Skocz do zawartości

Pokarm, genetyka, czystość biotypu


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

  W dniu 10.10.2019 o 09:20, Tomasz78 napisał(a):

Więc twierdzisz że ryby w jeziorze zachowują się inaczej a w akwarium inaczej bo są zmodyfikowane genetycznie. Jak możesz to załóż nowy temat chętnie poczytam i może coś napiszę.

Rozwiń  

Przekręcasz moje słowa. Nie twierdzę, że są zmodyfikowane tylko, że nie są czyste genetycznie. Ryby które rozmnażają się w akwariach nie są czyste genetycznie z dwóch powodów:

  • Po pierwsze to żywimy je pokarmem, który musi być "uzdatniany" by mógł być przechowywany przez dłuższy okres czasu tak jak żywność, którą my sami spożywamy.
  • Po drugie ryby są rozmnażane w sztucznych warunkach, często krzyżując się między sobą, czego w żaden sposób nie jesteśmy w stanie skontrolować czy przewidzieć.

Oczywiście wielu z was będzie twierdzić, że w Polsce nie ma żywności GMO. Ja jestem innego zdania.

Na początek załączam artykuł Pani Grażyny Nowickiej.

tom_3_3_grazyna_nowicka_rozwoj_genetyki_i_nauk_zywieniowych_a_dzialania_na_rzecz_zachowania_zdrowia.pdfPobieranie informacji ...

Opublikowano
  W dniu 10.10.2019 o 10:40, miron.dmt napisał(a):

 

  • Po drugie ryby są rozmnażane w sztucznych warunkach, często krzyżując się między sobą, czego w żaden sposób nie jesteśmy w stanie skontrolować czy przewidzieć.
Rozwiń  

Z tym się zgodzę , część ryb to krzyżówki międzygatunkowe, ale twierdzenie, że wszystkie są takimi krzyżówkami to już nadinterpretacja.

Opublikowano (edytowane)
  W dniu 10.10.2019 o 10:40, miron.dmt napisał(a):

 

Przekręcasz moje słowa. Nie twierdzę, że są zmodyfikowane tylko, że nie są czyste genetycznie. Ryby które rozmnażają się w akwariach nie są czyste genetycznie z dwóch powodów:

Rozwiń  

 

  W dniu 10.10.2019 o 11:02, miron.dmt napisał(a):

Gdzie napisałem , że wszystkie ??

Rozwiń  

Powyżej. Gdybyś napisał, "mogą" albo "część" to stwierdzenie można by przyjąć. Dla mnie "nie  są"  oznacza wszystkie bez wyjątków.

Natomiast w przytoczonej przez Ciebie pracy Pani Nowickiej. Nie ma informacji i zmianach w genotypie tylko o różnej ekspresji genów, w przypadku niedoborów poszczególnych składników pokarmowych. Przy czym na ekspresję ( ujawnienie się działania genu) ma wpływ wiele czynników. Natomiast genotyp to zespół genów odziedziczonych po rodzicach.

Edytowane przez suricade
  • Lubię to 4
Opublikowano

Wszystko się zgadza tylko nie go końca. Zauważcie, że społeczeństwo przez lata urosło. To samo dzieje się ze zwierzętami. Jemy mięso i ważywa zmodyfikowane genetycznie a to ma kolosalny wpływ na nasze zdrowie i rozwój. Jesteśmy modyfikowani pośrednio w czasie rozłożonym na wiele, wiele lat. Nasze ryby jedzą pokarm GMO i wcale się nie zdziwię jeżeli będziemy mieli w akwarium większe osobniki niż w naturalnym środowisku. To ma również wpływ na zachowanie danej populacji w środowisku. 

Firmy farmaceutyczne nie produkują leków by leczyć, tylko by zaleczyć bo inaczej by wszystkie padły.

Liczy się tylko zysk.

Opublikowano (edytowane)
  W dniu 10.10.2019 o 16:16, miron.dmt napisał(a):

Nasze ryby jedzą pokarm GMO i wcale się nie zdziwię jeżeli będziemy mieli w akwarium większe osobniki niż w naturalnym środowisku. To ma również wpływ na zachowanie danej populacji w środowisku. 

Rozwiń  

To oczywiste, że nasze ryby dorastają do większych rozmiarów w akwariach. W warunkach naturalnych trzeba sobie zapracować, aby się najeść. Ryby żerują cały dzień. W akwarium mają wypas bez większego wysiłku. Nie wspomnę o ilości składników odżywczych, które dostają na raz. Druga sprawa, to taka, że często lubi się sypnąć trochę więcej. 

Jaki to ma wpływ na ich zachowanie w danym środowisku? Masz na myśli, że zachowują się inaczej w akwariach? 

Edytowane przez przemo-h
  • Lubię to 3
Opublikowano

Nasze ryby znają tylko środowisko zbiornika a ich zachowanie w dużej mierze uwarunkowane jest warunkami jakie mają.

Co do pokarmu to dalej będę twierdził, że większe rozmiary ryb nie są wynikiem lepszego żywienia tylko jakości pokarmu. Jak więcej zjesz to urośnie Ci brzuch, wyższy z tego tytułu nie będziesz.

Opublikowano

Nie tylko brzuch jest większy. Zmienia się również sylwetka ryby. 

Co do pierwszej wypowiedzi... Wniosek nasuwa się jeden. Należy im stworzyć takie warunki, aby można było podziwiać naturalne zachowania. 

  • Lubię to 3

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.