Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.


Jako że kiedyś popełniłem pokrywę z pleksi, która była totalnym niewypałem i codziennie jej widok mnie odstraszał (generalnie pleksi to kiepski pomysł na pokrywę bo chłonie H2O i się odkształca) , a widząc ceny pokryw w sklepach i na alledrogo stwierdziłem że zrobię to raz a porządnie sam.


Początkowo chodził mi po głowie pomysł pokrywy z profili alu, ale po wielu poszukiwaniach nie znalazłem odpowiedniego więc zdecydowałem się na PVC spienione.


Zrobiłem projekt pokrywy w Cadzie a następnie zakupiłem na spółkę z bratem płytę PVC o wymiarach 2.44x1.22 [m]. Ciachnąłem swoją połówkę i przystąpiłem do cięcia.


I tu pojawił się 1 problem, o ile spienione PVC tnie się dosyć prosto nożykiem do tapet o tyle przy grubości 8 mm ta sztuka nie jest już taka łatwa i trzeba ciąć na kilka razy.


No ale po wielu znojach i trudach udało się pokroić płytę na pasy. Niestety fotek z etapów klejenia nie mam, ale postaram się to opisać.


W pierwszej kolejności wyciąłem front i boki ramki, które zostały ze sobą sklejone. Następnie dociąłem tylny dolny pas i dokleiłem do boczków. W ten sposób powstała ramka na akwarium. Następnie skleiłem tylny pojemnik na stateczniki. Kolejno zostały wklejone wzmocnienia. Przykręciłem zawias taśmowy i pokrywę. Na samym końcu wkleiłem wzmocnienia w klapie pokrywy.


Pokrywę muszę jeszcze tylko okleić i zamontować oświetlenie.


Koszt pokrywy:


Arkusz spienionego PVC 2.44x1.22 [m] 8mm 207 zł

Zawias taśmowy 11 zł

Klej PVC miałem ale to koszt rzędy 12 zł


W sumie pokrywa wyniosła mnie 114 zł bo płaciłem tylko za połówkę płyty.


A teraz fotki pokrywy i projekt:


f9176fb17b1356e2m.png

f464002e7048c337m.jpg

4a428d5bd9842617m.jpg

706f8fdb31f4f590m.jpg

f94951fda821a8f1m.jpg

a61de4b90fc9a5c6m.jpg


Na wszelkie pytania chętnie odpowiem. Mogę też udostępnić plik z projektem. Tam można sobie złapać wszystkie wymiary itd.

Opublikowano
A jak poradziłeś sobie z oświetleniem ?

nie widzę belki ze świetlówkami ;)



Było czytać uważniej :P Oświetlenia jeszcze nie ma. Dopiero w przyszłym tygodniu będę mieć świetlówkę i oprawki. Albo będzie do pokrywy mocowanie albo na wspornikach do boków ramki. Jeszcze nie wiem :P

Opublikowano
właśnie :P

chyba że nieskończone i dopiero teraz zaczną się schody... :lol:



Montaż oświetlenia to sama przyjemność w porównaniu do cięcia tego ustrojstwa. Oczywiście w miarę postępu będę wrzucać foty.

Opublikowano

Bardzo ciekawy pomysł. Śmiem powiedzieć, że efekt zewnętrzny pokrywy o niebo lepszy od tych gotowych-kupionych. Czekam na kolejne fotki i relacje z wstawiania oswietlenia.

Opublikowano

Witam.


Małe update.


Jako że skompletowałem oświetlenie to od razu wziąłem się do zamontowania go. W tym celu wkleiłem dwie listwy w pokrywie do których następnie przykręciłem uchwyty świetlówkowe T8. Przewierciłem się do komory statecznikowej i przeciągnąłem tam kable od oprawek. Ostatecznie podłączyłem się do statecznika.


Tak więc pozostało mi okleić pudło:P Komora stateczników póki co pozostanie otwarta tzn. nie będę przykręcać klapy maskującej. Zrobię to na samym końcu.


Załączam fotki:


ae8d6dd37fa7d803m.jpg

6e2b79ed413f11fbm.jpg

a7914f364def6679m.jpg

1f8922032b7b5069m.jpg

43549cfbdb3aa48am.jpg

36f533520d16991bm.jpg



Pozdrawiam i czekam na dalsze opinie:P

PS. Power-glo warta jest swojej ceny.

Opublikowano
super.

no i super biotopowe księżniczki :roll:



Niestety, ale księżniczki będą szukać nowego właściciela ponieważ przerzucam się na Malawi. Chociaż przyznam że w tym świetle prezentują się wyjątkowo ładnie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.