Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Koleżanki I koledzy,

W najbliższym czasie zamierzam zalać moje pierwsze w życiu Malawi. Akwarium Eheim o wymiarach dna 100x55 I wysokości 65, litraż 300. Akwarium posiada komin I zasys dolny. Do filtracji głównym kubełkiem będzie Eheim proffesionel 4+ 350 o wydajności do 1050L/H.

Bije się z myślami czy filtr w konfiguracji producenta wystarczy czy coś trzeba zmienić. Domyślna konfiguracja to po koleji od gory w koszykach 1. gąbka z dużymi oczkami, 2 fizelina+eheim substrat pro, 3  Eheim Biomech, 4. Eheim MechPro.

Moj pomysł to dołożenie prefiltra I tu mam dwa pomysły pierwszy który mniej do mnie przemawia to prefiltr Eheim na wlot w środku, drugi to Prefiltr Sunsun LW-603/HW-603. W przypadku jednego I drugiego rozwizania rozważam zakup cyrkulatora/falownika o wydajności okolo 3500L/H.

Podstawowe pytanie które mnie nurtuje jak bardzo zastosowanie prefiltra w tym wypadku Sunsun wpłynie na ogólny przepływ przez kubełek i wydajność pompy?

Będę wdzięczny za ewentualne pomysły i rady.

Opublikowano

Tak jak kolega@rafalniski napisał, nie zda to egzaminu. Miałem ten filtr w 240L. To świetny filtr, biologię ogarnie Ci jak ta lala. Wkład MechPro sobie podaruj, wystarczy sama ceramika i gąbka, po prostu dolny kosz zostaw pusty. Niestety w Malawi dodatkowo jest potrzebny filtr mechaniczny o dużym przepływie, pomyśl o tym. Tak na szybko Aquael Circulator 2000 z prefiltrem Eheim. Zastanawia mnie jedno, jak chcesz dać prefiltr na zasys biologa, skoro masz komin i przelot przez dno? Masz tam jakieś sitko spływu zamiast którego chcesz założyć prefiltr? Jeśli możesz, zrób zdjęcie jak to wygląda.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Opublikowano (edytowane)

Aktualnie nie ma mnie w domu więc zdjęcie zapożyczone z internetu ale wyglda to dokładnie jak u mnie. Grzybek można odczepić i zostanie sama rurka, a sama rurkę też można wyjać bo jest po prostu wsadzana w złczkę uszczelniajc połaczenie z gwintem pod akwarium.

Chciałbym uniknć filtrów w akwarium na szybie. dlatego myślałem o cyrlkulatorze EHEIM STREAMON+ 6500 FALOWNIK, CYRKULATOR i do tego ten prefiltr Eheim w akwarium za zasysie.

 

eheim_incpiria_scarico(2).jpg

A co do średnicy zaworu Sunsun to nie wiedziałem że taka różnica jest aż… Te wskazane przezemnie filtry maj zawory i węże w rozmiarze 16/22 czyli takie jak mój flitr. To może jeszcze jeden błd chce zrobić mianowicie pod akwarium tuż za zasysem chce dla czynności serwisowych dołożyć zawór podwójny Eheim 16/22 czy on tez ma tak mał średnicę wewnętrzna? I jak wyglda średnica wewnętrzna samych wlotów do filtra?

Edytowane przez Sprinciu
Opublikowano (edytowane)

@Bartek_De Suchy komin czyli woda kończy się jakieś max 5cm przed jego górn krawędzia. W komin wsadzasz kable od oświetlenia i ewentualnych innych urzadzeń elektrycznych, oraz rurkę powrotna z filtra. Dzieki temu wszystko łacznie z okablowaniem znajduje się w bryle akwarium. W kominie na dnie jest wywiercony przepust przez który wszystko rpzekladasz do szafki pod spodem.

Jeden z kolegów prezentował swoj Incpirie w wesji 400 w poniższym linku na ansyzm forum

 

Edytowane przez Sprinciu
  • Dziękuję 1
Opublikowano

A nie myślałeś o innej filtracji? Dla mnie to akwarium jest idealne pod narurowca. Masz przelot w dnie czyli już odpada rura zasysająca, jedynym problemem może być średnica tego przelotu. Jeśli udało by się zamontować takie przejście https://www.belio.pl/p113621,pvc-przejscie-przez-szkło-srubunek-25mm.html można by instalację narurowca zbudować na rurach 25mm i pompie Ibo beta 25-40, albo 25-60. Miałbyś wszystko w jednym, filtrację mechaniczną, biologiczną i cyrkulację plus kompletną ciszę i mega wydajność. Dodatkowo jak chciałbyś się pobawić, to w instalację wepniesz sobie grzałkę i wtedy masz zero gratów w baniaku. Rurę wylotową puszczasz przez ten komin i jest pan zadowolony.

Opublikowano (edytowane)

@Bartek_De Na spokojnie by dało by rade taki gwint wsadzic, bo teraz przelot jest na takim gwincie na oko, może ciut mniejszym, ale poki co narurowej nie bede robił, w zestawie był taki kubełek i chce go wykorzystac może jak akwa będzie miało przejść restart to może wtedy pomyślę.. Czy taki cyrkulator z tym prefiltrem eheima zda egzamin? I co ze średnicz wewnętrzn tych eheimowych zaworów podwójnych masz o tym jakieś info?

Ale może jest opcja zamiany tych zaworów na jakieś przelotki np jak do połączenia węża ogrodowego do kranu.

Edytowane przez Sprinciu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.