Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Czy n/w menu dla pyszczaków (112l) - P.Saulosi czymś jeszcze wzbogacić ?



(Tropical) MALAWI (podstawa ,spokojny brzusio)

(Tropical) SPIRULINA 36% (poprawne funcjonowanie ,metabolizm ,odporność)

(Tropical) CICHLIDOCOLOR (wsp. wybarwienia)

(Tropical) BIOVIT (odtłuszczanie watroby ,ocz.jelita ,energia)

(Tropical) ICHTOVIT (energia ,witaminy ,mikroelementy)

(Tropical) D-ALLIO (sole mineralne ,mikroelementy)

(Tropical) OVOVIT (kondycja ,wzrost ,odporność)


(Sera) FLORA (intensywne wyb. ,łatwostrawne)

(Sera) GRANUGREEN (energia ,wsp. barwy ryb)


WODZIEń (biała larwa komara)


SHRIMP-MIX (krewetki+groszek 1:1)


KASZA ,RYż ,KALAFIOR ,BROKUłA ,BANAN no i sałata dla pochrupania :)

Opublikowano

szpinak i spirulina moczona w soku z świerzych marchwi. i ten tego oczlik także lubią;)

Co do D-Allio nie jestem pewnien, a szczerzej nie znam składu. Daichini color FX jeszcze;)

Opublikowano

biovit ichtiovit ovovit ja bym wywalił, masz dużo tropicala :) za dużo IMO. Z tropicala zostawił bym spiruline 36% i D-alio ewentualnie Malawi (chociaż ja nie byłem zadowolony z tego pokarmu) Generalnie nie lubie tropicala w płatkach bo maskarycznie się kruszy. Możesz rozważyć spiruline special tropicala (IMO dobry stosunek jakość/cena) Serą nigdy nie karmiłem ale nie słyszałem żeby ktoś narzekał. Brakuje Ci w tym spisie chociaż jednego pokarmu "extra" Hikari excel albo Dainichi veggie/color.


Co do kaszy i ryżu moje pyszczaki nie wsuwają tego wcale. Warzywa czasami. Szpinak chętnie zjadał tylko narybek redów (zresztą on jadł wszytko co się wrzóciło) Shirmp mix daje bardzo często (groszek+krewetki +suszone rozwielitki/kiełże)


Wodzienia masz żywego czy mrożonego? Ja swoim daje rozwielitki z własnej chodowli - bardzo ładnie wciągają.



moje przymoczek w soku z marchwi nie lubią :(

Opublikowano

ja swoje karmie miszanką spirulina 36% / trop. malawi jako podstawa, którą jedza obowiazkowo raz dziennie poza sobota i niedziela.. oprócz tego dostają na zmianą chichild color/ vitality + color, dwa razy w tygodniu po tabletce spirutabin/vegetabin... a w sobotę tylko i wylącznie mrozonke wodzienia... (i mam wrazenie ze to lubia najbardziej :) jakby nie pokrywa to ta kostka wylatywalaby z akwarium) niedziela - glodowka... w zapasie mam jeszcze spirugran ale nie moge sie do niego przekonac.. po namoczeniu rośnie duży, ryby za nim nie przepadają, a poza tym są chyba jeszcze za małe...

Opublikowano
Czy n/w menu dla pyszczaków (112l) - P.Saulosi czymś jeszcze wzbogacić ?



(Tropical) MALAWI (podstawa ,spokojny brzusio)

(Tropical) SPIRULINA 36% (poprawne funcjonowanie ,metabolizm ,odporność)

(Tropical) CICHLIDOCOLOR (wsp. wybarwienia)

(Tropical) BIOVIT (odtłuszczanie watroby ,ocz.jelita ,energia)

(Tropical) ICHTOVIT (energia ,witaminy ,mikroelementy)

(Tropical) D-ALLIO (sole mineralne ,mikroelementy)

(Tropical) OVOVIT (kondycja ,wzrost ,odporność)


(Sera) FLORA (intensywne wyb. ,łatwostrawne)

