Skocz do zawartości

Parametry - POMOCY


kilocoli93

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, akwarium zalane w niedzielę, w środku piach kwarcowy i łupki, 112l, planuję trzymać w nim Saulosi.

Parametry wody:

ph 7,6 (próbowałam podnieść sodą oczyszczoną, ale nic to nie dało)

NH3 0,1

No2 0

No3 15

KH 16

GH 13

Temperatura: póki co 23°C i dziś wrzucam grzałkę.

 

Testy robione kropelkowo marki Zoolek. Proszę powiedzcie mi co zrobić, żeby parametry były okej i nie zaszkodzić rybą, które planuję wpuścić w przyszłym tygodniu.

Dodam, że jestem początkującym malawistą i o wielu rzeczach muszę i chcę się nauczyć :)

Edytowane przez kilocoli93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanko poczytaj o cyklu azotowym. Tematów o starcie akwarium jest tyle, że nie sposób tego przeoczyć. Akwarium zalałaś w niedzielę, a ryby chcesz wpuścić w przyszłym tygodniu? Nie tędy droga.

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Bartek_De napisał:

Koleżanko poczytaj o cyklu azotowym. Tematów o starcie akwarium jest tyle, że nie sposób tego przeoczyć. Akwarium zalałaś w niedzielę, a ryby chcesz wpuścić w przyszłym tygodniu? Nie tędy droga.

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Skoro jednak odpowiedziałeś mi na ten post to mógłbyś od razu podać np minimalne/maksymalne normy parametrów wody. Jesteś tak dobrym akwarystą, że MOGŁABYM się od Ciebie czegoś nauczyć 😉 każde źródło podaje inaczej.

I skałki i filtr jest lekko śliski, a parametry chyba nie są tragiczne. Mam rozumieć, że cykl azotowy się jeszcze nie zaczął?

A co do ryb to w piątek idę je wybrać i zapłacić, pytałam o możliwość przechowania ich do momentu aż akwa się ustabilizuje bo tak myślałam, że tydzień czasu zapewne nie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry takie jak PH, KH, GH są ok i nie trzeba z nimi nic robić. Jeśli chodzi o NH3, NO2 i NO3 to kwestia zamknięcia cyklu azotowego.  Żeby to wszystko zagrało musisz dać jakieś pożywki do zbiornika np sypnąć trochę karmy dla ryb i dać ampułkę bakterii Prodibio biodigest i czekać robiąc testy nh3 no2 i no3 co 3 dni i zapisywać wyniki. Przy odrobinie szczęścia cykl zamknie się w 2-3 tygodnie ale może to potrwać i 5-6 tygodni bo tu nie ma reguły. Także ze względu na dobro ryb sugeruje zapomnieć o wpuszczaniu ryb w przyszłym tygodniu, bo tego nie przeżyją.

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kilocoli93 napisał:

ph 7,6 (próbowałam podnieść sodą oczyszczoną, ale nic to nie dało)

Teraz nie kombinuj z sodą. Rzeczywiste pH będzie dopiero po zamknięciu cyklu azotowego..Ono samoczynnie w niewielkim zakresie wzrośnie. Ten parametr możesz podnosić sodą ale nie na starcie cyklu. Poza tym aby w miarę dokładnie zmierzyć pH powinnaś mieć testy ( krople ) w zakresie 7.4 - 9.0. Inny zakres pokaże niedokładnie.

Ocena Twoich parametrów nic Ci nie da teraz bo naprawdę są to parametry kranówy a nie wody w trakcie cyklu. Nie wiemy jak startujesz ( metoda) . Ale generalnie obserwuj NO2 i NO3. Jeżeli przy Twoim starcie ( metoda nieznana) NO2 bardzo Ci wzrośnie  i zacznie spadać a wzrośnie NO3 to teoretycznie  można będzie uznać cykl za zamknięty. Dlatego kolega polecił Tobie abyś poczytała o cyklu.

13 minut temu, kilocoli93 napisał:

Jesteś tak dobrym akwarystą, że MOGŁABYM się od Ciebie czegoś nauczyć 😉 każde źródło podaje inaczej.

Tutaj prośba..zostaw sarkazm dla siebie  i doceń to , że kolega chce Ci pomóc jak wszyscy inni na tym forum. Więcej na tym zyskasz.

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, AndrzejGłuszyca napisał:

Teraz nie kombinuj z sodą. Rzeczywiste pH będzie dopiero po zamknięciu cyklu azotowego..Ono samoczynnie w niewielkim zakresie wzrośnie. Ten parametr możesz podnosić sodą ale nie na starcie cyklu. Poza tym aby w miarę dokładnie zmierzyć pH powinnaś mieć testy ( krople ) w zakresie 7.4 - 9.0. Inny zakres pokaże i niedokładnie.

Ocena Twoich parametrów nic Ci nie da teraz bo naprawdę są to parametry kranówy a nie wody w trakcie cyklu. Nie wiemy jak startujesz ( metoda) . Ale generalnie obserwuj NO2 i NO3. Jeżeli przy Twoim starcie ( metoda nieznana) NO2 bardzo Ci wzrośnie  i zacznie spadać a wzrośnie NO3 to teoretycznie  można będzie uznać cykl za zamknięty. Dlatego kolega polecił Tobie abyś poczytała o cyklu.

 

Mam test kropelkowy 7,5-9 :)

Dzięki wielkie za konkretną odpowiedź, będę zatem obserwować i wiem na co zwracać uwagę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy powyżej napisali już wszystko. Jeśli uraził Cię mój post to przepraszam. Jesteś na tym forum już kilka miesięcy i myślę, że czytając je, powinnaś mieć chociaż podstawową wiedzę na temat cyklu azotowego czy odpowiednich parametrów wody.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.