Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,


w dniu wczorajszym mi i mojej drugiej polowie

udalo sie w koncu uruchomic nasze pierwsze biotopowe akwarium

oraz obsadzic je 2 gatunkami:

PSEUDOTROPHEUS ACEI

PSEUDOTROPHEUS SAULOSI


Jest to świeże akwarium dojrzewajace od tygodnia

wspomagane preparatami.


Zbiornik filtruje JBL Profi 250, do tego 1 napowietrzanie.


Testy: PH 7,6/7,8 , NO2 0, NO3 5


Oto link do galerii ukazujacy proces uruchamiania i efekt koncowy:


http://picasaweb.google.pl/smithpl2000/ ... kwarum126l


http://picasaweb.google.pl/smithpl2000/ ... Malawi126l


Przy okazji chcialbym zapytac.

Wydaje mi sie ze Ph jest troche male wiec szukam optymalnej metody na utwardzenie wody. Mam jednak dylemat czy utwardzic wode preparatem (szybko) czy lepiej w filtrze zrobic przekladke z gresu wapiennego?


Co o tym myslicie?


Pozdrawiam

Marcin P.

Opublikowano

1) Oczywiscie, ze Acei nie nadaje sie do takiego litrażu to wiesz, prawda?

2)Jesli chodzi o podnoszenie pH- nie jest złe. Jesli mimo wszytsko chcesz je podniesc... poczytaj forum, duzo materialu jak buforowac, podnoscic i utrzymywac :twisted: Ja bym celowal raczej w powolne podnoszenie ph. bez zadnych ph plus'ow itp.

Co do NO3=5??

Opublikowano

ad.1 no niby tak, ale pewnie jak dorosna bedziemy zwiekszac akwarium

Jednak korzytsajac z kalkulatorow na malawi.pl

wyszlo mi ze przy 4 szt z gatunku moze byc takie akwarium.


Wybrana ilosc gatunkow - 2

Wybrana ilosć ryb - 8


Minimalna dlugosc zbiornika - 100 cm


Sugerowane wymiary:

80x35x40

80x40x40


ad.2 no tak mi wyszlo z testow, akwarium zarybione wczoraj, test robiony rano

Data badania Ph NO3 NO2

2008-03-07 7,6 5 0

Opublikowano

I dodatkowe pytanie kontrolne,


jak wizualnie prezentuje sie akwarium?

Jest to nasze pierwsze biotoniczne a tym bardziej pyszczkowe.


Jeszcze nie ma tla skonczonego - bedzie ciemno blekitne jednolite tlo


Marcin

Opublikowano

hmm tamtymi kalkulatorami się za bardzo nie sugeruj :wink:

za to Sabotagem jak najbardziej :wink:


ja widziałem jak moja 3 cm chilumba zabija jednym ciosem swojego kompana podróży, bo się pokłóciły o miejsce w worku w czasie podróży (jak rozpakowałem przesyłkę do światła...), więc może i inny gatunek, ale agresje i terytorializm jeszcze zobaczysz - oby nie za późno :wink:


co do Waszego pierwszego biotopowego, to widzę stylizację na morskie:

niebieskie tło, wapienie drążone...

do całości nie leży mi ten łupek, albo odwrotnie bardziej ten wapień, no ale ja lubię inaczej...

dolej wody - "połóż grzałkę"

mógłbyś też pomyśleć o tej deszczownicy... jakby ją schować albo chociaż na bok dać

Opublikowano

Nie ufać kalkulatorom akwarystycznym, pierwsza rada.

Jesli będziecie powiększać akwarium(tak na moj gust 3krotnie) to Acei mogą zostać, jeśli nie, muszę wylecieć, bardzo duże rybska, lubiące sporo pływać.

Jakiej firmy masz testy?

Co do wyglądu:każdemu podoba sie coś innego. Ja bym dodał więcej skal(sporo wiecej), zakrył sprzęt(wspominanym przez Ciebie tłem) wyrzucił kokosa, jakoś niebiotopowo. Reszta juz jest kwestia gustu. Te czy inne skały, to czy inne tło, to już zależy od Was, powodzenia.

Opublikowano

No wlasnie tez zauwazylismy ze wchodzimy w klimat morski, ale bylo juz troche za pozno :-)

Pewnie powoli bedziemy ewoluowac z tymi wapieniami 8)

a te zostana do wiekszego akwa :evil:


Chyba ze dostane zakaz uruchamiania nowych zbiornikow w domu :wink:


Pewnie spowodowane bylo to tym ze to Malawi jest glownie dla mojej dziewczyny a ja mialem sobie zakladac morskie.