(Sera) GRANUGREEN (energia ,wsp. barwy ryb)


WODZIEń (biała larwa komara)


SHRIMP-MIX (krewetki+groszek 1:1)


KASZA ,RYż ,KALAFIOR ,BROKUłA ,BANAN no i sałata dla pochrupania :)



(Tropical) OVOVIT (kondycja ,wzrost ,odporność) - wylatuje

(Tropical) BIOVIT (odtłuszczanie watroby ,ocz.jelita ,energia) - wylatuje

(Tropical) ICHTOVIT (energia ,witaminy ,mikroelementy)- wylatuje

(Tropical) CICHLIDOCOLOR (wsp. wybarwienia) - wylatuje


Reszta jest ok, pokarmy sery tez bardzo dobre, D-Alio, jak najbardziej super srodek na przeczyszczenie, podawany 2-3 w tygodniu.

Mozesz dodac cos z poleczki Hikarki(imo jedne z najlepszych granulatow)


Salata tez bardzo dobry pomysl, menu gotowe.

Opublikowano

wywal te tansze pokarmy Tropicala, o których pisali inni, są średniej jakości, mają sporo zapychaczy...

ja bym dodał mrożonki, przede wszystkim dla młodych cyklop, artemia. To naprawdę podstawa, lepsza od wodzienia, dziwię się, że nikt nie wspomniał. Jak podrosną już znacznie to kryll dodaj.


Warzywa i owoce, kluski i inne to taki troszkę folklor akwarystyczny, jedni dają inni zupełnie nie ;)

Opublikowano

a propos folkloru u moich:

bakłażan - nie jedzą

brokuły - nie jedzą

rzeżucha - nie jedzą

płatki owsiana - nie jedzą

kasza gryczana - nie jedzą

ryż - jedzą (tylko pytanie po co im to dawać ;) )

makaron - jedzą

banan - jadły tylko auratusy

buraki - nie jedzą

marchew - nie jedzą

krewetki - jedzą aż za bardzom, maingano wessał raz jedną w całości i potem nie bardzo mógł się wypróżnić ;)

zielony groszek - jedzą

łosoś - jedzą

małże- jedzą


w kolejce na spróbowanie czeka mniszek, kiełki brokułów i pokrzywa (jak wyrośnie na wiosne) No i kasta z rozwielitkami (czekam aż sie zrobi cieplej i zaczną się mnożyć)

Opublikowano
w

ja bym dodał mrożonki, przede wszystkim dla młodych cyklop, artemia. To naprawdę podstawa, lepsza od wodzienia,)



Kompletnie zapomnialem ze dieta jest dla Ps. Saulosi.

Ja tylko dodam, OMIJAJ z dala ochotke - tragiczny pokarm.

  • 9 miesięcy temu...
Opublikowano

Odświeżę temat.


Akwa mam zalane od środky, stosuję JBL Denitrol, w weekend planuję wpuścić 3 pierwsze sztuki Saulosi (docelowo 12 młodzieży). Problem jest tylko jeden - pieniądze, tzn. musi starczyć na ryby i na pokarmy


W związku z tym zaczynam zastanawiać się nad karmieniem, póki co, maluchów Saulosi.


Aby nie było za drogo i żebym nie musiał płacić za przesyłkę wybrałem sobie sklep, który na pewno wielu z Was zna, mianowicie Trzmiel, bowiem znajduje się na osiedlu obok mojego oraz ogólnie jest tam bardzo dobra obsługa i (mimo niektórych opinii) pełen profesjonalizm.

