Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Nie miałem nigdy takich zaworów, ale podejrzewam, że średnica wewnątrz będzie podobna co przyłączy w samym filtrze. Co do cyrkulatora, powinien wystarczyć, natomiast może się okazać, że siła ssania Twojego filtra będzie zbyt słaba żeby wyłapać wszystkie nieczystości, które cyrkulator skieruje w okolice zasysu i cześć z nich po prostu przepłynie sobie obok.

Opublikowano

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Do Sunsun dodają też pompy o wydajności 400l/h. Gdybym podłączył ją przed prefiltrem czy wpłynęło by to dodatnio na wydajność względem tego samego zestawu ale bez tej pompki?

Opublikowano

To nie jest dobry pomysł. Dam Ci prosty przykład. Weź dwa samochody. Jeden rozwija prędkość maksymalną 100km/h drugi 50km/h i połącz je ze sobą. Czy razem rozpędzą się do prędkości 150km/h? Nie.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Haha 1
Opublikowano

Heh też myślałem  tym na podstawie samochodów i twój przykład nie jest tak dokładny jak ja do tego podszedłem. Załóżmy że wolniejszy samochód nic nie robi to rzeczywiście cała praca spocznie na szybszym samochodzie, ale w przypadku gdy ten słabszy będzie pracował ze swoją maksymalną mocą to jego maksymalna prędkość wzrośnie bo ten mocniejszy przy tych 50km będzie go dalej rozpędzał. Nie chodzi mi tu o podniesienie całkowitej przepustowości samego głównego filtra tylko że bez pompki przy prefiltrze będzie to 500l/h a z pompką np 600l/h to wydaje mi się gra warta świeczki bo to jednak 20% wzrostu wydajności.

Co o tym sądzisz? Już nawet zastanawiałem się po prostu pójść do hydraulicznego sklepu i spytać o takie połączenie w przypadku normalnej hydrauliki.

Opublikowano

Ten temat był tu już wielokrotnie poruszany i uwierz mi, to nie działa. Poza tym jak kolega@rafalniski wczesniej wspomniał zawory w HW i kształtki, które z niego wychodzą mają bardzo małą średnicę wewnętrzną, co niekorzystnie wpływa na wydajność.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Opublikowano (edytowane)
42 minuty temu, Sprinciu napisał:

ale w przypadku gdy ten słabszy będzie pracował ze swoją maksymalną mocą to jego maksymalna prędkość wzrośnie bo ten mocniejszy przy tych 50km będzie go dalej rozpędzał

Tak, ale pomyśl jakie opory powstaną w tym słabszym powyżej jego maksymalnej prędkości, co w konsekwencji bezpośrednio wpłynie na zdolność rozpędzania tego silniejszego. W prefiltrze HW wytworzy się podciśnienie, ponieważ mocniejszy filtr będzie z niego wysysał wodę szybciej niż pompka HW będzie w stanie go napełnić.

Edytowane przez Bartek_De
Opublikowano

@Bartek_De

Dotarłem wreszcie w googlu do artykułu z hydromechaniki. Przy takim połączeniu wydajność w l/h będzie równa tej najsłabszej, natomiast wysokość słupa przy założeniu podłączenia szeregowo ale na różnych wysokościach będzie równa tej ostatniej. Wszystkie moje pytania ten właśnie artykuł wyjaśnił do końca.

Co do średnic wewnętrznych zaworów Sunsun w wersji dla węża 16/22 to może możecie zmieżyć jaka będzie ta średnica. Ja mając w ręku zestaw montażowy Eheim proffesionel 4+ 350 dla węży 16/22 średniza wewnętrzna chociażby przelotu przez dno akwarium wynosi 9mm, na wlotach do głowicy aqua stop wynosi 14mm, a na złączce węża odprowadzającej wode z filtra w miescu podłączenia do wężownicy jest to 13mm.

Po powyższych pomiarach zestawu Eheim, musze poszukać przelotki z większą średnicą - TO NAPEWNO, i chętnie  bym się dowiedział jaka jest realna średnica wewnętrzna w Sunsun dla węży 16/22

@rafalniskiCzy twoja wypowiedź odnośnie zaworów Sunsun była poparta pomiarami zaworów do węży 16/22?

Opublikowano
2 minuty temu, Sprinciu napisał:

i chętnie  bym się dowiedział jaka jest realna średnica wewnętrzna w Sunsun dla węży 16/22

Kolega @rafalniskijuż Ci przecież odpowiedział i nie sądzę żeby nie było to poparte pomiarami, bo dość dogłębnie testował i opisywał swoje doświadczenia z prefiltrem HW i jego zaworami.

