Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.


Jako że kiedyś popełniłem pokrywę z pleksi, która była totalnym niewypałem i codziennie jej widok mnie odstraszał (generalnie pleksi to kiepski pomysł na pokrywę bo chłonie H2O i się odkształca) , a widząc ceny pokryw w sklepach i na alledrogo stwierdziłem że zrobię to raz a porządnie sam.


Początkowo chodził mi po głowie pomysł pokrywy z profili alu, ale po wielu poszukiwaniach nie znalazłem odpowiedniego więc zdecydowałem się na PVC spienione.


Zrobiłem projekt pokrywy w Cadzie a następnie zakupiłem na spółkę z bratem płytę PVC o wymiarach 2.44x1.22 [m]. Ciachnąłem swoją połówkę i przystąpiłem do cięcia.


I tu pojawił się 1 problem, o ile spienione PVC tnie się dosyć prosto nożykiem do tapet o tyle przy grubości 8 mm ta sztuka nie jest już taka łatwa i trzeba ciąć na kilka razy.


No ale po wielu znojach i trudach udało się pokroić płytę na pasy. Niestety fotek z etapów klejenia nie mam, ale postaram się to opisać.


W pierwszej kolejności wyciąłem front i boki ramki, które zostały ze sobą sklejone. Następnie dociąłem tylny dolny pas i dokleiłem do boczków. W ten sposób powstała ramka na akwarium. Następnie skleiłem tylny pojemnik na stateczniki. Kolejno zostały wklejone wzmocnienia. Przykręciłem zawias taśmowy i pokrywę. Na samym końcu wkleiłem wzmocnienia w klapie pokrywy.


Pokrywę muszę jeszcze tylko okleić i zamontować oświetlenie.


Koszt pokrywy:


Arkusz spienionego PVC 2.44x1.22 [m] 8mm 207 zł

Zawias taśmowy 11 zł

Klej PVC miałem ale to koszt rzędy 12 zł


W sumie pokrywa wyniosła mnie 114 zł bo płaciłem tylko za połówkę płyty.


A teraz fotki pokrywy i projekt:


f9176fb17b1356e2m.png

f464002e7048c337m.jpg

4a428d5bd9842617m.jpg

706f8fdb31f4f590m.jpg

f94951fda821a8f1m.jpg

a61de4b90fc9a5c6m.jpg


Na wszelkie pytania chętnie odpowiem. Mogę też udostępnić plik z projektem. Tam można sobie złapać wszystkie wymiary itd.

Opublikowano
A jak poradziłeś sobie z oświetleniem ?

nie widzę belki ze świetlówkami ;)



Było czytać uważniej :P Oświetlenia jeszcze nie ma. Dopiero w przyszłym tygodniu będę mieć świetlówkę i oprawki. Albo będzie do pokrywy mocowanie albo na wspornikach do boków ramki. Jeszcze nie wiem :P

Opublikowano
właśnie :P

chyba że nieskończone i dopiero teraz zaczną się schody... :lol:



Montaż oświetlenia to sama przyjemność w porównaniu do cięcia tego ustrojstwa. Oczywiście w miarę postępu będę wrzucać foty.

Opublikowano

Bardzo ciekawy pomysł. Śmiem powiedzieć, że efekt zewnętrzny pokrywy o niebo lepszy od tych gotowych-kupionych. Czekam na kolejne fotki i relacje z wstawiania oswietlenia.

Opublikowano

Witam.


Małe update.


Jako że skompletowałem oświetlenie to od razu wziąłem się do zamontowania go. W tym celu wkleiłem dwie listwy w pokrywie do których następnie przykręciłem uchwyty świetlówkowe T8. Przewierciłem się do komory statecznikowej i przeciągnąłem tam kable od oprawek. Ostatecznie podłączyłem się do statecznika.


Tak więc pozostało mi okleić pudło:P Komora stateczników póki co pozostanie otwarta tzn. nie będę przykręcać klapy maskującej. Zrobię to na samym końcu.


Załączam fotki:


ae8d6dd37fa7d803m.jpg

6e2b79ed413f11fbm.jpg

a7914f364def6679m.jpg

1f8922032b7b5069m.jpg

43549cfbdb3aa48am.jpg

36f533520d16991bm.jpg



Pozdrawiam i czekam na dalsze opinie:P

PS. Power-glo warta jest swojej ceny.

