a 21 jest duża więc i hałas większy. Chcę ich używać tylko gdy będzie włączona belka oświetleniowa. Może w ciągu dnia nie będzie to takie uciążliwe. Sterowanie z LedDimmer na jednym z kanałów łącznie z czujnikiem temperatury. Rozumiem idee jaką chcesz uzyskać i osiągnąć, ale pytanie mam jaki chcesz radiator wykorzystać??? Z twoich informacji o chęci użycia 3W led-ów o łącznej mocy 72W mas dwie drogi do wyboru. 1 DROGA DO WYBORU - kupujesz radiator żebrowany (cięty jest na cm) taki jak np. Z tym radiatorem nie będziesz potrzebował montowania wentylatorów bo powinien na spokojnie obsłużyć 80W na 0,5m długości. Jedyne jego wady to głównie cena i wysokość oraz konieczność doklejania / dokręcania osłony na led-y. 2 DROGA DO WYBORU - kupujesz radiator/ profil aluminiowy 160 (cięty na cm) taki jak np. dodatkowo dokupujesz ceowniki 10x10x1,5mm jak takowe poniżej Z tego składasz nowy radiator z żebrami z ceowników doklejonych i dokręconych do profilu aluminiowego aby uzyskać jak poniższe zdjęcie (zapożyczone z netu w celach pokazowych). Dopiero do takich rozwiązań możesz na spokojnie doklejać led-y 3W bez obawy przed wysoką temperaturą. Jeżeli przy takich układach radiatora / profilu stwierdzisz że jednak temperatura jest za wysoka to wtedy będziesz mógł dokupić wentylatory do schładzania... Co do samych wentylatorów to możesz kupić te 12V i do nich przetwornicę step-down z 24v na 12 ... Wpierw przemyśl na spokojnie co chcesz osiągnąć, sprawdź wymiary w jakich możesz na spokojnie się poruszać i dobierz dla siebie najlepsze rozwiązanie... A i nie zapomnij o montażu na power led-ach kolimatorów (polecam 60st.) które skupią światło w mniejszej przestrzeni. Nie będziesz oświetlał wszystkiego na około akwarium, a skupisz światło w jego środku... Do kolorowych polecają kolimatory o kącie 120st ale jak dla mnie lepsze powinny być 60 lub 90st. Ułatwi to mieszanie się barwy światła...
Falcowski Opublikowano 10 Listopada 2019 #25 Opublikowano 10 Listopada 2019 Ja robiłem łącznie 80W na 1.4 m na profilu 160 bez chłodzenia i jest ok. Co do wentylatorów, to popatrz wolnoobrotowe - są dość wydajne i super ciche. Na ali nawet nie było napisane, ile obrotów (albo nie zauważyłem). Na allegro są wentyle 140 na 700 obrotów i to jest mega ciche. Chłodzenie do pokrywy przyda się na lato, choć itu mi wystarczyło ściągnięcie osłon. Zasilacz tego typu powinien być w dodatkowej obudowie, żeby być bezpiecznym urządzeniem.
Morganelo Opublikowano 10 Listopada 2019 #26 Opublikowano 10 Listopada 2019 Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że u mnie będzie łącznie 72W power LED 3W na profilu aluminiowym 160mm z dołożonymi ceownikami 10x10x1,5 na obszarze tylko montażu LED-ów. Moc 72W będzie podzielona na 2 osobne układy po 36W na stronę lewą i prawą profilu... Na wysokości tych układów dokleję i dokręcę ceowniki. Mam tą możliwość, że wymiar w górę mi nie przeszkadza bo i tak w planie mam aby lampa była zrównana z pokrywą... Wtedy owe ceowniki będa wyżej niż pokrywa i ciepło oddadzą bezpośrednio do pomieszczenia... Zamontowanie tego pod pokrywą też nie sprawi problemów bo większa powierzchnia oddawania ciepła zniweluje temperaturę led-ów, a dodatkowo utrzyma temperaturę wody w zbiorniku... @Falcowski- nauka nie poszła w las wiem teraz więcej niż bym chciał, a budowa oświetlenia teraz to będzie pikuś ... Jak się zdobędzie potrzebną wiedzę, to proste jak malowanie ściany... 1
iquitos68 Opublikowano 11 Listopada 2019 #27 Opublikowano 11 Listopada 2019 Pytanko. Tak ogólnie jakie są zalety power ledów? Jaka jest ich przewaga w stosunku do "zwykłych" modułów led? Zauważyłem, że wielu akwarystów teraz zaczęło stosować właśnie power ledy.