Opublikowano

@Bartek_De@rafalniski

Koledzy, podążając wymianą informacji z wami potwierdzoną w przypadku Rafała doświadczeniem z jego postu o testach prefiltrów Sunsun, postanowiłem sam dokonać testu zanim podłącze sprzęt do akwarium i zaleje wodą bo tak przy wannie to porostu łatwiej i bezstresowo. Celem mojego testu było sprawdzenie i porównanie wydajności filtra Eheim proffesionel 4+ 350 w kilku wariantach zaworów przyłączy itp. Wszystkie testy wykonałem bez mediów filtracyjnych aby nie brać ich oporów pod uwagę i najzwyczajniej nie o ich przepływ w tym teście chodziło a o wydajność przy samych akcesoriach.

Warunki testów. Woda zasysana z wanny na poziomie 1/3 wysokości filtra (inaczej niż w akwarium niestety), wylew wody z filtra podniesiony o 120cm od zaworów filtra(różnica poziomu prawie jak w akwarium). Na potrzeby testu mierzyłem czas napełnienia wiadra 15L

1. Test filtra z podłączonymi wężami 16/22 do głowicy bez żadnego osprzętu,  wewnętrzna średnica zaworów głowicy to 13mm - Czas napełnienia 59sek

2. Test filtra w konfiguracji z pkt 1 dodatkowo dołożona zwężka która będzie zaraz za zasysem, średnica wewnętrzna 9mm - Czas napełnienia 59,6sek

3. Test filtra w konfiguracji z pkt 2 dodatkowo dołożony cały zestaw komina z zestawu akwariowego (taki kratkowany grzybek) - czas napełnienia 59,4sek

4. Test filtra w konfiguracji z pkt 3 dodatkowo dołożona przejściówka z węża na gwint do deszczownicy - czas napełniania 59,6sek

 

Na podstawie powyższych wyników jestem skłonny stwierdzić że spadek mocy był na pkt 2, a różnice pomiędzy pkt 2 3 i 4 znajdują się w granicy błędu pomiarowego. W związku z powyższym zamierzam zamówić prefiltr Sunsun HW-603B + dodatkowy zawór. Dlaczego wersja z pompką? Bo to nie jedyne moje akwarium i jeśli po testach okaże się że rzeczywiście negatywnie wpłynie na wydajność to zastąpię w jakimś mniejszym moim akwarium filtr wewnętrzny na właśnie ten ale w wersji z pompką :)

@rafalniskipodeślij proszę linka z którego ty zamawiałeś ostatnio swoje HW. Dzięki twojemu testowi i nieszczelności na którą trafiłeś w przypadku wersji LW porzuciłem pomysł filtra przezroczystego chociaż w nim było by łatwiej sprawdzać poziom zabrudzenia mediów. Ale dalej śledzę twój wątek bo może trafiłeś na jakiś bubel, i ktoś potwierdzi że u niego jednak jest w pełni szczelny.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam serdecznie, mam zapytanie odnośnie czegoś, co porasta kamienie w moim malawi.  Jeśli chodzi o temat glonów i tego typu rzeczy jestem zielony w temacie. Moje akwarium etap okrzemków przerabiało dosyć dawno temu i wyglądało tak: Długo chodziło bez mieszkańców. Po około roku, gdy kamienie były już czyste wpuściłem ryby. Wydarzyło się to dwa tygodnie temu i akwarium z takiego: zmieniło się na takie: Na żywo dużo lepiej widać zieleń, jest jej bardzo dużo. Podejrzewałem, że jak zasiedlę akwarium to pojawią się też glony. Dodatkowo akwarium stoi na przeciwko okna północnego więc dostaje sporo światła. Nie mniej jednak nadal zastanawia mnie czy to mogło stać się tak szybko. To, co skłoniło mnie do napisania tego postu to dziwne punkty na omawianych kamieniach. Występują z różnorodną częstotliwością i odbiegają kolorem od reszty zielonych porostów na kamieniach. Tutaj fotki: Chodzi mi o te niebieskawo-zielonkawe kropki. Jestem wzrokowcem a ten kolor wydaje mi się mało naturalno-bezpieczny(?) I zacząłem się lekko martwić. Wolę dmuchać na zimne i dowiedzieć się od ludzi bardziej doświadczonych. Co to może być? A przede wszystkim czy to powód do zmartwień? Jak mówiłem - o ile ryby i samo malawi pod względem wiedzy nie jest mi obce tak glony to inna para kaloszy. Z góry dziękuję za pomoc. 
    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.