Niestety mają głównie pokarmy Tropicala, ale patrząc na uwagi dot. żywienia tego gatunku pyszczaków przymierzam się do takiego zestawu (przynajmniej na pierwsze tygodnie, potem może dozbieram na coś innego):


- jako podstawa na zmianę Tropical Malawi (u Trzmiela 500ml z op. zbiorczego - 6zł) oraz Tropical Spirulina Superforte 36% (500ml - 9,5zł)

- jako uzupełnienie Tetra Pro Color (żeby nie powtarzać znów Tropicala, 500ml - 7,5zł)

- oprócz tego mrożona artemia i oczlik (bądź, żeby oszczędzić, jedno z nich) oraz sałata (jak to ktoś wspomniał "do pochrupania" ;))

Jak uzbieram to po jakimś czasie chciałbym także dodać Tropical D-Allio (niestety u Trzmiela tego nie ma)


Co o tym myślicie?

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • No właśnie nie, do pierwszej komory filtracyjnej (nie licząc zrzutu), planuję włożyć gąbki 10, 20 i 30ppi.  Zdziwiłem się, że tak mówił. Tak samo jak to, że w panelu doklejanym do akwarium też się nie sprawdzają, a znam kilka osób które tak mają.
    • Na filmie Przemek mówi że gąbki w sumpie się nie sprawdzają, też tak uważacie? Jeżeli tak to dlaczego?
    • Ja też nie dopatrzyłem - policzyłem te szczeliny jako dwucentymetrowe. Spokojnie, cokolwiek zrobisz, będzie dobrze.
    • Teraz się dopatrzyłem, że tam jest 4,2cm ale z przegrodami. Więc jeśli przegrody są 6mm to wychodzi 3 cm pomiędzy nimi. Mój błąd.
    • Mam w sumpie 3 pompy. Głowna - obiegowa Jebao 10000 l/h, pracuje na 1/3 mocy, ponadto 2 małe - jedna porusza kształtkami K1 mikro, druga pompuje wodę z sumpa do żłobka - takie pudełko z 12 l nad sumpem , do którego trafia odłowiony narybek. Jest cisza, znacznie ciszej, niż pracuje wiatrak w komputerze. Kształtki też miały hałasować, ale jakoś nie chcą 😉.
    • Uważam, że masz bardzo sensownie zaprojektowanego sumpa. Nie potrzeba dodatkowej przegrody przed pierwszą komorą, bo tam nic nie będzie, tylko rura spustowa. U mnie szczeliny między przegrodami zrobione są na 18 mm (bo tak pewnie łatwiej było kleić, włożyli płytę wiórową jako dystans) i to całkowicie wystarcza. W Twoim projekcie, pole przekroju takiej szczeliny ma 96,8 cm^2. To odpowiada rurze o średnicy ponad 11 cm. Rura spustowa jest dużo cieńsza, więc ro, co spłynie z akwarium na pewno przejdzie przez te szczeliny. Kaskadowe ułożenie przegród w sumpie jest jak najbardziej OK. Woda spadając będzie się lepiej napowietrzać. Ja tak nie mam, ale gdybym teraz projektował sumpa, to tak bym zrobił.  W projekcie to pominięto, ale warto pamiętać o podpórkach do kratek rastrowych. Media nie powinny leżeć na dnie komór, powinna być pod nimi wolna przestrzeń, żeby woda swobodnie obmywała wszystko, co jest w komorze. Sporo sensownych informacji o budowie sumpa znajdziesz tutaj:  
    • Witajcie, wiem że podobnych tematów było wiele, ale w sumie w żadnym nie znalazłem odpowiedzi. Będę stawiał nowy baniaczek i na 80% jestem zdecydowany na sumpa. Biorę jeszcze pod uwagę kaseciaka, bo znam ten sposób filtracji doskonale, ale skoro nie mogę wcisnąć większego zbiornika, to może „schowam” trochę wody pod spód 😉 do tego nigdy jeszcze sumpa nie miałem i ciekaw jestem czy faktycznie jest taki super ja piszą na fb. Akwarium 200x75x70h i to jest naprawdę maks jakie mi wejdzie.  