Tyle ze narazie odpuscilem morskie po tym jak zobaczylem ile pracy jest przy uruchamianiu powaznego akwarium slodkowodnego :P


Ale i tak sie ciesze ze znawca tematu nie zrugal naszej pracy pierwszym postem.

Opublikowano

popraw obrazek w stopce - jak chcesz wstawić z picassy, to musisz wybrać rozmiar i skopiować tylko http://sadjafsdjoasf.JPG i na forum w klamry

ten 400px jest ok zdaje się - tylko dotnij najpier zdjęcie żeby był sam baniak :wink:

powodzenia w chowie :)

Opublikowano

Nie boisz się, że pęknie szyba od tych kamieni ?

Acei do twojego zbiornika nie nadaje się w ogóle,

a generalnie to trzeba mieć ogromny zbiornik dla nich,

żeby nie wyglądały jak karpie w wiadrze.

Wiem, bo sprawdzałem 1 raz wziąłem dorosłe osobniki i po 2 dniach odławiałem


pozdrawiam

Opublikowano

Testery uzywam Ph firmy JBL, NO2, NO3 Zoolek


polozyc grzalke rozumiem ze chodzi ci np. o dno z boku lub z tylu?


Co do wagi.... Dlatego wybralismy wapienie drazone, sa dosc lekkie

w porownaniu z kamieniami zwyklymi.


Fakt nie podlozylem styropianu pod kamienie - ale chyba bedzie trzeba troche przerobic ten element.


Kurcze , szkoda z tymi Acei bo sie slicznie komponuja :cry:


Jaki macie pomysl na wspolmieszkancow Saulosi ?

Naszym pierwszym typem byly P. Demasoni ale okazalo sie ze sa za agresywne i za maly zbiornik.

