Skocz do zawartości

Akwarium netto i brutto


pozner

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, AndrzejGłuszyca napisał:

Ale jak słyszę  powtarzane jak mantrę stwierdzenie  "mało kryjówek" to zastanawiam się czy mamy im robić akwa po to aby chować ryby  czy te kryjówki mają służyć temu , że ryba w razie potrzeby ma mieć miejsce do schowania.

No niestety tak jest. Akwaria mają ograniczoną powierzchnię i tylko w ten sposób możemy naszym rybom zapewnić pewien komfort. Dlatego napisałem, że te wyklinane garaże mogą być dla ryb lepszym rozwiązaniem, niż super wzorcowe wykony aquascapingu. Jeszcze raz napiszę, nie żałujcie kamieni, ale róbcie to z głową. Tym bardziej, gdy tyle gatunków chcecie umieścić w tej kropli wody. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, pozner napisał:

Mamy kałuże w mieszkaniu, a próbujemy upchać gatunki, które powinny funkcjonować na dużo większej powierzchni. Też miałem takie podejście, ale moje geertsi mnie z tego wyleczyły. Pokazały mi jak powinienem do tego podchodzić. Czy jeśli ryby się nie zabijają, to wszystko jest ok? To chyba nie jest wyznacznik, a tak chyba tu jest. Moje podejście z latami bardzo się zmieniło i to ryby je zmieniło. Zachwycamy się zachowaniem naszych ryb, ale czy ktoś zastanawia się nad tym jak te ryby zachowywały by się, gdyby miały więcej miejsca, gdyby tych gatunków było mniej? 3 gatunki w 240l. to jakieś nieporozumienie. Ale jeśli nawet, to większa ilość kamieni tylko może pomóc w utrzymaniu takiej obsady. Przeliczanie ilości kamieni w tej sytuacji działa negatywnie. Większa ilość kamieni może zadziałać tylko na plus. Mimo że netto wody jest mniej. 

Tutaj kolejny problem się pojawia. Chce się dużo, kolorowo i nie zawsze interesują nas ryby. Mam osobiście to samo podejście, co Ty i zdecydowałem się na obsadę, która dla większości może wydawać się beznadziejna😁. Ja równiż po prostu szukam harmonii. Akwarium z dwoma samcami, które wyróżniają się wśród "brzydkich" samic może wyglądać dużo lepiej, niż kolorowa dyskoteka, od której można dostać oczopląsu. 

 

  • Lubię to 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, pozner napisał:

Jeszcze raz napiszę, nie żałujcie kamieni, ale róbcie to z głową.

No właśnie...wszystko musi przemyślane . Napchamy kamieni zbyt wiele w dobrych intencjach  to  wtedy  przeginamy w drugą stronę bo np. ograniczymy powierzchnię do pływania. Tak jak mówisz..to znowu wiąże się z ilością ryb czy gatunków np. w 240 litrach i właściwym doborze obsady. Jak się okazuje dla jednych ryb warunkiem zapewniającym im komfort  będzie duża ilość kryjówek dla innych jak najwięcej miejsca do pływania. W takim przypadku jedynym rozsądnym wyjściem zapewniającym rybom komfort jest....zrezygnowanie z trzymania ich w akwa. Musimy sami kierować się rozsądkiem i szukać kompromisów..inaczej się nie da. Złotej recepty nie ma.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie samo podejście, mniej gatunków, ale wielosamcowo. Problem polega właśnie na tym, żeby każdy z tych samców miał swoje miejsce w akwarium. Dlatego skrobnąłem ten wątek. Ilość skałek, mimo matematycznego ograniczenia, może zadziałać pozytywnie na życie w akwarium. Sam miałem nochali i lombardzkie (min). Potencjalne killery, a funkcjonowały bezproblemowo. Ale przygotowałem im odpowiednie warunki. 

Edytowane przez pozner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układanie kamieni służy tylko nam aby wszystko ładnie wyglądało. Ja właśnie tak miałem. Układałem, kombinowałem i wszystko było ok.  Podczas redukcji obsady musiałem część kamieni wyciągnąć a po wszystkim po prostu nie miałem weny aby to jakoś ładnie poukładać. Po dwóch dniach ryby obraly swoje nowe rewiry i co najważniejsze w miejscach gdzie w życiu bym na to nie wpadł. Wpływały w takie zakamarki, że głowa mała. Dlatego układanie służy tylko właścicielowi.  Sorki ale właśnie takie haotycznie powrzucane kamienie widuje się na filmikach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, AndrzejGłuszyca napisał:

No właśnie...wszystko musi przemyślane . Napchamy kamieni zbyt wiele w dobrych intencjach  to  wtedy  przeginamy w drugą stronę bo np. ograniczymy powierzchnię do pływania. Tak jak mówisz..to znowu wiąże się z ilością ryb czy gatunków np. w 240 litrach i właściwym doborze obsady. Jak się okazuje dla jednych ryb warunkiem zapewniającym im komfort  będzie duża ilość kryjówek dla innych jak najwięcej miejsca do pływania.