Opublikowano
super.

no i super biotopowe księżniczki :roll:



Niestety, ale księżniczki będą szukać nowego właściciela ponieważ przerzucam się na Malawi. Chociaż przyznam że w tym świetle prezentują się wyjątkowo ładnie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jeżeli akwarium Malawi, to na rośliny za bardzo się nie nastawiaj, chyba że glony na kamieniach. Co do wyboru lampy, zależy jaki budżet przewidujesz, ale weź pod uwagę, że oświetlenie, podobnie jak filtracja, to dwie rzeczy, na których nie warto za bardzo oszczędzać. Jeżeli nie masz pewności, jakiego światła potrzebujesz, najlepszym (choć nie  najtańszym) rozwiązaniem są belki oświetleniowe i to nie te z najniższej półki. Ja używam i mogę Ci ze spokojnym sumieniem polecić lampy Entriq firmy Skylight. W ofercie jest 10 rozmiarów od 15 do 150 cm, więc coś dobierzesz. Lampy są programowalne, sterowane smartfonem. Szerokie spektrum widma światła pozwala zastosować je w każdym rodzaju akwarium, a łatwość zmieniania ustawień daje możliwość dobrania takiego oświetlenia, jakie Ci pasuje. Filmy o tej lampie, podobnie zresztą jak i o innych rodzajach oświetlenia znajdziesz na YouTube, np. na kanale 'Podwodne światy".  Oczywiście zapewne modele innych firm też oferują podobne, a może nawet lepsze możliwości, ale opisuję Ci to co używam i z czego jestem zadowolony.
    • Kurczę.  Chyba nie potrafię wytłumaczyć o jaki chodzi mu przypadek… ale jeszcze raz.    zatykamy możliwość powrotu wody do sumpa.  ostatnia komora ma pompygdzie woda wraca do Akwa. Tam jest również czujnik dolewki i wlewa się woda.  zatkany powrót, woda dalej dolewa się przez pompy, komora pusta wiec czujnik dolewki dolewa wodę i pompy ją wlewają. Wtedy przelewa się góra przez akwarium na mieszkanie.    najlepiej by było odciąć zasilanie z pomp gdy tylko będzie pusta komora. I wtedy też żeby dolewka się zatrzymała. Takie awaryjne odcięcie zasilania. Tylko nie mam pomysłu jak.    Zatkanie jest możliwe np gdy wpadnie ryba i bokiem zatka rewizję a główna rura spustowa również się zatka.    moze maloptawdopodobne ale możliwe i chciałbym taki przypadek Wykluczyć.     Góry dzięki za pomysły. 
    • Moje Synodontis njassae nie wygryzają tła strukturalnego (dotyczy to dwu zbiorników i długiego czasu)
    • Witam,    Panowie mam pytanie czy wasze sumiki także mają zdolność do wygryzania tła modułowego?  Od jakiegoś czasu zauważyłem że z małej dziurki na narożniku powstała większa i ilość się zwiększyła.    
    • Może warto jeszcze raz przemyśleć projekt. Jeśli udało się zrobić dolewkę, to może da się również zrealizować stałą podmianę wody. Potrzebny będzie tylko odpływ do kanalizacji. Można to zrobić przez wykonanie otworu w sumpie – w komorze pompy – oraz zastosowanie: śrubunku, kolanka, sitka do regulacji poziomu. Do ustalenia stałego poziomu podmiany możesz użyć kroplownika z kompensacją ciśnienia. Rurkę doprowadzającą wodę można poprowadzić w rurze odpływowej do kanalizacji – w celu odzyskiwania ciepła w chłodnych miesiącach. Dodatkowo warto rozważyć wykonanie wyższego akwarium, zintegrowanego z pokrywą, które mogłoby pełnić funkcję magazynu wody na nieprzewidziane sytuacje (raz uratowało dom – moje rozwiązania znajdziesz w stopce). Otwór w sumpie może znajdować się w innym miejscu – ale trzeba się liczyć z wszystkimi tego konsekwencjami. Pamiętaj, aby policzyć spiętrzenie na grzebieniu przy danej wydajności pompy – pozwoli to dobrać odpowiednią wielkość komory pompy i zabezpieczyć się przed zatkaniem spływu. Z rozwiązań DIY możesz też użyć np. ESP32 + czujnika poziomu cieczy + ESPHome do sterowania elektrozaworem. Ja ogarniam teraz problem parowania i wyłączonej wody w domu przy długich wakacjach... będę zdalnie włączał wodę  
    • Poszukałem, poczytałem, przemyślałem i .... zrezygnowałem 
    • W takim razie nie jasno to opisales, bo z powyższego cytatu wynika, że już wypompowanie wody z ostatniej komory przeleje zbiornik. Chyba jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie zamontowanie czujnika poziomu wody w kominie, który po osiągnięciu minimalnego poziomu rozłączy pompę w sumpie. Nawet nie wiem czy są takie czujniki🤔 coś musisz wykombinować. 
    • Ok. Jest maloprawdopodobne.  mnie nie chodzi o to że woda z ostatniej komory się nie zmieści do Akwa. Chodzi o przypadek gdzie zatkany jest komin a dolewka cały czas działa i dolewa a pompa pompuje.  myślałem o jakimś awaryjnym odcięciu zasilania od pomp w przypadku całkowitego braku braku wody w ostatniej komorze.    chyba że ktoś ma inny pomysł. 
    • I to jest najbardziej ryzykowne, bo może się zdarzyć że wyporność tła naruszy Ci wytrzymałość tylnej konstrukcji akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.