Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witajcie!

To mój pierwszy temat na tym forum i zaczynam od pozornie banalnego pytania do Was, a jednak niemalże spędzającego mi sen z powiek 😬 

Otóż zamówiłem już zbiornik o rozmiarach jak w temacie. Poczekam sobie za nim do nawet 3 tygodni i w tym czasie chcę zająć się "całą resztą" sprzętu. Sporo już poczytałem tutaj na forum, mam też książkę W. Sierakowskiego i L.Łątki polecaną przez to forum i tam sobie wciągam wszelką wiedzę jaką się da. 

 

Ale nigdzie nie byłem w stanie odszukać jak to jest z tymi szafkami w praktyce. Szafkę chciałem kupić na gotowca i nic już nie kombinować samemu. Czy potrzebuję masywnej budowy stalowej, czy "zwykła" drewniana powinna zdać egzamin? Aby być jeszcze dokładniejszym chciałem wam pokazać konkretnie 2 opcje znalezione na allegro. Być może ktoś z was ma podobne/te same patenty (ta ze stelażem aluminiowym widzę, że jest dość popularna w wielu sklepach). 

drewno https://allegro.pl/oferta/szafka-pod-akwarium-bialy-laminat-klik-120x40i70-7965496306

aluminium (kosztowniejsza opcja)  https://allegro.pl/oferta/zl-szafka-pod-akwarium-stelaz-bialy-alaska-120x40-6953551564

(w tej opcji jeszcze dodatkowe pytanie może trochę śmieszne ale muszę spytać: Jak to jest z tą ścianką która będzie u podstawy akwarium? To może być na takim stelarzu bez dechy żadnej jak na fotach?)

no i ewentualnie cenowo coś pomiędzy https://allegro.pl/oferta/aquael-glossy-120x40x73cm-szafka-biala-zd120-7442251175 - ale tutaj już gdzieś trafiłem na forum na opinię, że średnie to jest (chciałem usłyszeć więcej głosów w tej sprawie jeśli się da)

 

Bardzo zależy mi na bezpieczeństwie i mogę nawet dołożyć do interesu jeżeli, któraś z opcji ma dawać o wiele większą stabilność. 

 

A może cała ta lista to błąd i polecacie coś innego? 
Jestem ciekaw waszego zdania.

 

 

 

Edytowane przez iamblindaman
Opublikowano (edytowane)

Witam na naszym forum i mam nadzieję ,że w pełni będziesz z niego korzystać.

Odnośnie Twojego pytania o szafkę pod rozmiar akwa 120x40 to każda z przedstawionych przez Ciebie propozycji jest OK. Jeżeli chcesz mieć większy komfort psychiczny i chcesz szafkę ze stelażem aluminiowym to kupuj. Ale każda z nich będzie bezpieczna i zda egzamin. W tym przypadku to tylko kwestia ceny i estetyki. Ja do takiego rozmiaru (120x40 ) miałem szafkę jak na zdjęciu poniżej...nawet plecy w niej ( w tych Twoich pewnie też)  były ze zwykłej płyty pilśniowej. Tyle ,że ja dla swojego komfortu stawiałem ją bez nóżek czy też ślizgów ( pewnie niepotrzebnie).

Moja szafka różniła się tylko tym , że drzwiczki miała z lewej i prawej strony .

 

ffff.jpg

( Zdjęcie nie jest mojego autorstwa. Ściągnięte z netu)

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
  • Lubię to 1
Opublikowano

Dziękuję za odpowiedź :) Z pewnością mam teraz o wiele mniej wątpliwości.

Mam jeszcze ewentualne pytanie do użytkowników, którzy są w posiadaniu tej aluminiowej opcji. ( https://allegro.pl/oferta/zl-szafka-pod-akwarium-stelaz-bialy-alaska-120x40-6953551564 )

Patrząc na zdjęcia sam już nie wiem bo jakoś takie liche mi się te rurki wydają ale to może złe wrażenie. No i ponawiam głupie pytanie czy to jest normalne, że na górze nie ma blatu tak jak na fotach w ogłoszeniu?

 

 

Zrzut ekranu 2019-06-10 o 20.57.45.png

Opublikowano

Tym, że nie ma blatu się nie przejmuj, to jest bezpieczne. Jak zauważyłeś, szafka sprawia wrażenie lichej, ale to tylko wrażenie. Profil aluminiowy ma bardzo dużą wytrzymałość. Na Twoim miejscu nie kupił bym tej szafki, jest mega droga. Pomyśl o tej pierwszej, całej drewnianej. Wygląda solidnie i jest dedykowana pod akwarium więc na pewno wytrzyma. Zaoszczędzisz sporo kasy, którą bedziesz mógł przeznaczyć, na przykład, na jakiś dobry filtr.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Opublikowano

Dla mnie ta pierwsza - drewniana wygląda dużo lepiej. Również ta Andrzeja jest solidna, choć także stawiałbym ją bez nóżek. Jak szafka ma nóżki również pod środkowymi przegrodami, to bym stawiał na nóżkach.

Za tą drewnianą oraz tą Andrzeja przemawiają podparcia/przegrody w środkowej części zbiornika, czego nie ma w aluminiowej. Dopiero w dłuższych modelach je montują. Przy tak długim akwarium strzałka ugięcia dla aluminium byłaby dość duża.

Samo akwarium jest dość lekkie, ze względu na wysokość, więc też nie jest to wielki problem. Te szafki z pewnością są liczone na wysokość 60 słupa wody.

 

  • Lubię to 2
Opublikowano

Dzięki wszystkim za pomoc :) wybiorę chyba opcję z drewna (pierwszy link) skoro mówicie, że powinna wystarczyć. Cenowo jest więcej niż połowę taniej od aluminium.

Opublikowano (edytowane)

Cytat z aukcji " OTWORY NA MEDIA I PRĄD NAWIERCANE SĄ TYLKO NA WYRAŹNE ŻYCZENIE KLIENA " miej to na uwadze. Przed zakupem przemyśl i rozplanuj sobie filtrację. Myślę, że po dwa otwory 60mm z lewej i prawej strony tylnej ściany w zupełności powinny wystarczyć.

Edytowane przez Bartek_De
  • Dziękuję 1
Opublikowano

Pytanie jak takie drewniane szafki będą wyglądać po 5-10 latach moczenia  łokci ? Czy ewentualne puchnięcie zawilgoconych płyt meblowych ,które nie są wodoodporne nie przysporzy kłopotów? Szkło z 240litrami wody nie lubi naprężeń... I jak miałaby wyglądać ew.wymiana takiej szafki z tak ważnym i ciężkim ładunkiem ? Takie pytania zadawałem sobie pół roku temu i wybór padł na stelaż aluminiowy z regulacją poziomu w nóżkach. Polecam takie rozwiązanie , ja całość wykończyłem spienionym błyszczącym pcv .

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Posłuchałem kolegów wyżej i poszedłem w szafkę drewnianą. Na dany moment wygląda ładnie, sprawia wrażenie solidnej ale za jakiś czas gdyby miało się z nią coś dziać na pewno dam znać na forum (oby nie!) 😁

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.