No tutaj jest kwestia konkretnych gatunków. Wiadomo, że non mbuna potrzebuje przestrzeni, mbuna takich potrzeb nie ma w takim zakresie. Wszystko powinno się dopasowywać do konkretnych gatunków. Zaobserwowałem, że duża ilość skał rozkłada agresję w akwarium. Sztuka polega na odpowiednim ułożeniu kamieni. Ich ilość ma kluczowe znaczenie. Z niczego nie stworzy się nic. Wracam do tytułu tematu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, przemo-h napisał:

Tutaj kolejny problem się pojawia. Chce się dużo, kolorowo i nie zawsze interesują nas ryby. Mam osobiście to samo podejście, co Ty i zdecydowałem się na obsadę, która dla większości może wydawać się beznadziejna😁. Ja równiż po prostu szukam harmonii. Akwarium z dwoma samcami, które wyróżniają się wśród "brzydkich" samic może wyglądać dużo lepiej, niż kolorowa dyskoteka, od której można dostać oczopląsu. 

 

Między innymi dlatego niedawno postanowiłem zrezygnować z części obsady i zrobić akwarium jednogatunkowe ale w 3 morfach kolorystycznych... Dzięki temu mam jeden gatunek ale jest kolorowo jak by było więcej gatunków...

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Robson79 napisał:

Między innymi dlatego niedawno postanowiłem zrezygnować z części obsady i zrobić akwarium jednogatunkowe ale w 3 morfach kolorystycznych... Dzięki temu mam jeden gatunek ale jest kolorowo jak by było więcej gatunków...

Można i tak, ale przy różnych gatunkach i odpowiedniej aranżacji mogą one funkcjonować obok siebie. Moim zdaniem warunkiem jest taki dobór obsady, żeby siła, temperament, wielkość gatunków równoważyły się. Moje ostatnie mbunarium, bardzo mocno zagruzowane, było domem dla takich gatunków jak L. trewavasae, M. lombardoi, M. parallelus (loriae), P. acei i P. elongatus chewere. Wszystko w 500l. brutto😉 Wszystko funkcjonowało bezproblemowo, mimo tak ostrych gatunków. Ktoś stwierdzi, że to dzięki przerybienie, ale ja myślę, że to dzięki odpowiedniej aranżacji. Każdy z tych gatunków znalazł swoje miejsce w akwarium. No, może poza chewere. Im trudno było utrzymać rewir, ale dawały sobie radę i to wielosamcowo. Teraz bym tylu gatunków nie umieścił w takim akwarium, ale wtedy inaczej do tego podchodziłem. Układając tą obsadę nie wyliczałem litrażu brutto i netto. Do głowy mi to nie przyszło, ważniejsza była ilość kamieni i ich aranżacja. Czy gdybym dał o połowę mniej kamieni, przez co zwiększyła by się ilość wody netto, sytuacja wyglądałaby tak samo? A może lepiej (więcej miejsca)? Obawiam się, że nie. Zmniejszyła by się ilość potencjalnych rewirów. Dodam tylko, że poza lombardoi wszystkie gatunki podchodziły do tarła i nie było przy tym mowy o terroryzowaniu reszty obsady. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • marek_z_81 przestał(a) promować temat
  • 1 rok później...

      Bardzo fajny temat i dyskusja, zwłaszcza dla takich osób jak ja która za dwa dni stanie przed pustym (dziewiczym) akwarium i będzie się zastanawiała na aranżacją i wszystkimi powyższymi wątkami które były poruszane😃.

       Oczywiście odnośnie kryjówek i ,,gruzowania" uważam iż powinno być ich jak najwięcej (moje dywagacja dotyczą Mbuny) jednak często zapominamy o jednym ważnym aspekcie. Mianowicie człowiek jest tak ,,skonstruowany" iż porusza się przeważnie tylko w jednej płaszczyźnie - poziomej, dlatego tak często skupiamy się mocno tylko na powierzchni dna akwarium ale nie zapominajmy iż ryby poruszają się we wszystkich płaszczyznach. 

      Możemy zrobić dziesiątki kryjówek i stref wykorzystując też tył akwarium(tło), boki akwarium czy lustro wody tworząc w akwarium swoisty labirynt ,w którym nie widzą się między sobą najagresywniejsze ryby. Wcale nie trzeba wrzucać do akwarium tony kamienia aby uzyskać pożądany efekt wizualny czy hodowlany. Oprócz kamienia który oczywiście powinien być podstawowym budulcem aranżacji mamy w dzisiejszych czasach naprawdę masę ciekawych materiałów i produktów za nieduże pieniądze które możemy wykorzystać w aranżacji naszego akwarium które dadzą nam równocześnie nowe możliwości techniczno-konstrukcyjne: moduły, korzenie, ciekawe kamienie, materiały budowlane a nawet rośliny (nurzańce czy anubiasy).

  Wracając po 10 latach do akwarystyki (zatrzymałem się na etapie piaskowca, łupków i tzw,,garaży") i szukając w internecie swojego pomysłu na Malawi (przeglądając głównie klubową Galerię) zauważyłem masę ciekawych pomysłów np. z zagospodarowaniem boków akwariów czy podwieszanych modułów. Przy mądrej obsadzie i ciekawej aranżacji możemy otrzymać interesuje  akwarium gdzie w każdym kącie coś się dzieje. I zgadzam się z kolegami iż CIEKAWE nie koniecznie znaczy kolorowe😉. Każdy z nas szuka swojego ,,złotego środka" i w każdym mieszkaniu muszą być jakieś meble ale należy uważać aby nie zagracić chałupy.

 

P.S. jak ktoś wstawi jako aranżacje stare wiadro albo emaliowane kubki to też może powiedzieć że ma ,,naturalny biotop'' bo takie obrazki też znajdziemy gdzieś w Jeziorze (zwłaszcza koło osad ludzkich)🤣.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.