Morganelo Opublikowano 11 Listopada 2019 #28 Opublikowano 11 Listopada 2019 (edytowane) Szybka i prosta odpowiedź - największa różnica to ich wydajność świetlna... Na korzyść modułów przemawia obecnie ich łatwość montażu bez konieczności posiadania wiedzy z zakresu lutowania, klejenia, budowania i składania elementów aluminiowych... Ot po prostu kupujesz, doklejasz w miejscu przeznaczenia, skręcasz / łączysz 2 kabelki do zasilania i masz gotowe oświetlenie... Przy Power Led-ach niestety nawet sam się o tym przekonałem, że wiedza to podstawa aby złożyć lampę o określonych oczekiwaniach - tu już nie jest kupujesz i przyklejasz = działa. Taka lampa otwiera przed nami szeroką drogę do możliwości doboru jej mocy, całej gamy pasma jakie potrzebujemy, kolorystyki, układu i mieszania barwy... Sądzę, że znajdziesz jeszcze wiele innych cech... Tutaj wymieniłem najciekawsze i najważniejsze... Edytowane 11 Listopada 2019 przez Morganelo 1
iquitos68 Opublikowano 11 Listopada 2019 #29 Opublikowano 11 Listopada 2019 Od razu przepraszam, bo może zaśmiecam ten wątek. Zainteresowała mnie kwestia czysto wizualna efektu końcowego jak świecą ledy, a jak power ledy. Wiadomo odbiór oświetlenia to kwestia w wielu przypadkach bardzo subiektywna, ale może ktoś widział różnicę w wyglądzie akwarium na korzyść jednego bądź drugiego. Może ktoś przeszedł ze zwykłych ledów na power ledy i jest zadowolony. Wiadomo technika idzie mocno do przodu tak samo w kwestii oświetlenia akwarium. Dwa lata temu gdy zakładałem zbiornik, panował opinia że do naszego biotopu nie potrzeba power ledów, gdyż nie ma potrzeby świecić aż tak mocno. Power ledy warto natomiast zastosować w akwarium roślinnym, gdyż tam trzeba dać dużo lumenów, żeby rośliny rosły. Tak się pytam tez gdyż powoli myślę o drugim baniaczku..
Morganelo Opublikowano 11 Listopada 2019 #30 Opublikowano 11 Listopada 2019 21 minut temu, iquitos68 napisał: Od razu przepraszam, bo może zaśmiecam ten wątek. Zainteresowała mnie kwestia czysto wizualna efektu końcowego jak świecą ledy, a jak power ledy. Wiadomo odbiór oświetlenia to kwestia w wielu przypadkach bardzo subiektywna, ale może ktoś widział różnicę w wyglądzie akwarium na korzyść jednego bądź drugiego. Może ktoś przeszedł ze zwykłych ledów na power ledy i jest zadowolony. Wiadomo technika idzie mocno do przodu tak samo w kwestii oświetlenia akwarium. Dwa lata temu gdy zakładałem zbiornik, panował opinia że do naszego biotopu nie potrzeba power ledów, gdyż nie ma potrzeby świecić aż tak mocno. Power ledy warto natomiast zastosować w akwarium roślinnym, gdyż tam trzeba dać dużo lumenów, żeby rośliny rosły. Tak się pytam tez gdyż powoli myślę o drugim baniaczku.. Jak dla mnie bardzo dobrze, że dopytujesz się co i jak... W sumie poruszyłeś temat, o którym zapomnieliśmy wspomnieć.... Czyli potrzeba zastosowania Power Led w naszych akwariach z Malawi. Panuje ogólna zasada, że zbiorniki Malawi, nie muszą być oświetlane bardzo dużą ilością Watów i nie muszą posiadać wielkiej liczby lumenów. To wynika prosto z braku roślinności w naszych zbiornikach. To jest niesprzeczne jak dla mnie. Stosowanie oświetlenia na modułach LED typu Samsung czy podobnych z jednej strony ułatwiają zbudowanie takiego oświetlenia, które zaspokoi potrzebę dostarczenia światła do akwarium. Z drugiej strony uchroni nas też przed gwałtownym rozwojem glonów, sinic i innego paskudztwa jakie chcemy uniknąć... Zbudowanie oświetlenia na Power Led-ach jest odwrotnością powyższego. Czyli daje nam kolejną możliwość na bujniejszy rozwój glonów zielonych, uzyskania tej ciekawej zielonej i naturalnej otoczki która jest lubiana przez naszych podopiecznych... Roślin nie posiadamy, a jeśli już to w znikomej ilości, ale glony zielone też maja swoje wymagania i potrzeby. A za pomocą Power Led-ów dajemy im i sobie taka możliwość... Choć takie oświetlenie wymaga od nas większej wiedzy, konieczności zakupu większej ilości podzespołów oraz budowy we własnym zakresie to jednak osiągamy lepsze wyniki / mozliwości... Moja wiedza jest jeszcze znikoma, więc jeśli gdzieś wypisałem głupotę to dajcie znać i poprawcie mnie... 1
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się