Planuje sumpa 120x50x40h. Dostałem od kolegi projekt, który działa w jego troszeczkę mniejszym akwarium bo 200x70x70, zdjęcia poniżej: I taka ilość komór mi odpowiada, ale zastanawiają mnie przerwy między „spiętrzeniami” czy nie powinny być również 3cm ? I czy między pierwszą, a drugą też nie powinno być podwójnej szyby, co by to zmieniło na plus lub na minus? Drugie zagadnienie, to przeczytałem w tematach o sumpach, że wszystkie wysokie przegrody powinny być jednakowe, te niskie również. Czy to ma jakieś znaczenie? Jeśli dobrze myślę, to podczas normalnej pracy byłoby mniej wody w sumpie, ale z kolei trochę mniej mediów. Otwór w sumpie u mnie będzie zbędny, bo nie mam możliwości doprowadzenia kanalizacji w miejsce gdzie stoi akwarium. Czy ktoś bardziej doświadczony mogły się wypowiedzieć w temacie?
    • Fossorochromis rostratus  Mdoka Exochochromis anagenys  Dimidochromis strigatus  Copadichromis borleyi  Labidochromis careuleus Melanochromis kaskazini/parallelus  To jest 7... Ósmy w zależności od dostępności, cen, lub urody konkretnych egzemplarzy to będzie crabro lub protomelas mbenji thick lips. Mam nadzieję, że taka obsada zapewni mi wystarczającą różnorodność kolorów, kształtów i przede wszystkim zachowania. Jak wszystko pójdzie terminowo to ryby w marcu 🙂 
    • W żadnym wypadku Twoich wpisów tak nie odbieram, wręcz przeciwnie, są dla mnie cennymi wskazówkami. Generalnie jak zamawiasz akwarium o długości 2 metrów lub więcej, każdy Cię pyta i zarazem namawia na montaż sumpa. Odnoszę wrażenie, że miażdżąca większość osób posiadająca takie duże zbiorniki, ma jednocześnie sumpa. Dlatego ja, mimo, że na początku nie brałem tego pod uwagę, bo mam dwa wydajne i co ważne bardzo ciche kubełki, zacząłem na poważnie rozważać inwestycję w sumpa, który jak wspomniałeś uchodzi za bezsprzecznie  najwydajniejszą formę filtracji.  Jednak jak zacząłem głębiej analizować, jakie realne nowe korzyści ma przynieść mi ta inwestycja, zacząłem nabierać wątpliwości, czy takowe rzeczywiście będą, tzn. czy faktycznie będę w pełni lub przynajmniej w jakimś stopniu wykorzystywać ten olbrzymi potencjał mediów biologicznych sumpa, skoro już dzisiaj moje dwa kubły bez problemu redukują  NH3 i NO2 do 0. No ale z drugiej strony, litraż wzrośnie niemal o 80%, ryb też pewnie będzie trochę więcej, więc jakaś niepewność jest. Po pierwsze odnośnie buforu mojej obecnej filtracji biologicznej, a po drugie odnośnie klarowności wody, bo jednak do sumpa można załadować całe mnóstwo gąbęk o różnej gęstości, plus włókninę, którą łatwo i często można wymieniać. No ale jest alternatywa w postaci filtra kasetowego, który mógłby wspomóc jeden z kubełków, jako dużo tańsze, prostsze i bezpieczniejsze rozwiązanie od sumpa, a jeśli chodzi o estetykę, stanowiące podobne wyzwanie. Do tego czytałem i miałem okazję słyszeć w realu, że sumpy mogą dość mocno hałasować, choć zakładam, że to akurat wina montażu, dopasowania części czy poziomów wody w sumpie.   Jeśli chodzi o podmianę wody, niestety tutaj nie mam nowych możliwości, bo wymianie akwarium nie towarzyszy remont domu  Ale ja od lat wlewam wodę prosto z kranu, która ma idealne parametry dla Malawi, dlatego ta czynność nie jest dla mnie specjalnie uciążliwa. Na razie zamawiam i dogaduję detale dotyczące szafki ze stelażem. Za tydzień lub dwa, pewnie będę potwierdzał zamówienie akwarium, więc jeszcze kilka dni na rozmyślania mam... 😉 
    • Na jakie konkretnie gatunki się zdecydowałeś?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.