Szukamy czegos lagodnego i podobnego do Acei albo Demasoni


Marcin

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • A czemu nie ?  Ja bardzo dużo piszę codziennie zawodowo i nie mam już siły i przede wszystkim czasu na pisanie dla przyjemności 🤷‍♂️ Dlatego dla mnie osobiście spotkanie/spotkania to najważniejsze daty w kalendarzu... Szkoda, że jest nas na spotkaniach mniej, dlatego zachęcam każdego do przyjazdu tym bardziej, że jest dobre połączenie PKP z Prudnikiem. Zawsze będę mógł opowiedzieć o swoich doświadczeniach z drapolami choć nie wiem czy faktycznie kogoś to interesuje. Poszukam tez i wrzucę na KM krótki artykuł, który poczyniłem kilka lat temu w tym zakresie na przykładzie Aristochromis christyi, ukazał się on co prawda jedynie w języku angielskim ale mam gdzieś pewnie "rękopis".
    • A czemu nie tu? Wiele razy rozmawialiśmy, nie tylko w Pokrzywnej, ale nie jest moją rolą pisanie tutaj na temat funkcjonowania Twojego akwarium z drapolami😉
    • Wszyscy mają racje aaaale nie do końca 😉 ale na szerszą rozmowę zapraszam na spotkanie do Pokrzywnej ☝️😁 PS. @pozner z tego co ja pamiętam to byłeś przy wielu moich rozmowach właśnie w Pokrzywnej ale widocznie tylko ja byłem trzeźwy 😁😉🤣
    • Nie miałem nigdy poważnych drapoli w akwarium, ale moje doświadczenia z non mbuna oraz z pielęgnicami z Ameryki centralnej mówią że dobrym środkiem do rozładowywania agresji jest mocne przerybienie. Często propozycje obsad na tym forum czy w książce Wojtka Sierakowskiego mogą mieć rację bytu tylko do pewnego momentu. 13 ryb w 1400l to niezbyt wiele w moim odczuciu. Jakie są wasze doświadczenia w tej kwestii z drapolami?
    • To prawda Regulowałem już kilka razy, ale w środku - pod szafką jakiś czas temu założyłem jeszcze drugi, mały zbiornik, 112lz pokrywą, przez to szafka jest dość często otwierana, a czasami nawet częściowo otwarta przez kilka h. Dodam, że ten sposób prowadzenia akwarium nie jest zbyt wygodny przy serwisie, więc nie polecam a szafkę bym musiał regulować w prawie każdy weekend 
    • Bardzo ładny baniak, konkret. Jedyne do czego się można przyczepić do regulacja drzwiczek pod nim 😅
    • @S_owa dzięki za super aktualizację  Wyjątkowo mnie cieszy, bo Twoja kronika zainspirowała mnie do wystartowania akwarium z drapieżnikami. Z takich predatorów kalibru XXL mam u siebie tylko samca Aristo. Zakładam, że moje akwarium finalnie może być dla niego za małe, ale postanowiłem sprawdzić co z tego wyjdzie przy założeniu, że będzie to tylko samiec bez partnerek do harcowania. Jak na razie spokojnie sobie rośnie i nie doskwiera innym lokatorom. Ku mojemu zaskoczeniu w składzie mieszkańców, najbardziej upierdliwy dla wszystkich jest samiec Stigmatochromis Tolae. Miałem 2 samce i 2 samice. Niestety przez niefortunny wypadek jedną samicę straciłem, druga nie wytrzymała presji dwóch samców 😕 Jednego samca sprzedałem bo mi było go już szkoda i ten ostatni, który pozostał potrafi być jak taka końska mucha na łące. Dokucza wszystkim. Ma swoją norę pod kaseciakiem i jego jedynym celem życiowym jest wyganianie wszystkich z tamtego rejonu. Potrafi dać popalić 1,5 razy większemu Nimbochromisowi Polistigma... Będę go musiał usunąć bo mnie już denerwuje.  Zazdroszczę widoku pielęgnującej maluchy samicy Nimbo. Nigdy nie spotkałem się z takim widokiem u moich pyszczaków.  Pozdrawiam 👋
    • Zdecydowanie brakuje tematów na dotyczących drapieżników, a jednak co raz więcej osób dysponuje pozornie większym baniakiem na poziomie np. standardowych 720l (200x60x60). Piszę ,,pozornie" bo to temat drapieżników, a ten litraż to fajna opcja przy mbunie albo przy rozsądnie dobranej obsadzie non mbuny, ewentualnie mixu non mbuny z małymi drapieżnikami. Piszę tutaj lekko ku przestrodze bo tych większych gatunków nie ma nawet co pchać do takiego zbiornika, no chyba, że jest to tylko akwarium przejsciowe. Wrzuciłem tylko 2 filmiki z Bucco ale samiec serio potrafi mocno stłamsić swoich ,,współlokatorów". Ogólnie od kiedy dołożyłem kryjówek jest wyraźnie lepiej, ale pierwsze tarło gdzie buzowały hormony, a 3 samice czekały w kolejce to reszta załogi mogła tylko cierpliwie czekać zajmując jedyne bezpieczne pozycję po drugiej stronie baniaka. Przez 1,5 roku funkcjonowania tego akwarium, z tego co kojarzę nie robiłem żadnej ingerencji w wystrój (ułożenie i liczbę kamieni/modułów), jednak samiec Buccochromisa zmusił mnie do szukania dobrego rozwiania, przez co w ciągu 2-3 tygodni trzy razy robiłem przemeblowanie w baniaku. 80cm głębi daje już pewne możliwości, dzięki czemu ryby mają zarówno dużo miejsca do pływania, jak i pole do ukrycia, czy przemieszania za/między modułami. Na początku ku mojemu lekkiemu zdziwieniu mało z tego korzystały i lewa strona zbiornika i tak należała do samca Bucco. Z czasem nauczyły się, że można umiejętnie się skryć przed wzrokiem dominującego Bucka. W moim zbiorniku pozostałe gatunki (nawet gdy nie było samca Bucco) nie robiły aż takiego spustoszenia w okresie tarła. Mój Fossorochromis ma minimalne potrzeby jeśli chodzi o terytorium obierane w trakcie tarła, choć oczywiście chęć wytarcia samicy powoduje u niego dużą pewność siebie i zdarza mu się pogonić nawet Buccochromisa, do którego normalne boi się nawet podpłynąć. Mimo wszystko nie wyciągałbym z tego jednoznacznych wniosków i nie oznacza to, że te same gatunki (mam na myśli pozostałe gatunki, poza Bucco) w innej konfiguracji np. w mniejszym zbiorniku też pogodziłyby się dostępną przestrzenią. Dopóki w akwarium rządził Champso to on dyktował warunki i szczególnie w trakcie tarła przejmował też pół akwarium (choć ta dominacja trwała, raz, że krócej, a dwa pozostałe ryby mimo mniejszej ilości kryjówek nie były, aż tak zepchnięte do boku). Odgryzał się mu jedynie samiec Nimbo. Bardzo ciekawi mnie jak wyglądałaby sytuacja w akwarium gdyby, wszystkie gatunki występowały w konfiguracji z samicami, a najwiekszy Bucco występował w konfiguracji bez samic. Myślę, że nadal miałby najmocniejszą pozycję w zbiorniku, ale nie byłoby już okresów, w których któraś z ryb dość mocno dominuje pozostałe gatunki (szczególnie w okresie tarła).
    • Nie wiem. Też wiele razy zastanawiałem się, jak to funkcjonuje u @BombeL. Dlatego go wywołałem do tablicy.  Chyba nie bardzo załapałeś mój prześmiewczy ton😉  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.